Pusdiena

Pusdiena 07.07.2017

Pusdiena

Tiesas nevēlas uzņemties pienākumu vērtēt atteikumus pielaidei valsts noslēpumam

Atkal izgāžas sarunas par Kipras apvienošanu

Atkal izgāžas sarunas par Kipras apvienošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Bez rezultātiem beigušās sarunas par Kipras atkalapvienošanu. Kipras grieķu un turku kopienas kārtējo reizi nav spējušas panākt gala vienošanos, vislielākajiem strīdiem izraisoties tieši par drošības jautājumiem.

Grieķu puse uzskata, ka sarunas būtu iespējams atsākt, bet turki uzskata, ka ANO piedāvātajā formātā turpmākas diskusijas nav iespējamas.

Sadalītās Kipras konflikts tiek uzskatīts par vienu no pasaulē ilgstošākajām politiskajām krīzēm, taču pagājušā mēneša beigās, uzsākot kārtējo sarunu kārtu Šveicē, ANO starpnieki  pauda cerību, ka pašlaik esot vieni no labākajiem apstākļiem panākt gala vienošanos par salas atkalapvienošanu.

Taču par spīti centieniem pagājušajā naktī arī šīs sarunas tika pārtrauktas un nekāda gala vienošanās tā arī nav panākta. Par to paziņoja ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, izsakot pateicību gan Kipras grieķu, gan turku kopienu pārstāvjiem, gan arī garantētājvalstīm – Turcijai, Grieķijai un Lielbritānijai – un Eiropas Savienībai kā novērotājai par sniegto ieguldījumu sarunu gaitā.

Gutērrešs gan norādījis, ka pagaidām nav zināms, vai un kad sarunas turpināsies.

“Konference ir noslēgusies. Taču tas nenozīmē, ka nav iespējams izstrādāt citas iniciatīvas Kipras problēmas atrisināšanai. Šī konference diemžēl beidzās bez rezultātiem. Apvienoto Nāciju Organizācijas uzdevums ir darboties kā starpniekam,” norādīja Gutērrešs.

“Ja iesaistītās puses atkal būs ieinteresētas diskutēt par iespējamo vienošanos, mēs būsim viņu rīcībā,” viņš uzsvēra.

Sarunām tuvu stāvoši avoti aģentūrai “France Press” pastāstījuši, ka pirms konferences slēgšanas diskusijas esot situšas augstu vilni un atsevišķi sarunu dalībnieki pat esot klieguši. Lai arī konkrēti netiek skaidrots, kādi tieši jautājumi izraisījuši tik asus strīdus, visticamāk, runa galvenokārt ir par drošības jautājumiem.

Šīs nedēļas laikā Grieķijas ārlietu ministrs Niks Kociass pieprasīja Turcijai izvest no Kipras savus okupācijas spēkus. Savukārt Ankara atbildēja, ka drošības un iejaukšanās garantiju jautājumos tā piekāpties negatavojas. Pašlaik Kiprā ir izvietoti aptuveni 35 000 turku karavīru, kurus tiek pieprasīts vai nu izvest pilnībā, vai arī ievērojami samazināt to skaitu.

Turku kopienas iedzīvotāji ir pauduši bažas par to, ka pēc turku aiziešanas salu varētu pārņemt etniskās tīrīšanas. Lai arī Kipras grieķu politiķi uzskata, ka šīs konferences neveiksme vēl nenozīmē ceļa beigas, Turcijas ārlietu ministrs Mevluts Čavušoglu uzskata, ka iznākums ir pierādījis nespēju panākt gala vienošanos ANO noteiktajos rāmjos.

Kā norāda ārvalstu mediji, sarunu izgāšanās ir uzskatāma par Antoniu Gutērreša personisku neveiksmi. Šī gada sākumā, stājoties ANO ģenerālsekretāra amatā, Gutērrešs solīja pastiprināt diplomātiskos centienus mieram. Tiek uzskatīts, ka Kipras konfliktam būtu jābūt daudz vienkāršāk atrisināmam nekā dažādiem bruņotiem konfliktiem. Veiksmīgs Kipras sarunu iznākums dotu jaunajam ANO ģenerālsekretāram spēcīgus trumpjus, dodoties uz G20 samitu Hamburgā. Tagad Gutērrešam jārēķinās ar daudz sarežģītākām sarunām, īpaši ar ASV prezidentu Donaldu Trampu, kurš paudis vēlmi samazināt ASV ieguldījumu Apvienoto Nāciju budžetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti