Antidopinga izmeklētājs: Krievijas dalība Phjončhanā pazemo olimpisko kustību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) lēmums ļaut Krievijas sportistiem šķietami neitrālā statusā piedalīties 2018.gada Phjončhanas ziemas olimpiskajās spēlēs aptraipa visu olimpisko kustību un ir nožēlojams kompromiss, kas pazemo no dopinga tīrus atlētus, uzskata bijušais Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) galvenais izmeklētājs Džeks Robertsons, kura viedokli trešdien publicēja "The New York Times".

SOK vēlas nosargāt savas un Krievijas komerciālās un politiskās intereses, par valsts īstenotu vērienīgu dopinga plānu piespriežot Krievijai sankcijas, kam nav soda funkcijas, rakstīja Robertsons. Vēl strādājot WADA, viņš sāka izmeklēšanu par Krievijas dopinga sistēmu un saskārās ar paša pārstāvētās organizācijas nevēlēšanos veikt pilnvērtīgu notikušā analīzi. 

Krievija pašlaik cenšas panākt, lai Phjončhanā startētu simtiem tās sportistu, turklāt kā "neatkarīgie atlēti no Krievijas", kas liek šaubīties par viņu statusa neitralitāti. SOK gļēvums, atturoties no diskvalificējoša soda pirms Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm un arī pirms Phjončhanas, Krieviju nevis atturēs no krāpšanās, bet iedrošinās turpināt dopinga lietošanu, jo būs redzams, ka lielākais iespējamais sods par ļaunāko nodevību nav nekas briesmīgs, pauda bijušais WADA darbinieks. 

"SOK būtu jāatgādina, ka olimpiskās spēles var izdzīvot bez Krievijas, bet nevar bez olimpiskajiem ideāliem," vēstīja Robertsons.

WADA galvenā izmeklētāja darbā nepieciešamos resursus izmeklēšanai Robertsons saņēmis tikai pēc tam, kad daļu informācijas nopludināja Vācijas žurnālistam, kurš radīja dokumentālu filmu par Krievijas dopinga sistēmu. Robertsons pārliecinājies, ka Krievijas atlētiem pēc elites līmeņa sasniegšanas nav izvēles, jo vai nu jāpakļaujas dopinga režīmam, vai no lielā sporta jāatvadās. 

"Visi no Krievijas antidopinga darbiniekiem līdz slepenajam dienestam palīdzēja nodrošināt, lai sportisti neiekristu dopinga pārbaudēs. Bet, ja tomēr iekristu, lai viņus piesegtu," rakstīja Robertsons. SOK apgalvojumus, ka Krievijas sportistus startam Phjončhanas ziemas olimpiskajās spēlēs noteiks pēc stingriem kritērijiem, viņš nosauca par absolūtu farsu. 

Lielākā vilšanās Robertsonam ir nevis par Krievijas sportistiem, bet par saviem augsta līmeņa kolēģiem antidopinga jomā, kuri atbalstīja SOK "neitralitātes" lēmumu,

aplami nodēvējot to par morāles uzvaru. "Šajā lēmumā, kas liek tīriem atlētiem sacensties ar dopingu lietojušiem nav nekā slavējama vai aizstāvama," paziņoja bijušais WADA izmeklētājs.

Arī pēc SOK piespriestā soda Krievija turpina nesadarboties un nav nosūtījusi WADA pieprasīto informāciju, informēja Robertsons. Nav arī nekādu pierādījumu, ka Krievijā uzturētajai valsts dopinga sistēmai būtu pielikts punkts. "Patiesībā pierādījumi liek uzskatīt, ka viss turpinās, un SOK to zina," pauda Robertsons. "SOK panāca kompromisa lēmumu, un olimpiskā harta uz mūžiem ir aptraipīta. Pasaule tagad zina, cik patiesībā zema ir latiņa. Jebkāds sods mazāk ietekmīgām valstīm apliecinās SOK dubultos standartus, izvēloties, kādiem noteikumiem sekot un kam tos piemērot."

Tādēļ esot sagaidāms, ka

arī turpmāk patiesie olimpiskie čempioni savas medaļas saņems nevis uz pjedestāla, bet kaut kad gadu gaitā vēlāk pa pastu.

Savukārt līdzjutējiem Phjončhanas spēlēs valstu medaļu sadalījums būtu jāuzskata nevis par rezultātu tablo, bet par pagaidu sarakstu, kas nākamajos desmit gados tiks koriģēts pēc sportistu diskvalifikācijas.

Par izeju no situācijas Robertsons uzskata jaunu olimpiskās kustības vadību, kam olimpiskā harta būtu galvenais, un dalībvalstīm atliktu to ievērot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti