Labrīt

NVO publisko šokējošus faktus par vardarbīgu attieksmi pret bēgļiem

Labrīt

Eksperts: Krievijas dezinformācijas mērķis ir haoss Rietumu demokrātijās

Arī Austrija vēlas paaugstināt vecumu, kādā drīkst stāties laulībā

Arī Austrija vēlas paaugstināt vecumu, kādā drīkst stāties laulībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Katru gadu pasaulē piespiedu kārtā tiek izprecinātas ap 15 miljoniem meiteņu, kuras vēl nav sasniegušas 18 gadu vecumu. Saskaņā ar Austrijas humanitārās organizācijas „Care Oesterreich” datiem, 26 pasaules valstīs varbūtība meitenēm tikt izprecinātām ir lielāka, nekā tikt palaistām skolā. Lielākā daļa šo bērnu dzīvo Āzijā un Āfrikā, tomēr līdz ar pilsoņu karu Sīrijā un bēgļu pastiprinātu pārvietošanos, bērnu laulību tēma ir kļuvusi aktuāla arī Eiropā, tostarp Vācijā un Austrijā.

Jo nabadzīgāka un krīzēm skartāka valsts, jo biežāk tiek izprecinātas mazgadīgas meitenes, galvenokārt stipri vecākiem vīriešiem. Ir aplēsts, ka katra trešā meitene jaunattīstības valstīs stājas laulībā pirms 18 gadu sasniegšanas. Vidēji rēķinot, viena meitene tiek izprecināta ik pa divām sekundēm.

Laulības nepilngadīgo starpā visbiežāk ir postošas vismaz vienai no iesaistītajām pusēm, pārsvarā tās ir meitenes. Precēti jaunieši bieži vien pamet skolu, tas viņus noved nabadzībā, jo nav izglītības un iespējas dabūt darbu. Precētas mazgadīgās meitenes bieži vien drīz paliek stāvoklī, kas ir liels riska faktors veselībai gan pašām, gan vēl nedzimušajam bērnam. Tāpat agri precētas meitenes biežāk tiek pakļautas vardarbībai ģimenē un mājās nekā tās, kuras  apprecas pilngadīgas. Viņām arī ir grūtāk pamest vardarbīgu laulāto un vērsties pēc palīdzības.

ANO ilgtspējīgas attīstības mērķu ietvaros pasaules līderi ir solījuši izskaust bērnu laulības līdz 2030.gadam.

Pasaules Banka norāda, ka bērnu laulību izskaušana palīdzēs samazināt iedzīvotāju skaita pieaugumu, sekmēs meiteņu sasniegumus izglītībā un palielinās viņu ienākumus. Sievietēm būs mazāk, veselīgāki un labāk izglītoti bērni, tādējādi vēl vairāk sekmējot valsts izaugsmi.

Lielākajā daļā Eiropas valstu laulībā drīkst stāties līdz ar pilngadības sasniegšanu, tātad no 18 gadiem. Tomēr vairākās valstīs kā piemēram Austrijā, Vācijā, Itālijā, Norvēģijā, Spānijā un Lielbritānijā to ir iespējams izdarīt ar vecāku piekrišanu jau 16 gados.

Līdz ar pilsoņu karu Sīrijā, bērnu laulības tiek slēgtas īpaši bieži. Tur tiek uzskatīts, ka laulātās statuss meitenes pasargās no deportācijām un izvarošanas. Saskaņā ar oficiālo statistiku, Vācijā iepriekšējā gadā reģistrētas 1500 ārzemēs slēgtas precības nepilngadīgo starpā. 360 no tām ar partneriem, kas vēl nav sasnieguši 14 gadu vecumu. Ņemot vērā neoficiālo statistiku, šis cipars ir krietni lielāks. Lielākā daļa mazgadīgo, kas stājušies šajās laulībās ir no Sīrijas un Afganistānas, bet vairāki desmiti arī no Bulgārijas, Grieķijas, Polijas un Rumānijas.

„Bērni neprecas no brīvas gribas, viņi tiek saprecināti piespiedu kārtā. Tāpēc Vācija nedrīkst pieļaut bērnu laulības. Bērnu vieta nav altāra priekšā, bet gan skolā”, tā pirms likuma pieņemšanas preses konferencē teica Vācijas tieslietu ministrs Heiko Māss.

Pastiprinoties bēgļu plūsmai Eiropas virzienā, Vācija kā viena no pirmajām valstīm Eiropā ir spērusi soli pretī bērnu laulību pārtraukšanai.

Bundestāgs šī gada jūnija beigās apstiprināja likumu, saskaņā ar kuru stāšanās laulībā oficiāli ir atļauta nevis no 16, kā tas bija līdz šim, bet no 18 gadu vecuma. Līdz ar to visas līdz šim noslēgtās bērnu precības ir pretlikumīgas un visas eksistējošās precības nepilngadīgo starpā tiek anulētas. Atsevišķi tiks izskatīti vienīgi īpaši gadījumi.

Sekojot Vācijas paraugam, šādu likumu vēlas pieņemt arī Austrija, kur līdz šim spēkā bija izcelsmes valsts likums. Laulības tiek atzītas, ja vien viens no partneriem nav jaunāks par 14 gadiem. Precēties Austrijā oficiāli atļauts no 16 gadu vecuma, ja otrs partneris ir pilngadīgs un to atļauj vecāki vai aizbildņi.

„Bērnu precības vai precības piespiedu kārtā notiek paralēlajā sabiedrībā un nekādā mērā neatbilst mūsu vērtībām un fundamentam. Mūsu nākamais uzdevums ir pielikt tām punktu”, Austrijas ģimenes lietu ministre Sofija Karmazina teica Austrijas Preses aģentūrai APA. Tomēr tas nebūt nav tik vienkārši izdarāms.

„Vienkāršākais būtu nepieļaut bērnu laulības, atļaut precēties tikai no 18 gadu vecuma un visu, kas noticis līdz tam, anulēt” Karmazina paudusi Austrijas Radio OE1.

Ministres iniciatīva ir saskārusies ar kritiku no partiju puses. Tās pārmet ministrei šīs tēmas pēkšņu aktualizēšanu pirms rudenī gaidāmājām vēlēšanām, kā arī vēlmi mainīt likumu bez atbilstoša pētījuma un statistikas.

Bērnu un jaunatnes lietu juriste Monika Pinterits kritizē Karmazinas nodomus anulēt visas esošās nepilngadīgo laulības, norādot uz dažādiem iemesliem šādu laulību slēgšanai. „Ne visas laulības ir slēgtas piespiedu kārtā. Tā varbūt ir mīlestība, bet varbūt vēlme pasargāt meitenes pirms došanās bēgļu gaitās,” laikrakstam ''Der Standard'' norādījusi juriste.

Austrijā patlaban nav oficiālas statistikas cik daudz jauniešu ir pakļauti piepspiedu laulībām. Koordinācijas punktā pret deportāciju un piespiedu laulībām „ORIENT EXPRESS” iesaistītām nepilngadīgām meitenēm un jaunietēm tiek sniegta juridiska un psiholoģiska palīdzība. Tur strādājošās ekspertes aprēķinājušas, ka Austrijā varētu būt ap pieciem tūkstošiem jauniešu, kam ir draudēts ar piespiedu laulībām vai tas jau ir noticis. Zaļās partijas deputāte Berivana Aslana ir pieprasījusi izstrādāt visaptverošu pētījumu par tēmu ''Bērnu laulības Austrijā'', kā arī noteikt vadlīnijas, kā rīkoties atbilstošajām institūcijām.

Nav dzirdēts, ka bērnu laulības būtu izplatītas Latvijā. Tomēr arī mūsu likumdošana to pieļauj - ja viens no pāra ir pilngadīgs un ir vecāku vai aizbildņa atļauja, stāties laulībā var jau no 16 gadu vecuma. Tomēr Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta dati rāda, ka Latvijā šādu laulību nav daudz - vidēji tās ir 40 - 60 laulības gadā jeb 315 gadījumi kopš 2010. gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti