Korupcija starptautiskajā futbolā - nāves draudi un daudzu miljonu dolāru kukuļi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ņujorkā aizvadītajā nedēļā sākusies tiesa atklāja daudzu miljonu dolāru kukuļus, kas tika maksāti par Pasaules kausa spēļu raidīšanas tiesību iegūšanu, kā arī Starptautiskās futbola federācijas (FIFA) amatpersonām, lai nodrošinātu finālturnīra rīkošanas tiesības, pirmdien vēstīja aģentūra AP. Tiesā neizpalika arī nāves draudi par liecībām, kas atklāj noziedzīgās shēmas.

Divus gadus pēc izmeklēšanas sākuma ASV tiesas priekšā ir trīs personas, kas sevi par vainīgām neatzīst. Bruklinā tiesā bijušo Brazīlijas futbola federācijas prezidentu Žozē Mariju Marinu, bijušo Peru futbola federācijas prezidentu Manuelu Burhu un Dienvidamerikas futbola konfederācijas (CONMEBOL) prezidentu paragvajieti Huanu Anhelu Naputu, kurš pirms atkāpšanās no amata solīja veikt futbolā reformas FIFA reorganizācijai. 

Korupcijas lietā lielākoties izskan uzvārdi, kas pašlaik vairs nav saistīti ar FIFA, tomēr liecības met ēnu arī uz futbolā joprojām prominentām personām.

Shēmā iesaistītie 24 gadu laikā kukuļos saņēma vismaz 150 miljonus dolāru, ko mārketinga kompānijas maksāja par Pasaules kausa rīkošanas tiesību iegūšanu. 

Tiesā, kur apsūdzības izvirzītas vairāk nekā 40 amatpersonām un uzņēmumiem, galvenā liecinieka lomā ir bijušais Argentīnas sporta mārketinga kompānijas "Torneos y Competencias" vadītājs Alehandro Bursako. Viņš ir viens no tiem, kas atzina savu vainu un cerībā uz mazāku sodu piekrita sadarboties ar izmeklēšanu.

Īpašu ievērību ir guvusi 2022.gada Pasaules kausa finālturnīra rīkošanas tiesību piešķiršanu Katarai, lai gan FIFA saka, ka nav pierādījumu, kas ļautu organizatoru tiesības atcelt.

Pēc Bursako liecības, apsūdzētie dienvidamerikāņi ir trīs no 22 FIFA izpildkomitejas locekļiem, kas saņēma miljoniem dolāru kukuļus par atbalstu Kataras kandidatūrai 2010.gadā notikušajā balsojumā.

Bursako bija uzticams sadarbības partneris pašlaik jau mirušajam FIFA vecākajam viceprezidentam Hulio Grondonam, kuram novirzīja miljoniem dolāru kukuļu maksājumos. 

Līdzās Grondonam vieta uz galveno apsūdzēto sola pienāktos arī brazīlietim Rikardo Tešeiram un paragvajietim Nikolasam Leosam, taču viņus neizdeva tiesāšanai ASV. Pēc Bursako liecības, Grondona viņam stāstījis, ka visā šajā lietā iekūlies par nieka 1,5 miljoniem dolāru, kamēr Tešeira un Spānijas kluba "Barcelona" tābrīža prezidents Sandro Rosels viņu piemānījuši, savā starpā sadalot 75 miljonus dolāru. Bijušajai "Nike" amatpersonai Roselam bijušas ciešas biznesa saites ar Kataru. 

Tiesas procesa pirmajā nedēļā spilgtākā epizode bija Bursako liecība, kuras laikā Burha parādīja viņam rīkles pārgriešanas žestu. Burha vēlāk teica, ka tikai pakasījis kaklu, taču viņa drošības līdzekļi tika pārskatīti un padarīti stingrāki. Bursako jau iepriekš paziņoja, ka saņēmis nāves draudus par sadarbību ar izmeklēšanu. 

Pašnāvību dažas stundas pēc tiesā izskanējušas viņam nelabvēlīgas liecības izdarīja bijušās Argentīnas prezidentes Kristinas Fernandesas Kirhneres administrācijas darbinieks Horhe Delons. Viņa pārziņā bija valdības programma "Futbol para Todos" (Futbols visiem), kas nodrošināja futbola spēļu raidīšanu sabiedriskajā televīzijā. Pēc Bursako liecības, Delons ņēma kukuļus. 

FIFA tiesu vēlas atainot kā procesu, kas attiecināms tikai uz personām, kas sen jau no aprites ir izslēgtas. Tomēr tiesā izskanēja arī FIFA pašreizējā finanšu komitejas priekšsēdētāja paragvajieša Alehandro Domingesa vārds - viņš tika dēvēts par ne pārāk veiksmīgu uzņēmēju, kas, iespējams, vēlējies tikt pie kukuļa. Domingess ir Naputa paziņa, un pirms viņa bija CONMEBOL vadītājs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti