Latvijas basketbolistēm dramatiska uzvara nodrošina dalību Pasaules kausā

Latvijas izlases basketbolistes sestdien Prāgā līdzvērtīgu pretinieču cīņā mača galotnē ar 68:67 uzvarēja Itāliju Eiropas čempionāta (EČ) pusfinālā par 5.vietu un pirmo reizi nodrošināja dalību 2018.gada Pasaules kausa izcīņā, liecina rīkotāju informācija. Šis ir Latvijas sieviešu basketbola izlases viens no lielākajiem sasniegumiem kopš dalības 2008.gada Pekinas olimpiskajās spēlēs.

Eiropas čempionāta noslēgumā Latvijas basketbolistes cīnīsies par 5.vietu, svētdien tiekoties ar Turcijas valstsvienību. Vēlāk svētdien finālā Spānija spēlēs pret Franciju, savukārt Grieķijas un Beļģijas izlases noteiks bronzas medaļnieces.

Latvijas izlases uzvarā pār itālietēm pa 15 punktiem ieguldīja Kristīne Vītola un Aija Putniņa, bet Anete Šteinberga pievienoja 11 punktus. Itālijai rezultatīvākā ar 25 punktiem un 14 izcīnītām atlēkušajām bumbām bija Sesila Zandalasini.

Aija Putniņa 25 sekundes pirms beigu svilpes izvirzīja Latvijas izlasi vadībā (66:65), ar precīzu uzbrukumu atbildēja arī Itālija, taču atlikušajās 15 sekundēs itālietes nopelnīja nesportisku piezīmi, Šteinberga realizēja abus soda metienus, un Itālija vairs neatspēlējās.

Pirmajā ceturtdaļā uz maiņu laukumā devās viena no Latvijas izlases līderēm Elīna Babkina, kura vairākas spēles izlaida cirkšņa savainojuma dēļ. Babkinas iesaistīšanās saspēles vadītājas lomā uzlaboja Latvijas valstsvienības uzbrukumu, un rezultāts pirmās ceturtdaļas beigās bija neizšķirts 18:18. Itālietēm atrāviens izdevās otrās ceturtdaļas sākumā, gūstot 11 punktus pēc kārtas, savukārt Latvijas basketbolistēm laba darbība aizsardzībā palīdzēja sākt pakaļdzīšanos, un puslaika izskaņā Itālija saglabāja piecu punktu vadību (42:37).

Otrā puslaika sākumā Kristīne Vītola ātra uzbrukuma noslēgumā panāca neizšķirtu, bet Kitija Laksa ar trīspunktu metienu jau izvirzīja latvietes vadībā (45:44). Laukumā vairs nedevās Babkina un pēdējā ceturkšņa sākumā abu komandu izredzes bija vienādas (53:53). Neatlaidība aizsardzībā un pašaizliedzība uzbrukumā ļāva latvietēm nodrošināt piecu punktu pārsvaru (60:55). Itālijas basketbolistes ar soda metieniem priekšpēdējā minūtē atguva vadību.

Prāgā pašlaik atrodas arī Latvijas Basketbola savienības ģenerālsekretārs Edgars Šneps. Par iespēju 2019.gadā rīkot ĒČ drupu turnīra spēles Latvijā un šodienas izcīnīto uzvaru viņš stāsta vairāk:

Balsojuma dati netiek atklāti, bet es domāju, ka mums noteikti bija daudzas priekšrocības un milzīga organizatoriskā pieredze. Man patiešām ir milzīgs lepnums par mūsu komandu un ne tikai par sasniegto rezultātu, bet arī patiešām par veidu, kādā to sasniedzām.  Gan pirms čempionāta mēs zaudējām vairākas spēlētājas, gan čempionāta laikā Elīna Babkina guva nopietnu savainojumu. Tas vēl vairāk saliedēja komandu, mūsu komanda nodemonstrēja savu raksturu un tad, kad vajadzēja, uzvarēja. Es domāju, mēs to bijām pelnījuši gan ar savu darbu, gan ar savu cīņassparu. Meitenes ielido Rīgā pirmdienas vakarā un es ceru, ka arī līdzjutēji sagaidīs un pateiks viņām paldies par lieliskajām emocijām."

Iepriekš grupas kārtā Latvijas izlase zaudēja Krievijai un Beļģijai, kā arī uzvarēja Melnkalni, bet astotdaļfinālā sekoja uzvara pār līdzšinējām titula īpašniecēm serbietēm. Ceļu uz pusfinālu Latvijai aizšķērsoja olimpiskās vicečempiones spānietes.

Grupu uzvarētājas uzreiz nonāca ceturtdaļfinālā, bet otrās un trešās vietas ieguvējas cīņu sāka izslēgšanas turnīra pirmajā kārtā jeb astotdaļfinālā. Sešas spēcīgākās Eiropas čempionāta dalībnieces iegūs ceļazīmi uz Pasaules kausa izcīņu, kas 2018.gada rudenī risināsies Spānijā.

Eiropas čempionāta finālturnīrs beigsies ar finālspēlēm svētdien. Latvijas izlase pēc lieliskā 2007.gada čempionāta, kad pirmo reizi tika sasniegts pusfināls un iegūta ceturtā vieta, vairs tik augstu nav bijusi.