Daļa konservatīvo deputātu Lielbritānijā gatavi izteikt neuzticību premjerei Mejai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lielbritānijā vairāki desmiti konservatīvo deputātu ir gatavi parakstīt neuzticības izteikšanu partijas līderei, premjerei Terēzai Mejai, svētdien vēsta britu mediji. Meja izjutusi pastiprinātu spiedienu pēc tam, kad viņas partija zaudēja vairākumu vēlēšanās vasarā. Arī sarunas ar Briseli par izstāšanos no Eiropas Savienības iestrēgušas.

Eiropas Komisija šonedēļ deva Lielbritānijai divas nedēļas laika viest skaidrību par tā dēvēto „izstāšanās rēķinu", Bet Londona svētdien paziņoja, ka tai nav jānosauc Briselei konkrēta summa.  

Lielbritānijā sašūpojas premjeres Terēzas Mejas pozīcijas
00:00 / 01:31
Lejuplādēt

40 konservatīvo deputāti ir gatavi parakstīt vēstuli par neuzticības izteikšanu partijas līderei, premjerei Terēzai Mejai, svētdien ziņoja britu laikraksts "Sunday Times". Tas ir par astoņiem deputātiem mazāk, nekā būtu nepieciešams, lai sāktu Konservatīvo partijas vadības vēlēšanu procesu, kura rezultātā Meja varētu zaudēt partijas līderes un līdz ar to premjeres amatu.

Partijas iekšienē joprojām rūgst neapmierinātība ar Mejas lēmumu aizvadītājā vasarā izsludināt parlamenta ārkārtas vēlēšanas.

Viņa bija cerējusi, ka varēs pieaudzēt līdz tam nelielo vairākumu parlamentā, taču vēlēšanu rezultātā Mejas vadītie konservatīvie, gluži pretēji, vairākumu zaudēja.

Arī Mejas valdību vajā nedienas, tostarp daudziem liekot uzdot jautājumus par viņas spēju savaldīt un vadīt kabinetu. Piedevām, divu nedēļu laikā no amata katrs savu skandālu dēļ bijuši spiesti atkāpties divi ministri.

Daudzi nav apmierināti arī ar to, kā Mejas administrācija tiek galā ar izstāšanās sarunām no Eiropas Savienības.

Pēc sešām sarunu kārtām tās ir iestrēgušas, un Brisele pagaidām nav pieņēmusi lēmumu pāriet pie nākamā sarunu posma par turpmākajām ekonomiskajām attiecībām, uz ko uzstāj Londona.

Vienlaikus apstiprinājies, ka Brisele gatavo rīcības plānu iespējai, ja izstāšanās sarunas izgāžas pavisam. To svētdien atzina Eiropas Komisijas Brexit sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē. Francijas laikrakstam "Le Journal du Dimanche" Barnjē norādīja, ka tas nav variants, kam viņš dotu priekšroku, taču „tāda iespēja pastāv.”

Barnjē piebilda, ka „visiem nepieciešams plāns tādam gadījumam, gan dalībvalstīm, gan uzņēmējiem,” un „tehniski” tam gatavojas arī Eiropas Komisija. Briseles sarunu delegācijas vadītājs arī atgādināja – ja neizdosies panākt vienošanos par turpmākajām attiecībām pēc izstāšanās, Eiropas Savienība un Lielbritānija atgriezīsies pie Pasaules Tirdzniecības organizācijas tarifiem, un tirdzniecības saites būs līdzīgas, „kā tās, kas mums ir Ķīnu.”

Pirms pāris dienām Barnjē deva Lielbritānijai divas nedēļas laika, lai sniegtu atbildi finanšu saistību jeb tā sauktā izstāšanās rēķina jautājumā. Eiropas Komisijas ieskatā, tie varētu būt līdz 60 miljardiem eiro, bet politiķi Londonā izteikušies par daudz mazākiem skaitļiem.

Lai nu kā, divu nedēļu laikā skaidrības varētu arī nebūt. Britu telekanālā "Sky News" Lielbritānijas Brexit ministrs un sarunu delegācijas vadītājs Deivids Deiviss svētdien paziņoja – Eiropas Savienības piekrita, ka Lielbritānijai nevajadzēs piedāvāt konkrētu „skaitli vai formulu” par finansiālajām saistībām, kad Londona pieņēma Briseles piedāvāto sarunu kārtību. Bet premjere Meja iepriekš norādījusi, ka nevar nosaukt konkrētu skaitli pirms viņas valdībai ir skaidrs, kādas būs turpmākās, īpaši ekonomiskās, attiecības ar Eiropas Savienību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti