Pasaulē lielākajā muzejā būs arī afroamerikāņu kultūras ekspozīcija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Nākamnedēļ Smitsona institūts Vašingtonā – pasaules vislielākais muzejs – kļūs vēl dižāks, jo tā apjomīgās 19 muzeju vēsturisko liecību kolekcijas papildinās jauna afroamerikāņu kultūras un vēstures ekspozīcija. Eksponātu skaits iespaidīgs – teju 40 000 vienību.

Šāds muzejs Amerikas Savienoto valstu (ASV) galvaspilsētā izveidots ne tikai izziņas kāres remdināšanai, bet arī, lai mazinātu joprojām aktuālo modernās lielvalsts sabiedrības kauna traipu – rasisma problēmu.

Institūts ir pasaulē lielākais muzeju un vēstures izpētes institūtu komplekss. Tas sastāv no 19 muzejiem un galerijām, kā arī Nacionālā zoodārza. Muzejos kopumā var aplūkot 142 miljonus dažādu objektu, kas atspoguļo ASV vēsturi. Tagad tos papildina vēl aptuveni 36 000 eksponātu, kas izlikti apskatei jaunizveidotajā Afroamerikāņu kultūras un vēstures muzejā. 540 miljonus dolāru vērto muzeju nākamnedēļ atklās ASV prezidents Baraks Obama.

"Šis muzejs ir pētījums, kas atklāj mūsu nacionālo identitāti, atspoguļojot afroamerikāņu dzīves pieredzi cauri laikiem. Vēsturiskas liecības artefaktos – mākslas darbi, mūzikas ieraksti, literatūras izdevumi, dažādas ilustrācijas un apraksti apliecina, cik liela Amerikas sabiedrības identitātes daļa patiesībā ir afroamerikāņi un viņu veikums," sacīja institūta muzeju pārvaldnieks Deivids Skortons.

Apjomīgajā kolekcijā apskatāmi priekšmeti, kas atgādina par afroamerikāņiem traģisko vergturības laiku. Uzsvērti afroamerikāņu sasniegumi sportā un inženierzinātnēs. Turpat arī izcilības mākslā un mūzikā. Izstādīti, piemēram, slavenu melnādaino mūziķu spēles instrumenti un sasniegumu apraksti.

Muzeja veidošanu jau vairāk nekā pirms vesela gadu simteņa rosināja ASV pilsoņu kara veterāni. Kongress ideju apakceptēja pirms 13 gadiem. Gandrīz 40 000 kvadrātmetrus plašo ēkas būvniecība ilga četrus gadus. Muzeja projekta autors ir Ganā dzimis arhitekts Deivids Addžejs.

Muzeja fasādi un ārsienas veido  vairāk nekā 3500 īpašos grebumos veidotas alumīnija plāksnes bronzas krāsā. Šīs dekoratīvās plāksnes ir atsauce uz greznajiem metāla kalumiem, ko savulaik veidoja verdzībā nonākušie melnādainie amatnieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti