ASV par 80 miljoniem dolāru izstrādā kvantu superdatoru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

ASV Nacionālās drošības aģentūra izstrādā kvantu datoru, kas varētu viegli uzlauzt šifrēšanas programmas, lai piekļūtu gan citu valstu, gan privāto uzņēmumu informācijas sistēmām. Par to ziņo ASV laikraksts „Washington Post", balstoties uz slepenajiem dokumentiem, ko nopludinājis Edvards Snoudens. Pēdējā laikā daudz tiek diskutēts par izlūkdienestu slepenajām programmām, kas izmantotas, lai ievāktu datus par privātpersonu telefonu sarunām un saziņu internetā.

Superdatora izstrāde, kas balstās uz kvantu mehānikas principiem, ir daļa no ASV Nacionālās drošības aģentūras zinātniski pētnieciskās programmas, kas saucas „Piekļūšana īpaši nocietinātiem mērķiem" („Penetrating Hard Targets"). Balstoties uz ASV izlūkdienestu bijušā analītiķa Edvarada Snoudena nopludinātajiem dokumentiem, laikraksts „Washington Post" norāda, ka projekta kopējais finansējums ir gandrīz 80 miljoni ASV dolāru. Kvantu datora izstrāde notiekot īpaši ierīkotā laboratorijā Vašingtonas piepilsētā.

Zinātnieki jau ilgi cenšas izstrādāt kvantu datoru. Teorija liecina, ka tehnoloģija ļautu daudz ātrāk apstrādāt datus, un ar tās palīdzību varētu panākt nozīmīgus sasniegumus, piemēram, medicīnā. Taču

Snoudena nopludinātie dokumenti liecina, ka vienlaikus to varētu izmantot arī, lai sekmīgi uzlauztu visas šī brīža datu šifrēšanas programmas, kuru mērķis ir pasargāt konfidenciālu informāciju, gan internetā, gan lai aizsargātu valsts noslēpumus.

Kvantu datorus izstrādā arī privātie uzņēmumi un universitātes, īpaši Eiropas Savienībā un Šveicē, bet dokumenti liecina, ka ASV Nacionālās drošības aģentūra nav tuvāk mērķa sasniegšanai kā citi, vēsta „Washington Post". Uz to laikrakstam norādījuši arī aptaujātie zinātnieki. Nacionālā drošības aģentūra attiecās sniegt komentārus par šo programmu.

Teorētiski kvantu dators spēs apstrādāt informāciju daudz ātrāk, piemēram, ja ierastajiem datoriem tas prasītu gadus, kvantu dators uzdoto varētu paveikt sekunžu laikā. Klasiskie datori izmanto bitus, kas ir vai nu nulles, vai vieninieki. Balstoties uz kvantu teoriju, kvantu dators izmanto kvantu bitus jeb kubitus, kas vienlaicīgi ir nulle un vieninieks. Šādas skaitļojamās mašīnas darbību varētu nodrošināt atomi, fotoni vai elektroni. Tomēr nav zināms, kad varētu tikt izstrādāts pilnvērtīgs kvantu dators, tas varētu prasīt vēl daudzus gadus.

Pēdējos mēnešos balstoties uz Snoudena nopludinātajiem dokumentiem, daudz ziņots par  ASV Nacionālās drošības aģentūras telefonsarunu datu ievākšanas un informācijas pārtveršanas programmām, izraisot plašas diskusijas par privāto datu aizsardzību. Tādi uzņēmumi kā „Google" un „Yahoo" pēdējas nedēļas norādījuši, ka stiprina centienus šifrēt savas komunikāciju sistēmas. Nesen tika ziņots, ka ASV un Lielbritānijas izlūkdienestiem ir iespēja pārtvert datu plūsmu no šo ASV interneta gigantu izmantotajiem optisko šķiedru kabeļiem.

Snoudena nopludinātie dokumenti izraisījuši debates par to, cik daudz rīcības brīvības var būt ASV valdībai ievācot informāciju, lai cīnītos pret terorismu. Pagājušajā nedēļā ASV federālais tiesnesis paziņoja, ka Nacionālās drošības aģentūras datu ievākšana par mobilajām sarunām ir likumīga. Bet cits federālais tiesnesis neilgi pirms tam apšaubīja programmas atbilstību konstitūcijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti