Austrumukrainā notiek neatzītais referendums

Ukrainas pašpasludinātajās Doņeckas un Luganskas tautas republikās svētdien notiek referendums par reģiona nākotni. Par spīti Krievijas prezidenta Vladimira Putina aicinājumiem referendumu atlikt, separātisti savu ieceri ir plānojuši īstenot. 

Viņu paziņojumos teikts, ka gatavošanās balsojumam izmaksājusi tikai dažus tūkstošus dolāru un Krievija ar tiem nav saistīta. Starptautiskie eksperti gan ir vienisprātis par to, ka šis referendums ir nelikumīgs.  

Saskaņā ar Ukrainas konstitūciju, reģionālo referendumu rīkošana nav atļauta, savukārt visas valsts referendumu par valsts teritoriālo vienotību drīkst izsludināt tikai parlaments.

Eksperti norāda, ka svētdienas balsojumu par leģitīmu nevarēs uzskatīt arī tāpēc, ka balsojumu ir ierosinājuši nelikumīgas varas pārstāvji, kas izveidojuši pašpasludinātas tautas republikas, ar varu sagrābjot administratīvās ēkas. Šiem separātistiem nav arī piekļuves oficiālajiem vēlētāju sarakstiem, piekļuvi kuriem Ukrainas drošības dienests slēdza jau aprīlī.

Visbiežāk tiek norādīts arī uz faktu, ka šajā referendumā nebūs iespējams nodrošināt visu vēlētāju piedalīšanos, jo separātisti kontrolē tikai dažas Ukrainas austrumu reģionu pilsētas, kurās ir reālu bruņotu konfliktu draudi. Turklāt uz iedzīvotājiem  tiek izdarīts arī psiholoģiskais spiediens.

Taču viens no galvenajiem trūkumiem ir tas, ka uz šo referendumu nav aicināti ne Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas, Ne Eiropas padomes, ne arī Krievijas novērotāji. Separātisti gan pauduši viedokli, ka novērotāju funkcijas tikpat labi varot pildīt arī žurnālisti.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Ārzemēs
Ziņas
Jaunākie

Populārākie
Interesanti