Ārpolitikas eksperts: Diplomātu skandāls ASV un Krievijas attiecības būtiski nemainīs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Diez vai ASV prezidenta lēmums izraidīt 35 Krievijas diplomātus principiāli mainīs abu valstu attiecības, uzskata Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors Andis Kudors. Viņaprāt, tas ir Baraka Obamas atvadu žests Vladimiram Putinam, kurš ir grāvis ASV centienus īstenot miermīlīgu politiku.

“Viena lieta, ja valsts nodarbojas ar spiegošanu – tā ir diezgan ierasta lieta. Otra lieta – tik aktīvi iejaukties politiskajā procesā, tas vispār nav pieļaujams. Te ir runa par drošību globālā nozīmē, un jo sevišķi runa ir par politisko procesu, par demokrātiju. Tas pat ir labi, ka Krievijas tāda veida ietekme ir aizgājusi līdz ASV – valstij, kas var īstenot adekvātus pretsoļus. Trampa komanda to sasaista ar ieriebšanu Trampam, bet domāju, ka tā ir likumsakarīga reakcija no Obamas administrācijas, kas pa šiem gadiem atvēra acis uz to, kas ir Putina ārpolitika,” komentē Kudors.

Viņaprāt, ASV kopumā un arī Donalda Trampa ārpolitika necietīs no šī soļa: “Viņš sāks no ļoti sliktas pozīcijas – viņš varēs demonstrēt, ka, lūk, viņš ļoti uzlabo kaut ko.”

Krievijas centienus iekļūt Latvijas valsts iestāžu datorsistēmās ikdienā izjūt arī Aizsardzības ministrijai pakļautā Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija. Mēģinājumi iefiltrēt spiegošanas programmatūras notiek regulāri.

“Ja mēs runājam tieši par spiegošanas gadījumiem, tad tas nav masveida pasākums, katrs uzbrukums ir labi izplānots.

Protams, ir mēģinājumi. Tie ir lielākoties nesekmīgi. Pietiek ar vienu sekmīgu, lai uzbrucējs tiktu iekšā un tālāk darbotos pa iekšpusi. Mēģinājumi, protams, ir redzami diezgan regulāri, bet sekmīgi uzbrukumi ir reti. Vēl retāk arī kā plānotie uzbrukumi,” atklāj CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina.

Viņa skaidro, ka šo kiberuzbrucēju mērķis ir nevis nodarīt kādu acīmredzamu zaudējumu, bet palikt nepamanītam un vākt informāciju. “Pētnieki pēta šos vīrusus un pēc dažādiem parametriem velk paralēles, ka tas varētu būt saistīts ar Krieviju. Tas nav pierādījums. Krievija nav pateikusi – jā, mūsu vīruss, mēs tādā veidā spiegojam. Līdz ar to tas viss ir spekulācijas,” stāsta Kaškina.

Jau ziņots, ka Vašingtona izsludināja sankcijas pret Krieviju saistībā ar kiberuzbrukumiem ASV prezidenta priekšvēlēšanu laikā. Starp ASV prezidenta Baraka Obamas izziņotajām sankcijām ir 35 Krievijas diplomātu izraidīšana.

Atbildot uz to, Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs rosināja atbildēt ar pretsankcijām, tostarp izraidot 35 ASV diplomātus. Tomēr Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka Kremlis ar pretsankcijām neatbildēs. Vismaz pagaidām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti