Britu ekspremjers Blērs aicina iedzīvotājus pretoties «Brexit»

Bijušais Lielbritānijas premjerministrs Tonijs Blērs aicina valsts iedzīvotājus un politiķus apvienoties kustībā, lai pretoties gaidāmajai aiziešanai no Eiropas Savienības (ES). Blērs uzskata, ka iedzīvotāji ir maldināti un ir pienācis laiks viņiem savu viedokli mainīt. Valdošie politiķi un “Brexit” atbalstītāji gan Tonija Blēra izteikumus ir asi kritizējuši.

Kopš pagājušā gada jūnijā notikušā referenduma par izstāšanos no Eiropas Savienības šī bija pirmā reize, kad gaidāmo "Brexit" procesu komentēja bijušais britu premjerministrs Tonijs Blērs. Tikai mēnesi pirms gaidāmās sarunu uzsākšanas par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības bijušais premjerministrs ir aicinājis britus sacelties, mainīt savu viedokli un iestāties pret 28 valstu bloka pamešanu.

Uzrunājot kampaņas "Open Britain" jeb "Atvērtā Lielbritānija" pārstāvjus, kuri aizstāv ciešu sakaru saglabāšanu ar Eiropas Savienību, Blērs norādījis, ka ciena pilsoņu pausto viedokli, taču tagad ir īstais brīdis, lai aizstāvētu eiropeiskās vērtības:

"Cilvēki balsoja bez zināšanām par "Brexit" noteikumiem. Kad šie noteikumi kļūst skaidri, viņiem ir tiesības mainīt savu viedokli. Un mūsu misija ir mudināt viņus to darīt. Tas, kas diemžēl pirms referenduma bija neskaidrs, tagad kļūst skaidri redzams.

Ceļš, pa kuru mēs ejam, nenovedīs tikai pie cietā "Brexit", tas būs "Brexit" par jebkādu cenu.

Mūsu izaicinājums ir nenogurdinoši skaidrot, kāda šī cena ir, un aprēķināt vienkārši saprotamā veidā, kāds ļaunums tiks nodarīts mūsu valstij. Mums ir jāvairo atbalsts tam, lai izkļūtu no pašreizējās virzīšanos pretī klints malai."

Tonijs Blērs, kurš vienmēr ir bijis pazīstams ar savu proeiropeisko nostāju, ir aicinājis izveidot kustību, kas pārvarētu partiju noteiktās robežas un skaidrotu iedzīvotājiem, kādi ir argumenti pret "Brexit". Bijušais premjers atzīst, ka nav zināms, vai šādi centieni izrādīsies veiksmīgi, taču nākotnes paaudžu nosodījums esot garantēts, ja netiks mēģināts lietas mainīt. Pēc viņa vārdiem, ja ievērojama daļa no izstāšanos atbalstījušiem pilsoņiem savu nostāju mainītu, būtu jābūt iespējai pieņemto lēmumu izmainīt, jo galu galā šis esot svarīgākais Lielbritānijas lēmums kopš Otrā pasaules kara un debates tā vienkārši nevar pārtraukt.

Tonijs Blērs arī brīdinājis, ka Skotijai, kuras iedzīvotāji pārliecinoši nobalsoja par palikšanu Eiropas Savienībā, tagad esot daudz spēcīgāki argumenti, lai tiektos pēc savas neatkarības. Tāpat ekspremjers pieļauj, ka "Brexit" procesam var būt destabilizējošs iespaids uz Ziemeļīriju, kuras iedzīvotāji arī izvēlējās palikšanu Eiropas Savienībā.

Taču bijušā premjerministra aicinājumi jau izpelnījušies asu pretreakciju no pašreizējās valdības pārstāvjiem, kā arī no izstāšanās kampaņas atbalstītājiem pirmsreferenduma laikā. Bijušais Konservatīvās partijas līderis Dankans Smits Blēra izteikumus nosaucis par augstprātīgiem un nedemokrātiskiem, jo tie apšaubot vēlētāju spējas pieņemt izsvērtus lēmumus. Savukārt bijušais liberāldemokrātu līderis Niks Kleggs paudis atbalstu katram Blēra teiktajam vārdam.

Lielbritānijas izstāšanās aktīvākais atbalstītājs, bijušais Apvienotās Karalistes neatkarības partijas līderis Naidžels Faražs Blēru nosaucis par vakardienas cilvēku. Uz to netieši norādījis arī pašreizējais britu ārlietu ministrs Boriss Džonsons, paužot valdības apņēmību "Brexit" sarunas novadīt veiksmīgi:

"Šis ir cilvēks, kurš vēlējās mūs ievest eirozonā – tam būtu katastrofālas sekas. Šis ir cilvēks, kurš mūs iesaistīja Irākas karā, balstoties uz pilnīgi nepatiesiem pieņēmumiem. Šī konflikta sekas mēs joprojām cenšamies novērst.

Ja Blērs aicina britus sacelties pret "Brexit", es aicinu britus piecelties un izslēgt televizorus nākamreiz, kad Blērs nāks klajā ar savu pazemojošo kampaņu."

Kā norāda britu izdevums "The Guardian", Tonija Blēra iespējas uzrunāt plašus sabiedrības slāņus ir maz ticamas. No vienas puses, Blēra reputāciju ir iedragājuši tieši Borisa Džonsona minētie argumenti. Turklāt liela daļa britu politiķu apsūdz Blēru par to, ka viņš savulaik ļāva valstī ieceļot darbaspēkam no Austrumeiropas valstīm. Tāpat Blēra savulaik pārstāvētā Leiboristu partija, kurā viņš saskatot debilitātes pazīmes, ir solījusi "Brexit" tomēr nebloķēt.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Jaunākie

Populārākie
Interesanti