Pusdiena

Lielbritānija un Eiropas Savienība vienojušās par izstāšanās sarunu kārtību un tematiem

Pusdiena

Koalīcijas partijas atturīgas vai noraidošas par ideju dot tiesības vēlēt prezidentu

ASV miris no Ziemeļkorejas atvestais amerikāņu students

ASV miris no Ziemeļkorejas atvestais amerikāņu students

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

ASV miris no Ziemeļkorejas repatriētais amerikāņu students Otto Vormbīrs, kurš pirms pusotra gada tika notiesāts uz 15 gadiem spaidu darba nometnē.

Otto Vormbīrs miris, nenākot pie samaņas pēc, kā uzskata ārsti, 14 komā pavadītiem mēnešiem. Vīrieša nāve izpelnījusies asu nosodījumu arī no ASV prezidenta puses, pieprasot Ziemeļkorejai atbrīvot arī pārējos apcietinātos amerikāņu pilsoņus. 

20 gadus vecais Virdžīnijas universitātes students Otto Vormbīrs Ziemeļkorejas galvaspilsētā Phenjanā ieradās 2015. gada pašā nogalē, taču jau 2016. gada 2.janvārī viņš īsi pirms valsts pamešanas tika arestēts lidostā. Šī paša gada marta vidū Vormbīrs tika tiesāts par mēģinājumu nozagt propagandas plakātu, par ko viņam tika piespriesti 15 gadi stingra režīma darba nometnē.

Jūnija sākumā ASV amatpersonas un Vormbīra vecāki tika informēti par to, ka jaunietis atrodas komā, tāpēc ir izlemts viņu atdot vecākiem. Atgriežoties dzimtenē, ārsti vīrietim konstatēja  apjomīgu smadzeņu šūnu bojāeju. Nu jau 22 gadus vecais Otto Vormbīrs nereaģēja uz skaņām vai citiem kairinājumiem un, izanalizējot Ziemeļkorejas ārstu atsūtītos medicīnisko pārbaužu rezultātus, ārsti secināja, ka vīrietis komā ir atradies aptuveni 14 mēnešus. Otrdien, 20.jūnijā,Vormbīra vecāki paziņoja, ka viņu dēls ir miris, tā arī nenākot pie samaņas.

Sašutumu par šo incidentu paudis arī ASV prezidents Donalds Tramps, nosodot Phenjanas režīma cietsirdību un paužot savas administrācijas apņēmību novērst šādu traģēdiju atkārtošanos nākotnē, īpaši no režīmiem, kuri neciena likuma kārtību un elementāru cilvēku pašcieņu.

"Otto Vormbīrs ir tikko devies aizsaulē. Viņš pavadīja pusotru gadu Ziemeļkorejā. Ir notikušas daudzas sliktas lietas, taču mums vismaz izdevās nogādāt viņu mājās pie saviem vecākiem. Viņi bija ļoti priecīgi viņu redzēt, lai arī viņa veselības stāvoklis bija ļoti smags.

Tas ir brutāls režīms, taču mēs būsim spējīgi ar to tikt galā," paziņoja Tramps.

Amerikāņu mediji jau ir sākuši diskutēt par to, kāda varētu būt iespējamā ASV pretreakcija uz notikušo, vēl jo vairāk tāpēc, ka vēl šī gada maijā Donalds Tramps izteicās, ka būtu pagodināts tikties ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu piemērotā laikā.

Raidsabiedrība CNN pieļauj, ka Vašingtona varētu mēģināt palielināt spiedienu uz Ziemeļkorejas tuvāko sabiedroto Ķīnu, ar kuras līderiem ASV pārstāvji tiksies jau šonedēļ. Kā norāda Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra pārstāvis Maikls Grīns, ir vairāki iemesli, lai rīkotos piesardzīgi: "Viens iemesls, lai būtu piesardzīgi ar militāru atbildi, ir fakts, ka Ziemeļkorejai ir raķetes un kodolieroči, ar kuriem viņi var uzbrukt Japānai un Dienvidkorejai, kā arī radīt potenciālu apdraudējumu Savienotajām Valstīm. Otrkārt, Ziemeļkorejas cietumos ir arī citi amerikāņu gūstekņi, kuru atbrīvošanu mēs arī vēlamies panākt".

Arī ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons ir paziņojis, ka Ziemeļkoreja ir atbildīga par ASV pilsoņa netaisno ieslodzīšanu, pieprasot atbrīvot trīs atlikušos amerikāņus, kurus arī uzskata par nelikumīgi aizturētiem. Runa ir par diviem korejiešu izcelsmes amerikāņu profesoriem – Kimu Sanduku un Kinu Haksonu, kuri strādāja Phenjanas Zinātnes un tehnoloģiju universitātē, kā arī pagājušā gada aprīlī uz 10 gadiem spaidu darbos par spiegošanu notiesāto 62 gadus veco Kimu Dončulu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti