Boksa supermača straumēšana no viedtālruņiem rada nopietnus autortiesību jautājumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Nedēļas nogalē Lasvegasā aizvadītā supercīņa, kas izvērtās par boksa vēsturē finansiāli dāsnāko notikumu, raisīja nopietnus jautājumus par jauno tehnoloģiju iespēju ietekmi uz autortiesībām, jo desmitiem skatītāju ringā notiekošo straumēja savos viedtālruņos, par ASV juristu teikto vēstīja aģentūra AFP. 

Floida Meivezera un Menija Pakjao cīņu "Twitter" piederošajā lietotnē "Periscope" un neatkarīgajā lietotnē "Meerkat" kā skatītāju straumētu saturu varēja vērot bez maksas, turpretim par mača vērošanu maksas televīzijā katram abonentam bija jāšķiras no 100 dolāriem. Precīzu datu par skatītāju skaitu aculiecineku straumētajām pārraidēm nav, taču uzskata, ka tie ir vairāki tūkstoši cilvēku, kas izvēlējās zemākas tehniskās kvalitātes bezmaksas video. 

"Twitter" vecākā izpildamatpersona Diks Kostolo pēc cīņas savā kontā ievietoja ierakstu, ka mača uzvarētājs ir "Periscope". Autortiesībās specializējušies ASV juristi uzskata, ka tas varētu iezīmēt nopietnas problēmas raidtiesību īpašniekiem.

ASV likumi paredz, ka tehnoloģiju uzņēmumiem autortiesībām pakļauts saturs jādzēš ātri un efektīvi, taču neilgu tiešraižu gadījumā nav skaidrs, cik ātri ir pietiekami ātri. Pašlaik ASV likumi nesniedz autortiesību īpašniekiem līdzekļus, kas ļautu vērsties pret platformām, kas uztur straumēšanas tiešraides, uzsvēra jurists Bredlijs Šīrs, kurš specializējas sociālo mediju un autortiesību jautājumos. Viņš ir pārliecināts, ka debates par straumēšanas lietotnēm atsāks diskusiju par autortiesību aizsardzību digitālajā ērā.

Gan "Periscope", gan "Meerkat" uzsvēra, ka viņu lietotnēs nav atļauts straumēt ar autortiesībām aizsargātu saturu. Taču likuma norma, kas nereglamentē "ātru un efektīvu" aizsargāta satura bloķēšanu, ļauj uzņēmumiem justies juridiski droši. 

Augsto tehnoloģiju juridiskā institūta līdzdirektors Eriks Goldmans atzina, ka autortiesību īpašnieki teorētiski varētu sūdzēt tiesā tiešraižu straumēšanas uzturētājus, veicējus un skatītājus, taču šāda iespēja ir ļoti maz ticama, jo uzņēmumiem likumi ļauj justies droši, ja viņi reaģē uz konkrētām norādēm bloķēt aizsargātu saturu.

"Periscope" dibinātājs Kaivons Beikpurs uzsvēra, ka uzņēmums operatīvi reaģēja uz sūdzībām par aizsargāta satura parādīšanos, taču ne visus straumētājus bija iespējams bloķēt, jo daļa tika atklāti jau pēc boksa tiešraides beigām. 

Tehnoloģiju speciālisti gan norāda, ka "Periscope" un citās jaunajās platformās nav ieviesta tāda teholoģija kā "YouTube", kur autortiesību īpašnieki var pieslēgties ar īpašām tiesībām un nekavējoties bloķēt saturu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti