Latvijas atbilstības nodrošināšanai vismaz jātrīskāršo dopinga analīžu skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijā pašlaik veiktais dopinga analīžu skaits ir krasi nepietiekams, lai nodrošinātu valsts atbilstību starptautiskām antidopinga prasībām, un pārbaužu skaits ir vismaz jātrīskāršo, Latvijas Radio pastāstīja bijušais Valsts Sporta medicīnas centra Antidopinga nodaļas vadītājs Gatis Berķis, kurš pēc amata pamešanas darbojas antidopinga jomā starptautiskos projektos.

Berķis gan prognozē, ka diez vai piepildīsies melnākais scenārijs, un Latvijai antidopinga jomas neatbilstības dēļ liegs piedalīties 2018.gada Phjončhanas ziemas olimpiskajās spēlēs. Tāda iespēja pastāv, taču tas būtu galējs solis. Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) vēl nav izvērtējusi maijā Latvijas Antidopinga nodaļas aizpildīto pašnovērtējumu, bet nepilnību novēršanai pēc izvērtējuma paziņošanas parasti dod trīs mēnešus laika. 

Gatis Berķis par situāciju Latvijas antidopinga nozarē
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Latvija antidopinga jomā neatbilst pašreizējiem starptautiskiem nosacījumiem, jo nozare pēdējā desmitgadē ir strauji mainījusies, bet Latvija nav spējusi attīstīties arvien nemainīgu finanšu iespēju dēļ. Par kritiski svarīgu Berķis uzskata arī Antidopinga nodaļas darbinieku skaita palielināšanu un profesionāla personāla noturēšanu. 

No Veselības ministrijas (VM) budžeta jau ilgus gadus finansē 150 dopinga analīzes gadā, taču tas nenozīmē 150 pārbaudītus sportistus, jo katram atlētam var veikt vairākas analīzes. Pārbaudīto sportistu skaits pēdējos gadus ir arvien samazinājies, pastāstīja no amata jūnijā aizgājušais Berķis, kurš pašlaik strādā starptautiskā projektā Trinidadā. Ar VM jau daudz gadus runāts par iespēju palielināt dopinga kontroļu skaitu, bet nekas no tā nav mainījies. 

Līdzekļus dopinga analīzēm piešķir arī Latvijas sporta federāciju padome (LSFP) un Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) pirms olimpiskajām spēlēm, kas ļauj kopā veikt apmēram 200 analīžu gadā. Ja Latvijā ir teju 90 atzītu sporta veidu federāciju, katrs var parēķināt, cik liela ir pārbaudīto sportistu proporcija, pasmej Berķis.

Lai izpildītu starptautiskās prasības, pats minimums būtu 500 analīzes gadā, bet tūkstoš analīžu gadā jau būtu ļoti pienācīgs rādītājs, lēsa Berķis. Bijušais Antidopinga nodaļas vadītājs gan uzsvēra, ka analīžu veikšana kādam arī ir jāplāno - Latvijā to pašlaik dara viens darbinieks, kam pašam analīžu paraugi arī jāņem, un tie ne tuvu nav vienīgie viņa pienākumi. Pienācīgai dopinga kontrolei tādēļ Antidopinga nodaļas štatā būtu nepieciešami vēl vairāki cilvēki.

Aiziešanu no Antidopinga nodaļas vadītāja amata Berķis izskaidroja ar sajusto attieksmi, jo no viņa prasīja rezultātus, bet nedeva iespējas tos sasniegt. Līdz ar to efektīvi strādāt nav bijis iespējams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti