Bulgārijā valsts vienam pārim apmaksās četrus mākslīgās apaugļošanas mēģinājumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Bulgārijas valdības nesen nolēma - lai uzlabotu demogrāfisko situāciju, piešķirt no valsts budžeta papildu līdzekļus, kas ļautu pilnībā apmaksāt visiem, kam tas nepieciešams, veselas četras “in vitro” procedūras tagadējo trīs vietā.

Bulgārijā valsts vienam pārim apmaksās četrus mākslīgās apaugļošanas mēģinājumus
00:00 / 04:00
Lejuplādēt
Eiropas Cilvēka reprodukcijas un embrioloģijas asociācijas dati liecina, ka no neauglības cieš katrs sestais pāris pasaulē. Ik gadu notiek aptuveni 1,5 miljoni medicīniskās apaugļošanas procedūru, kā rezultātā piedzimst aptuveni 400 000 bērnu. Ar problēmu saskārušies arī daudzi Latvijas iedzīvotāju, un ne velti kopš 2012.gada valsts ir iesaistījusies tās risināšanā, apmaksājot daļēji mākslīgās apaugļošanas ciklu, kas līdz tam bija pieejams tikai kā maksas pakalpojums.

Tāpat kā Latvija, arī Bulgārija ir starp Eiropas valstīm ar viszemāko dzimstības un tanī pat laikā visaugstāko mirstības līmeni. Tikai pagājušā gadā vien iedzīvotāju skaits ir sarucis par aptuveni 60 tūkstošiem. Tajā pašā laikā gandrīz 200 000 ģimeņu cieš no reproduktīvajām problēmām, un pēdējā cerība tiek likta uz ārstu palīdzību.

Viens medicīniskās apaugļošanas cikls Bulgārijā izmaksā aptuveni 2500 eiro, un ne visi var to atļauties, vēl jo vairāk tāpēc, ka nereti pirmais mēģinājums izrādās neveiksmīgs un procedūru nākas atkārtot vairākas reizes.

Nepietiekamais finansējums līdz šim jūtami ierobežoja daudzu laulāto pāru cerības tikt pie tik ļoti gaidītā mazuļa, turklāt pats birokrātiskais process bija ilgs un sarežģīts, un rindā nācās gaidīt gandrīz gadu.

Statistika liecina, ka no katrām 4 procedūrām veiksmīga izrādās tikai viena, turklāt pēc trešās cerības uz panākumiem nepārsniedz 10%. Veselības aizsardzības ministra vietnieks Miroslavs Nenkovs atzīmēja, ka četri ir optimālais mēģinājumu skaits, un turpmākie sevi neattaisno ne no medicīniskā, ne cilvēciskā viedokļa. Tāpēc valdības atvēlētie papildus budžeta līdzekļi 6 miljonu eiro apmērā tiks izmantoti, lai apmaksātu  četrus mākslīgās apaugļošanas ciklus un  nodrošinātu pieeju šim medicīniskajam pakalpojumam visiem, kam tas ir nepieciešams.

“Neierobežotais finansējums ļaus pirmkārt paplašināt to ģimeņu loku, kam būs iespēja izmantot procedūru pilnīgi bez maksas. Ne mazāk svarīgi ir arī tas, ka būtiski tiks saīsināts laiks, kas paiet, kamēr kandidāti tiek apstiprināti. Ja līdz šim bija jāgaida gads, lai varētu veikt procedūru, tad turpmāk tas prasīs ne vairāk kā 2-3 mēnešus,” stāstīja Nenkovs.

Mākslīgo apaugļošanu Bulgārijā iespējams veikt vairāk nekā 30 medicīniskās iestādēs, kuru darbību koordinē speciāls pirms astoņiem gadiem izveidots “In vitro fonds”. Rezultāti ir visai dažādi. Tā saskaņā ar Revīzijas palātas datiem pēdējo 18 mēnešu laikā Fonds ir izmaksājis gandrīz 19 miljonus eiro par vairāk nekā 7000 procedūrām, no kurām 28 % bijušas veiksmīgas. Savukārt pēc neoficiāliem datiem panākumu līmenis ir gandrīz uz pusi zemāks. Kontroli nereti apgrūtina privāto klīniku nevēlēšanās publiskot savus rezultātus, kas tiek pamatots ar komercnoslēpumu.

Kopā ar Valsts transplantācijas aģentūru Fonda uzdevums ir sekot, cik efektīvi tiek izmantoti  valsts piešķirtie līdzekļi, lai novērstu nevajadzīgas vai nepamatoti dārgas  manipulācijas, kā arī ģenētiskā materiāla nepareizu uzglabāšanu.

Jaunie Fonda darbības noteikumi paredz izgatavot katras medicīniskās iestādes panākumu reģistru. Ir izstrādāti stingri kritēriji - noteikts ārstu, ginekologu un urologu skaits, kā arī minimālais veiksmīgo procedūru procents. Galu galā svarīgi ir ne tikai atskaitīties par apgūtām naudas summām, bet arī panākt konkrētus rezultātus – lai ārstu un pacientu pūles vainagotos ar bērniņa piedzimšanu. 

Gadījumā, ja tiks konstatēti pārkāpumi, būs iespējams ne tikai pārtraukt līgumu ar konkrēto slimnīcu, bet arī uzlikt attiecīgu naudas sodu.

Arī onkoloģiskie pacienti turpmāk varēs izmantot Fonda pakalpojumus, jo tiks apmaksāta embriju un olšūnu sasaldēšana.

Visu attiecīgo informāciju būs iespējams atrast Fonda mājaslapā, kas ļaus ģimenēm izvēlēties sev vispiemērotāko slimnīcu un ārstniecības metodi.

 Fonda pārstāvis Georgijs Stamenovs, kas ir viens no vadošajiem valsts ginekologiem un nodarbojas ar reproduktīvās veselības traucējumiem jau ilgus gadus, tiekoties ar žurnālistiem, bija noskaņots visai optimistiski.

“Pateicoties valdības atbalstam, mēs varēsim strādāt daudz ātrāk un efektīvāk,” sacīja Stamenovs.

“Cilvēkiem nebūs jāgaida mēnešiem ilgi, kamēr tiks apstiprināti viņu dokumenti. Tika pieņemts arī mūsu priekšlikums palielināt mēģinājumu skaitu, tā kā visi, kam līdz šim nav izdevies, varēs kandidēt vēlreiz, un tas ir lieliski. Īsi sakot, katram bērniņam, kas vēlas piedzimt Bulgārijā, būs tāda iespēja,” uzsvēra Stamenovs. 

Jaunajiem noteikumiem stājoties spēkā, Bulgārija šajā ziņā būs starp visdāsnākajām Eiropas valstīm. Lielākoties bez maksas ir pirmie divi mākslīgās apaugļošanas cikli, kā tas ir Latvijā, Francijā 4 un tikai Beļģijā valsts sedz 5 un pat 6 mēģinājumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti