Franču maiznieki brīdina – kruasānu ražošanu apdraud sviesta cena

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Francijas maiznieki ceļ trauksmi, jo slavenais brokastu gardums, ko franči galvenokārt ēd sestdienu un svētdienu rītos, – sviesta radziņš jeb kruasāns drīz var nonākt starp kulinārijas retumiem. Eiropas Savienības direktīvas, kuru rezultātā mazinājusies piena produkcijas ražošana Francijā un vienlaikus pieaugošā Āzijas valstu kāre uz Eiropas produktiem, strauji sadārdzina kruasānus.

Kad Bernārs Laranē sāka savu veģu jeb smalkmaizīšu rūpalu Rīgā, kruasāni vēl bija retums. Tagad četrās gaskonietim piederošajās kafejnīcās ik dienas tiek saražoti vairāk nekā 2000 šo gardo radziņu, kurš pat par ceturto daļu sastāv no sviesta. Tas arī ir sadārdzinājuma iemesls. Aug cena arī Latvijā, taču Laranē kunga kolēģi Francijā, šķiet, nonākuši neizdevīgākā situācijā.

“Problēma ir tā, ka šogad ārkārtīgi pieaugusi sviesta cena. Kopš decembra tā pieaugusi par aptuveni 40 procentiem,” kruasānu ražošanas problēmu Francijā skaidro Laranē.  

“Konkrētus iemeslus neviens nemin. Tas saistīts ar globālo tirgu. Sviests ir prece, kas nepazīst robežu. Tādēļ sviests, ko saražo Eiropā, nonāk tirdzniecībā Ķīnā. Un, šķiet, ķīnieši un japāņi šobrīd patērē ļoti daudz sviesta,” spriež Laranē.  

Izejvielu cenu pieaugumu viņš jūt arī Latvijā, tomēr šeit tas vēl arvien pieejams lētāk, turklāt nav iemesls sūkstīties ne par laba sviesta trūkumu, ne klientu mīlestību uz sviesta radziņiem.

Kurpretim franču maiznieki nupat sviestu spiesti iepirkt pat no Norvēģijas. Un, kas varbūt pat vēl ļaunāk, pasliktināt produkcijas kvalitāti, daļu sviesta aizvietojot ar augu izcelsmes margarīnu.

Gatavot kruasānus, izmantojot margarīnu, “protams, ir iespējams, taču nesanāk labi”, atzīst Laranē.

“Garša atšķiras. Izskatās gana labi, taču nav tik labi. Tiek arī jaukts kopā sviests un margarīns. Taču pat ar nelielu margarīna piedevu tekstūra un garša ir gluži citāda.  Ekonomēt, jaucot sviestu ar margarīnu, nav tā vērts, lai pazaudētu klientu. Klienti pamanītu atšķirību. Mēs lietojam tīru sviestu, taču Francijā ir daudz ceptuvju, kas sākuši jaukt sviestu ar margarīnu,” saka Laranē.

Viņš nevilšus līdzējis kruasānu popularitātei Latvijā, iemantojot plašu klientūru. Turklāt atšķirībā no Francijas Ziemeļvalstīs ne tikai netrūkst sviesta, bet arī ar kruasāniem mūsu pusē mielojas ne tikai rīta cēlienos kā Francijā, bet gan visas dienas garumā.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti