Stāsti

Brīvības ielas nosaukumu Viesītē saglabāja arī padomju gados

Stāsti

RD pret stāvvietu parādniekiem cīnīsies ar riteņu bloķētājiem; iecere pretēja likumam

Bulgārijā norisinās diskusijas par ''čekas maisu'' atvēršanu

Bulgārijā slepeno dienestu kalpībā bijuši diplomāti, deputāti, bīskapi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Mēdz teikt, ka tie, kas aizmirst vēsturi, ir nolemti to atkārtot. Kad bijušajās sociālistiskajās valstīs pēc demokrātiskajām pārmaiņām 80.gadu beigās pārgāja pirmā eiforija par iegūto brīvību,  sabiedrība nonāca dilemmas priekšā - kā rīkoties ar tiem, kas bijuši daļa no totalitāro režīmu represīvajiem orgāniem. Dekomunizācija un ar to saistītie lustrācijas procesi, kuru uzdevums bija liegt  bijušajiem aģentiem dalību valsts pārvaldē un sekmēt tās pilsoņu morālo attīrīšanos,  ne visur noritēja vienlīdz  ātri un gludi. Atšķirībā no lielākās daļas Austrumeiropas valstu, gandrīz 30 gadus pēc komunisma krišanas Latvijā jautājums par “čekas maisiem” turpina būt aktuāls. Otra valsts, kur joprojām risinās diskusija par īpaša lustrācijas likuma nepieciešamību, ir Bulgārija.

Lai gan  gadu gaitā  Balkānu valsts ne reizi vien ir mēģinājusi  pielikt punktu sāgai ar Drošības komitejas arhīviem,  sabiedrībai kopumā  pietrūka politiskās gribas, lai pilnībā sarautu saiknes ar totalitāro pagātni. Savukārt Komunistiskā partija drīz vien pārdēvējās par sociālistiem un katrā izdevīgā gadījumā neaizmirsa atgādināt, ka ar agrākajiem notikumiem tai nav nekā kopīga. Pierādīt pretējo bija pagrūti, ņemot vērā, ka

divas trešdaļas no politiskās policijas arhīviem, gandrīz 150 tūkstošu personīgo lietu, tika iznīcināti jau pirmajās demokrātijas dienās pēc slepena toreizējā Iekšlietu ministra rīkojuma. Vēl ievērojama daļa Drošības komitejas arhīvu gāja zudumā ugunsgrēkā 1990.gada augustā,

kad aizdegās Bulgārijas Komunistiskās partijas ēka. Izmeklēšana vilkās gadiem ilgi, vainīgie tā arī netika atrasti, un rezultātā noilguma dēļ lieta tika slēgta. Tā arī nekļuva skaidrs, kādi dokumenti un vai tiešām sadeguši, vai arī glabājas drošā vietā, lai vajadzības gadījumā tiktu  izmantoti kā šantāžas vai iebiedēšanas instruments.

Pirmais likums par slepenpolicijas arhīvu atvēršanu tika pieņemts jau 1997.gadā, taču tas neskāra aģentus, kas bija pārgājuši uz darbu jaunajās speciālo dienestu struktūrās. Netika izmeklēti arī tie, no kuru personīgajām lietām arhīvos bija saglabājušās tikai uzskaites kartītes, un nebija iespējams noteikt, vai konkrētā persona tiešām sadarbojusies ar represīvajiem orgāniem  vai arī tikai reģistrēta, piemēram, pēc kāda ārzemju komandējuma. Veiklu sabiedriskās domas manipulāciju rezultātā pats sadarbības fakts ar Drošības komiteju ar laiku sāka likties ne visai būtisks un arhīvu atvēršana - mazsvarīga un neinteresanta. Kad 2007.gada kļuva zināms, ka arī toreizējais prezidents Georgijs Parvanovs ir bijis  aģents ar iesauku “Goce” (viņa  personīgā lieta vēlāk tika publicēta arī internetā), sākotnēji gan atskanēja balsis par iespējamo atkāpšanos no amata, taču ātri vien apklusa, un tanī pašā gadā Parvanovs atkārtoti tika izvēlēts par valsts galvu.

Sociālistiem simpatizējošie masu mediji ik pa brīdim atgādināja, ka Drošības komiteja, tāpat kā speciālie dienesti visā pasaulē, nodarbojusies ne tikai ar  pilsoņu izsekošanu un vajāšanu, bet arī  rūpējusies par valsts interesēm starptautiskajā arēnā.

Arī lielākā daļa no atmaskotajiem aģentiem centās pārliecināt sabiedrību, ka ir bijuši nevis ziņоtāji, bet gan drosmīgi izlūki, kas cīnījušies ar organizēto noziedzību un ekonomisko spiegošanu.

2006. g decembrī, īsi pirms Bulgārijas  iestāšanās Eiropas Savienībā, beidzot tika pieņemts Likums  par bijušās Drošības komitejas  un armijas izlūkdienestu dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta  ar  Drošības komiteju konstatēšanu un publiskošanu. Tika izveidota attiecīga parlamentārā komisija, kuras sastāvā ietilpa dažādu politisko partiju pārstāvji. Speciāli šim nolūkam izremontētajās vecajās kazarmās netālu no Sofijas  tika savākti vienuviet pa dažādām iestādēm izkaisītie arhīvu materiāli  un pakāpeniski  sistematizēti un analizēti.

Apkopojot  10 gadu laikā padarīto,  komisijas priekšsēdētājs Evtims Kostadinovs atzīmēja, ka pārbaudīti vairāk nekā 3 miljoni dokumentu un 300 tukstoši pilsoņu. 15 tūkstoši no tiem ir bijuši slepeno dienestu aģenti, taču ne visi uzvārdi ir darīti zināmi plašākai sabiedrībai.

"Saskaņā ar likumu netiek publicēta informācija par mirušām personām, kā arī tiem, kas  brīvprātīgi pieteikušies komisijā un izteikuši vēlēšanos iepazīties ar materiāliem par sevi, un tādu nav mazums. No darba gaitā noskaidrotajiem pilsoņiem, kas sadarbojušies ar Drošības komiteju, ir publicēta informācija par 13 tūkstošiem, kas ieņem atbildīgus amatus  valsts iestādēs vai sabiedriskajā sektorā," stāsta Kostadinovs.

Pirmie aģentu saraksti tika publicēti 2008.gadā, un izraisīja sabiedrībā šoku. Izrādījās, ka gandrīz vai visi populārākie žurnālisti, kas strādājuši vai joprojām strādā valsts televīzijā un radio, savā laikā ir sadarbojušies ar Drošības komiteju.

Turpmāko pētījumu gaitā izrādījās, ka aģenti bijuši 45 % no diplomātiskā korpusa, 164 vairāku sasaukumu parlamenta deputāti, trīs Valsts bankas priekšsēdētāji, 9 no 11 bīskapiem, virkne populāru un tautā iemīļotu aktieru, mūziķu, rakstnieku...  Komisija atklāja bijušos  slepeno dienestu kadrus  arī vairākos  partiju un koalīciju deputātu kandidātu sarakstos, gatavojoties  Eiroparlamenta vēlēšanām pirms četriem gadiem. Pēc neoficiālas informācijas, gandrīz 11 tūkstoši bijušo aģentu netraucēti turpina strādāt valsts administrācijā, nereti ieņemot vadošus posteņus.  Viens no tiem, populārs advokāts un arī tieslietu ministrs  pagaidu valdībā 90. gados, bija pat iesūdzējis Bulgāriju Eiropas Tiesā Strasbūrā, jo, lūk, publiskotā informācija par sadarbību ar Drošības komiteju  aizskar   viņa  godu un pilsoniskās tiesības.  Tiesa sūdzību vienbalsīgi noraidīja kā nepamatotu. 

Pēc Kostadinova domām, svarīgi ir ne tikai  atklāt ziņotājus, bet  iesaistīt arhīvu izpētē profesionālus vēsturniekus, žurnālistus un citus ekspertus, lai izprastu, kā darbojusies totalitārā sistēma. Drošības komitejas arhīvi ir kā lidmašīnas melnā kaste, un kamēr tie nebūs izpētīti visos sīkumos, katastrofas iemeslus noteikt būs grūti.  Apsveicams ir arī fakts, ka 30 gadus pēc komunistiskā režīma krišanas dramatiskais vēstures periods beidzot iekļauts arī skolu mācību programmās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti