Pirmo reizi publicētā izvērstā pamatojumā atmasko Krievijas dopinga sistēmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) pirmdien par dopinga pārkāpumiem 2014.gada Soču ziemas olimpiskajās spēlēs diskvalificēja piecus Krievijas sportistus, bet vēl jo nozīmīgāks ir SOK pirmo reizi publicētais pilnais ziņojums par Krievijas dopinga sistēmu. Ziņojumā iekļautā informācija pamato slēpotāja Aleksandra Ļegkova sodīšanu, bet kopumā raksturo visu krāpniecisko sistēmu dopinga analīžu ietekmēšanā, kuras pastāvēšana attiecīgajā laikaposmā ir "ārpus jebkādām šaubām".

SOK disciplinārā komisija ziņojumā daudzviet atsaucas uz Ričarda Maklarena vadītās Pasaules antidopinga aģentūras (WADA) neatkarīgās komisijas iepriekš publicētajiem slēdzieniem, kā arī pamato, kādēļ tie uzskatāmi par uzticamiem.

Vairāku ekspertu slēdziens Londonā un Lozannā apliecināja, ka dopinga analīžu paraugu pudelītes ir iespējams atvērt, neraugoties uz to, ka teorētiski tas tika uzskatīts par neiespējamu. Lozannas universitātes kriminoloģijas profesors Kristofs Šampods pēc divu mēnešu darba atklājis, kā iespējams efektīvi atvērt analīžu pudelītes. Šampoda veikums apstiprināja iepriekšējus Londonas eksperta secinājumus par iespēju piekļūt trauka saturam neatstājot iznīcinošas pēdas. 

Dopinga analīžu paraugu pudelītēm tika atklāti bojājumi - skrāpējumi un nobrāzumi, kas parastā antidopinga darbā nav iespējami. No 80 pārbaudītajām pudelītēm uzlaušanai tipiski bojājumi lielākā vai mazākā skaitā tika atklāti 30 pudelītēm, bet 50 trauciņi bija neskarti. Profesors Šampods uzsvēra, ka viņš pats un palīgi pamazām arvien labāk apguva trauciņu atvēršanu, līdz ar to skrāpējumu kļuva arvien mazāk, bet pietiekami kvalificēta persona varētu atvērt paraugu, neatstājot nekādas pēdas.

Pirmo reizi analīžu trauciņu atvēršanu Krievija izmēģināja jau 2013.gada jūlijā Universiādē Kazaņā, lai līdz Soču spēlēm darbinieki iegūtu pienācīgu praksi. 

Ekspertu veikums pārliecināja SOK komisiju, ka analīžu paraugus bija iespējams atvērt un tie tika atvērti,

tādējādi apstiprinot bijušā Maskavas antidopinga laboratorijas vadītāja Grigorija Rodčenkova liecības par plašo dopinga krāpšanas sistēmu, kas Krievijā tika īstenota ar valsts struktūru atbalstu. Rodčenkovs no Krievijas prezidenta Vladimira Putina pēc Soču spēlēm par paveikto darbu saņēma Tautu draudzības ordeni, bet vēlāk aizbēga uz ASV, kur viņu pašlaik apsargā Federālais izmeklēšanas birojs (FIB).

SOK ziņojums vēsta arī par fizioloģiski neiespējamu sāls koncentrāciju un jauktu DNS paraugu atrašanos atsevišķos analīžu paraugos. Sāls koncentrāciju pētīja Lozannas universitātes slimnīcas profesors Mišels Burnjē. Šogad oktobrī viņa slēdzienā rakstīts, ka vairākos paraugos nātrija hlorīda koncentrācija ir nepārprotami augstāka par fizioloģiski iespējamo robežu, kas stingri norāda uz manipulēšanu ar analīžu paraugiem. 

Maklarens ziņojumā Rodčenkovu atzīst par uzticamu liecinieku, jo izmeklēšanā ar citiem līdzekļiem gūtie pierādījumi apliecina viņa teiktā patiesumu. 

Denisa Osvalda vadītā SOK disciplinārā komisija guvusi "vairāk nekā pienācīgu pārliecību", ka Sočos tikusi īstenota Maklarena ziņojumā norādītā dopinga analīžu paraugu aizstāšana.

SOK komisija ir vienisprātis ar Maklarena komisiju par tās izdarītajiem slēdzieniem un pārliecinājusies, ka Krievijā gadiem ilgi ar dažādām metodēm īstenota sportistu pasargāšana no dopinga kontroles. 

Šogad novembrī SOK diskvalificēja 19 Krievijas sportistus par dopinga pārkāpumiem Soču ziemas olimpiskajās spēlēs, un sagaidāms, ka tas vēl nav gala skaitlis.

SOK disciplinārā komisija Krievijā īstenoto dopinga analīžu paraugu aizstāšanu uzskata par vienu no vissmagākajiem triecieniem olimpisko spēļu reputācijai un integritātei.

"Dalība šādā sazvērestībā ne tikai pārkāpj SOK antidopinga noteikumus, bet arī ir fundamentāli nepareiza rīcība, kas tieši ietekmē olimpisko spēļu pamatvērtības," paziņoja SOK komisija.

Osvalda vadītās SOK komisijas uzdevums bija izpētīt jautājumu par Krievijas sportistu dopinga analīzēm Soču ziemas olimpiskajās spēlēs, savukārt Samuela Šmida vadītās vēl vienas SOK komisijas ziņā ir noskaidrot Krievijas amatpersonu lomu iespējamu dopinga pārkāpumu slēpšanā.

Pēc abu komisiju uzklausīšanas SOK izpildkomiteja 5.decembra vakarā paziņos, vai Krievijas sportistiem būs ļauts piedalīties 2018.gada Phjončhanas ziemas olimpiskajās spēlēs.

SOK komisijas ziņojums par dopingu Soču spēlēs.

Dokumenti

SOK Komisijas ziņojums.pdf

Lejuplādēt

1.34 MB

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti