Bijušais Rīgas OMON komandieris: Uzbrukumus Baltijas muitām 1991.gadā apturēja pats VDK šefs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Par 1991.gada uzbrukumiem Lietuvas muitas punktam neklātienē uz mūžu notiesātais bijušais Rīgas OMON komandieris Česlavs Mliņņiks intervijās Krievijas medijiem apgalvojis, ka pavēli par uzbrukumu devis PSRS iekšlietu ministrs un bijušais Latvijas Kompartijas pirmais sekretārs Boriss Pugo, bet operāciju apturējis personīgi padomju Valsts drošības komitejas vadītājs (VDK) Vladimirs Krjučkovs, vēsta Rus.lsm.lv  

Konteksts  

Oktobra nogalē Lietuvas tiesa neklātienē atzina Mliņņika un vēl divu bijušo  omoniešu vainu uzbrukumā Lietuvas Medininku muitas punktam uz robežas ar Baltkrieviju 1991.gada 31.jūlijā. Tiesa secināja, ka visi trīs vainojami vairāku Lietuvas muitnieku un policistu slepkavībā, ko tiesa kvalificēja kā noziegumu pret cilvēci. Pirms tam šajā lietā notiesāts arī bijušais omonietis Konstantīns Nikuļins, kuru Latvija izdeva Lietuvai. Kopumā Medininkos nogalināti septiņi cilvēki, viens par spīti ievainojumam galvā izdzīvoja un kļuva par galveno liecinieku.

Sanktpēterburgā dzīvojošais atvaļinātais pulkvedis Mliņņiks intervijās uzsvēris, ka Rīgas OMON neesot saistīts ar uzbrukumu muitas punktam un viņam esot alibi. Intervijā federālajai aģentūrai “Rosbalt” viņš paziņojis, ka tas, “kā notika noziegums Medininkos, ir prātam neaptverami, to varēja izdarīt tikai necilvēki un pēdējie nelieši”.

Arī Sanktpēterburgas resursam fontanka.ru viņš klāstījis, ka Rīgas OMON ar to neesot saistīts, bet, runājot par citām OMON operācijām, viņš sacījis: “Protams, daudzviet esam “pablēņojušies”, bet ko darīt, tāda dzīve, es neko nenožēloju”.

Viņš stāstījis, ka 1991.gadā no maija līdz jūnijam rīkota muitas punktu “atbloķēšanas operācija, galvenokārt bez manas dalības”,  kopā ar OMON uz muitas punktiem, pēc viņa vārdiem, devušies izmeklētāji un prokuratūras pārstāvji, noformēti akti, “atbruņoti tā saukto muitas punktu darbinieki”, bet īpašumus – “būdiņas vagoniņus, barjeras – iznīcināja uz vietas”.  

Konteksts

Latvijā OMON vienībai inkriminē tajā skaitā uzbrukumu IeM 1991.gada 20.janvārī, kad tika nogalināti divi miliči, divi kinodokumentālisti un nejaušs garāmgājējs. Apsūdzības bija sagatavotas pret 74 cilvēkiem, notiesāti, galvenokārt neklātienē, 15 cilvēki, bet reāli ieslodzījumā ir viens. Pašlaik lietas slēgtas noilguma dēļ.  

“Kaut kur jūnija sākumā mani izsauca uz Maskavu pie toreizējā VDK priekšsēdētāja Vladimira Krjučkova.” Mliņņiks ieradies uz tikšanos, kur bijuši arī citi. Bet, “kad beidzās sapulce, mani aicināja Krjučkovs un bez jebkādiem ievadiem jautāja: “Un kurš tev deva pavēli izdzenāt muitas?” Es vēl nobrīnījos: “Taču Boriss Pugo. Es parakstījos pavēļu grāmatā par teletaipa saņemšanu no Maskavas par to!” Un viņš man teica: “Visas muitu atbloķēšanas darbības izbeigt. Visām vienībām atgriezties dislokācijas vietās. Un tu vairāk šajās lietās nejaucies iekšā!”.  

Pēc šī brauciena Mliņņiks esot devis pavēli neaiztikt muitu, aģentūrai “Rosbalt”  stāstījis bijušais OMON komandieris.  

Mliņņiks stāstījis, ka nezina iemeslus, kāpēc Krjučkovs viņam devis šādus norādījumus, taču pieļāvis, ka tas noticis negatīvas rietumvalstu reakcijas dēļ, turklāt uzbrukumi muitai stiprinājuši atbalstu Baltijas valstu neatkarībai.

Mliņņiks “Rosbalt” arī klāstījis par toreiz it kā notikušo neformālu 42. iekšējo spēku divīzijas ģenerāļa Aleksandra Žitņikova (kuram operatīvi bija pakļauts Rīgas OMON un kuras štābs atradās Viļņa) tikšanos ar Lietuvas vadību, “un gandrīz vai pats Vitauts Landsberģis paziņojis, ka šie uzbrukumi muitām spēlē viņiem tikai par labu, protestu vilnis rietumvalstīs un atbalsts neatkarībai paplašinās, bet, ja kādu vēl nejauši nošaus, būs vēl labāk - troksnis būs pa visu pasauli”.  

Tiesa, Mliņņiks atzinis, ka par šādu it kā notikušo sarunu uzzinājis nevis no paša Žitņikova, bet no “savas vadības”, kas savukārt saņēmusi informāciju no saviem avotiem Landsberģa komandā.  

Bet intervijā “Fontanka.ru” viņš klāstījis, ka Rīgas OMON (īpašo uzdevumu milicijas vienība) bija gan VDK, gan Galvenās izlūkošanas pārvaldes darbinieki, “vienība nebija tik vienkārša”. Jautāts, vai viņš bija pretizlūkošanas virsnieks, Mliņņiks atbildēja ar pretjautājumu: “Vai tad es kādreiz esmu teicis, ka esmu ments [milicis]?”

 Intervijā “Rosbalt” Mliņņiks klāstījis, ka viņam ir žēl nogalināto un ievainoto muitnieku, kuri “kļuvuši par bandiniekiem citu spēlē”, un atzinis, ka viņš tagad ir ticīgais - katolis. Savukārt intervijā “fontanka.ru” viņš paziņojis, ka esot pareizticīgais - “lepojos, ka dzīvoju Krievijā, kalpoju tēvzemei, esmu pareizticīgais, lai gan pēc izcelsmes polis”.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti