Latvijas kērlingistēm zaudējums finālā liedz pacīnīties par ceļazīmi uz pasaules čempionātu

Latvijas sieviešu kērlinga izlase piektdien Šveicē Eiropas čempionāta (EČ) B divīzijas finālcīņā dramatiskā mačā ar 7-8 zaudēja Somijai, netiekot pie iespējas pacīnīties par ceļazīmi uz pasaules čempionātu.

Latvijas kērlingistes ar pieredzējušo skipu Ivetu Stašu-Šaršūni, izcīnīja Eiropas čempionāta B divīzijas sudraba medaļas, kas ļaus nākamajā sezonā startēt Eiropas čempionāta A divīzijā, taču tikai turnīra uzvarētājas somietes ieguva tiesības pārspēlēs cīnīties par ceļazīmi uz nākamā gada pasaules čempionātu.

Tiesa, jau pēc nedaudz vairāk nekā nedēļas šīm sportistēm jāuzsāk vēl nozīmīgākas sacensības - Phjončhanas olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrs.

Finālspēles sākums Latvijai nebija veiksmīgs, jo Somija ceturtajā endā guva piecus punktus, tobrīd panākot 7-1 savā labā. Latvietes nepadevās un sāka sekmīgu pakaļdzīšanos, piektajā endā atspēlējot trīs punktus, bet nākamajos divos vēl pa vienam, savukārt devītajā jau tika panākts neizšķirts 7-7. Tomēr pēdējā endā sekmīgākas bija Somijas kērlingistes, svinot grūtu uzvaru ar 8-7.

Jau vēstīts, ka ceturtdien B divīzijas pusfinālā Latvijas dāmu izlase ar 10-7 uzvarēja Igauniju, nopelnot ceļazīmi uz A divīziju.

Pirms tam dāmu turnīra grupā ar astoņām uzvarām deviņās spēlēs triumfēja Norvēģija, otrā ar septiņiem panākumiem bija Igaunija, Latvija ar sešām uzvarām ieņēma trešo vietu, bet ceturtajā pozīcijā ar pieciem panākumiem palika Somija.

Kā zināms, sestdien turnīra pirmajā mačā Latvija ar 6-5 pārspēja Angliju, svētdien ar 6-5 apspēlēja Spāniju un 10-1 sagrāva Lietuvu, bet pirmdienas rītā ar 11-4 pārspēja arī Nīderlandi, kamēr vēlāk ar 6-4 apspēlēja arī Igauniju. Savukārt otrdien Latvija ar ar 6-8 piekāpās Baltkrievijai, bet pēc tam ar 11-4 pārliecinoši uzvarēja Somiju, nodrošinot vietu starp divīzijas četrām labākajām komandām. Tikmēr trešdienas pirmajā duelī latvietes ar 6-8 piekāpās Polijai, kamēr pēc tam par pirmo vietu grupā ar 7-8 zaudēja Norvēģijai.

Latvijas kērlingistes pasaules čempionātos spēlējušas trīs reizes - uz 2010. un 2014.gada čempionātiem tika izcīnītas ceļazīmes, bet 2013.gadā šīs sacensības notika Rīgā.

Zīmīgi, ka dalība 2014.gada pasaules čempionātā Latvijas sportistēm decembrī ļaus piedalīties 2018.gada Phjončhanas olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā, kur tiks izcīnītas divas ceļazīmes.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka ceturtdien Latvijas vīriešu kērlinga izlase ar uzvaru pār Angliju noslēdza Eiropas čempionāta B divīzijas apakšgrupu turnīru, taču ar to bija par maz, lai iekļūtu izslēgšanas cīņās, kur tika trīs labākās grupas vienības.

Lai tiktu grupas trijniekā un iekļūtu ceturtdaļfinālā, Latvijai bija nepieciešams, lai Spānija noslēdzošajā mačā zaudētu Igaunijai, taču spāņi sīvā cīņā uzvarēja ar 6-5.

Līdz ar to apakšgrupu turnīrā pa sešām uzvarām septiņās spēlēs bija Spānijai un Somijai, kamēr pa pieciem panākumiem izcīnīja Izraēla un Latvija, taču papildus rādītājos labāki bija konkurenti, kuri savstarpējā mačā guva panākumu ar 7-4, tiekot izslēgšanas spēlēs.

Latvijas vīriešu kērlinga izlase līdz ar to dalību turnīrā noslēdza pēc apakšgrupu turnīra.

Latvija turnīru sāka ar 12-2 sagraujot Beļģiju, svētdien ar 9-6 uzvarēja Ungāriju, bet pirmdien ar 7-6 ekstra endā pieveica Igauniju. Savukārt otrdien vienība ar 9-4 apspēlēja Spāniju, kam sekoja divas neveiksmes. Trešdien Latvija ekstra endā piekāpās Somijai ar 6-7, bet pēc tam vakarā latvieši ar 4-7 zaudēja arī Izraēlai.

Latvijas vīru izlasē kopā ar Smilgu startēja arī Artis Zentelis, Jānis Klīve, Didzis Pētersons un Aivars Avotiņš, bet dāmām bez Stašas-Saršūnes piedalījās arī Ieva Krusta, Santa Blumberga, Evelīna Barone un Madara Bremande.

Smilga kā skips iepriekšējo reizi Eiropas čempionātā piedalījās pirms 11 gadiem, savukārt Staša-Šaršūne jau piedalījusies deviņos Eiropas čempionātos.

Latvijas dāmu izlasei decembrī gaidāms arī starts nākamā gada Phjončhanas olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā, kurā arī piedalīsies Stašas-Šaršūnes vadītā komanda. Latvija kvalifikācijā varēs piedalīties, jo tā 2014.gadā piedalījās pasaules čempionātā. Kvalifikācijā Latvija par divām ceļazīmēm cīnīsies ar Ķīnu, Čehiju, Dāniju, Somiju, Vāciju, Itāliju un Norvēģiju.

Latvijas izlases Eiropas čempionāta B divīzijā startēja trešo gadu pēc kārtas. Pērn Latvijas vīru izlase ar skipu Ritvaru Gulbi aizkļuva līdz B divīzijas ceturtdaļfinālam, kur zaudēja Slovākijai, ieņemot 15.vietu, savukārt dāmu izlase ar skipu Santu Blumbergu, neiekļuva pusfinālā, paliekot 16.vietā.

Vēl iepriekš 2015.gadā Latvijas izlases EČ B divīzijā palika trešajā vietā, kas liedza atgriezties spēcīgākajā A divīzijā, kur tās spēlēja 2013. un 2014.gadā.

Pirms četriem gadiem dāmas A divīzijā ieņēma septīto vietu, bet kungi palika astotie, izcīnot līdz šim augstākās vietas A divīzijā.

Sieviešu izlase 2009.gadā pirmo reizi iekļuva starp B divīzijas divām labākajām valstsvienībām, kamēr vīriešiem tas pirmoreiz izdevās gadu vēlāk. Pēc tam Latvijas komandām ilgstoši izdevās noturēties A divīzijā starp desmit labākajām Eiropas komandām vai arī atgriezties tajā nākamajā gadā, tomēr aizpērn šī sistēma tika lauzta un arī pērn izlases nespēja atgriezties A divīzijā.