Pusdiena

Pusdiena 26.06.2017

Pusdiena

Pusdiena 27.06.2017

50 000 cilvēku protestē pret divu nedrošu Beļģijas kodolstaciju izmantošanu

Beļģijā 50 000 cilvēku protestē pret divu atomelektrostaciju darbību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Aptuveni 50 000 cilvēku svētdien, 25.jūnijā, bija izveidojuši dzīvo ķēdi, lai protestētu pret divām Beļģijas atomelektrostacijām, ko viņi uzskata par nedrošām. Cilvēku ķēde stiepās no Vācijas pierobežas pilsētas Āhenes līdz pat Nīderlandē esošajai Māstrihtai. Abas Beļģijas kaimiņvalstis jau iepriekš ir mudinājušas Briseli slēgt problemātiskās kodolstacijas.

Vides aktīvisti svētdien bija izveidojuši garu cilvēku ķēdi, kas stiepās no Vācijas pierobežā esošās Āhenes gar Ljēžu Beļģijā un līdz pat Nīderlandes pilsētai Māstrihtai.

Tieši Ljēžas apkaimē, aptuveni 20 kilometru attālumā, atrodas viens no atomreaktoriem, ko daudzi eksperti un vides draugi uzskata par nedrošu. Tā nosaukums ir „Tihange 2”. Gan šajā reaktorā, gan arī Antverpenes tuvumā esošajā „Doel 3” reaktorā pēdējos gados ir notikušas vairākas avārijas.

Tās ne reizi vien lika apturēt reaktoru darbību. Vislielākās bažas ir izsaukušas mikroplaisas, kas tūkstošiem tika konstatētas uz reaktora korpusa.

Tomēr Beļģijas atomenerģijas eksperti uzskata, ka visas atomstacijas šobrīd ir drošas un sabiedrībai nekādu draudu nepastāv.

Citi eksperti gan nav tik pārliecināti par aptuveni 30 gadus veco atomstaciju tehnisko stāvokli. Sevišķi savu satraukumu pauž Vācija, kas pēc avārijas Japānas kodolstacijā ir nolēmusi pārtraukt atomenerģijas izmantošanu savā valstī. Vācijas vides ministre Barbara Hendriksa pērn ir mudinājusi Beļģijas varasiestādes slēgt abus reaktorus vismaz līdz brīdim, kamēr netiks atbildēti visi jautājumi par to drošību. Bet Beļģijas amatpersonas neuzskata, ka tas būtu nepieciešams.

Protestētājus svētdien atbalstīja arī Ķelnes un Āhenes pilsētas vadība. Ķelnes reģiona administratīvais vadītājs Helmuts Etšenbergs ir sacījis žurnālistiem, ka viņi vairs nevēlas dzīvot nemitīgā neziņā un bailēs par kaimiņos esošā reaktora tehnisko stāvokli. Tādēļ viņi sūta šo spēcīgo signālu un ir gatavi turpināt izdarīt spiedienu uz Beļģijas valdību. Saskaņā ar organizatoru aplēsēm, dzīvajā ķēdē ir piedalījušies ap 50 000 cilvēku.

Beļģijas valdības nevēlēšanās atteikties no abiem novecojušajiem reaktoriem varētu būt saistīta ar bažām par elektrības trūkumu valstī. Pirms diviem gadiem, kad vairāki kodolreaktori tika vienlaicīgi remontēti, valstī pastāvēja nopietnas bažas, ka vietām ziemā varētu nākties atslēgt elektrību. Tomēr ziema bija maiga un tādēļ enerģijas patēriņš nebija tik liels, lai varētu radīt sistēmas pārslodzi. Bet pēc būtības šī problēma joprojām nav atrisināta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti