Panorāma

Egle no Valkas mirdz Londonā

Panorāma

Krievijas viltus ziņu ietekme bieži pārspīlēta

Ko nolēmusi SOK?

Krievijai neļauj piedalīties Phjončhanas olimpiādē; sportisti varēs startēt zem neitrāla karoga

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) par dopinga pārkāpumiem uz nenoteiktu laiku diskvalificēja Krievijas Olimpisko komiteju, bet Krievijas sportisti, kas nav pieļāvuši dopinga pārkāpumus, 2018.gada Phjočhanas ziemas olimpiskajās spēlēs varēs startēt kā neitrāli atlēti zem SOK karoga. 

(papildināts ar Kārļa Šadurska viedokli)
Phjončhanā drīkstēs startēt ielūgtie Krievijas sportisti, kas tiks strikti atlasīti pēc antidopinga vēstures, un viņi varēs piedalīties gan individuālajos, gan komandu sporta veidos. Krievijas Sporta ministrijas amatpersonas olimpiskajām spēlēm netiks akreditētas. Krievijas sportistus, kuri drīkstēs startēt, noteiks īpaša SOK komisija.

No Krievijas Olimpiskās komitejas piedzīs 15 miljonus dolāru, lai kompensētu izdevumus par dopinga lietas izmeklēšanu un nostiprinātu pasaulē antidopinga sistēmu.

Lēmumu SOK izpildkomiteja otrdien pieņēma pēc divu SOK komisiju uzklausīšanas. Denisa Osvalda vadītās komisijas uzdevums bija izpētīt jautājumu par Krievijas sportistu dopinga analīzēm Soču ziemas olimpiskajās spēlēs, savukārt komisijai bijušā Šveices prezidenta Samuela Šmida vadībā bija jānoskaidro Krievijas amatpersonu loma iespējamu dopinga pārkāpumu slēpšanā.

Komisijas vadītājs Šmids žurnālistiem uzsvēra, ka lēmums Krievijas lietā tika pieņemts nevis pēc bijušā Maskavas Antidopinga laboratorijas vadītāja Grigorija Rodčenkova informācijas, bet gan izvērtējot bezkaislīgas liecības.

"Fakti ir sekojoši, ka Krievijā antidopinga sistēmā notika sistemātiska manipulēšana ar dopingu.. tas notika arī Soču ziemas olimpiskajās spēlēs," paziņoja Šmids. Viņš atzina, ka netika atrasti dokumentēti un nepastarpināti pierādījumi, ka dopinga sistēmu būtu atbalstījusi augstākā valsts vara, vai pārkāpumi būtu veikti ar tās ziņu. 

Uz mūžu no klātbūtnes olimpiskajās spēlēs diskvalificēts Krievijas vicepremjers Vitālijs Mutko, kurš bija Krievijas sporta ministrs 2014.gada Soču ziemas olimpisko spēļu laikā. Tādu pašu sodu piesprieda bijušajam sporta ministra vietniekam Jurijam Nagorniham. 

Savukārt par sporta nozari Latvijā atbildīgais izglītības ministrs Kārlis Šadurskis ("Vienotība") aģentūrai LETA sacīja, ka Krievijai nav ko darīt sportā, kamēr tā nepārvērtēs savu lomu. Ja valstiski tiek organizēta blēdīga sistēma un godīgam sportam uzspļauts, tad cik ilgi pasaule ir gatava ar šādu stāvokli samierināties, retoriski jautāja politiķis.

SOK prezidents Tomass Bahs informēja, ka Krievijas Olimpiskās komitejas prezidents Aleksandrs Žukovs atvainojies SOK izpildkomitejai. 

Vismaz teorētiski Krievijas hokejistiem ir saglabāta iespēja startēt olimpiskajā turnīrā kā vienotai neatkarīgai komandai, bet zem olimpiskā karoga. Bahs pēc SOK lēmuma paziņošanas preses konferencē uzsvēra, ka neatkarīgas komandas dalība ir iespējama komandu sporta veidos, piemēram, hokejā vai kērlingā.

Neatkarīgajiem sportistiem Phjončhanā paredzēts apzīmējums "Olimpiskais atlēts no Krievijas", bet viņu uzvaras gadījumā tiks atskaņota olimpiskā himna.

Olimpiskajiem atlētiem no Krievijas paredzēta arī atsevišķa forma. Ja Krievija pilnīgi ievēros SOK lēmumus, sankcijas varētu tikt atceltas līdz ar Phjončhanas ziemas olimpisko spēļu noslēguma ceremonijas sākumu. 

Krievijas Valsts domes fiziskās kultūras un sporta komitejas vadītājs Mihails Degtjarevs otrdien Maskavā pavēstīja, ka olimpiešu sapulce 12.decembrī izlems, vai doties uz Phjončhanu neatkarīgo sportistu statusā. 

Savukārt Krievijas valsts televīzijas holdings VGTRK otrdien informēja par lēmumu nerādīt Phjončhanas spēles bez nacionālās delegācijas dalības, vēstīja aģentūra "Interfax". 

Osvalda vadītā SOK disciplinārā komisija jau iepriekš informēja, ka guvusi "vairāk nekā pienācīgu pārliecību", ka 2014.gada Soču ziemas olimpiskajās spēlēs tikusi īstenota dopinga analīžu paraugu aizstāšana, par ko iepriekš informēja Ričarda Maklarena vadītā Pasaules antidopinga aģentūras (WADA) neatkarīgā komisija. SOK komisija ir vienisprātis ar Maklarena komisiju par tās izdarītajiem slēdzieniem un pārliecinājusies, ka Krievijā gadiem ilgi ar dažādām metodēm īstenota sportistu pasargāšana no dopinga kontroles. 

Šogad novembrī SOK diskvalificēja jau 25 Krievijas sportistus par dopinga pārkāpumiem Soču ziemas olimpiskajās spēlēs, un sagaidāms, ka tas vēl nav gala skaitlis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti