Zinātnieki atkal brīdina par globālās temperatūras celšanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Zinātnieki izteikuši kārtējo brīdinājumu pasaules politiķiem par klimata pārmaiņu bīstamajām sekām. Jaunā ziņojumā pirms ANO klimata konferences, kas šogad notiks Marokā, zinātnieku grupa izplatījusi pētījumu, kurā konstatēts, ka šī gadsimta vidū globālā vidējā temperatūra varētu pacelties par diviem, nevis vienu grādu. Tas ir ātrāk, nekā domāts līdz šim, un var radīt ļoti postošas sekas daudzos pasaules reģionos.

Maroka pašlaik pieredz arvien agresīvāku Sahāras tuksneša tuvošanos. Karstais klimats un niecīgais nokrišņu apjoms radījis apstākļus, ka šajā zemē kaut ko izaudzēt ir ļoti grūti, un turpmāka temperatūras celšanās var Marokai nozīmēt ļoti postošas sekas.

Tāpēc tieši Maroka izvēlēta par šogad novembrī gaidāmās ANO klimata konferences sasaukšanas vietu. Tieši tur, kā daudzi cer, notiks vienošanās par Parīzes klimata pakta detaļām, lai novērstu siltumnīcas efektu izraisošo izmešu pieaugumu.

Mēnesi pirms konferences virkne pasaules klimata pētnieku publicējuši ziņojumu, lai izskaidrotu un lieku reizi atgādinātu, kāpēc tas ir tik būtiski. Kā secināts pētījumā, nepieciešama vēl stingrāka apņemšanās par esošo, lai novērstu globālu klimata katastrofu visapdraudētākajos reģionos.

“ANO un Pasaules Bankas vadība izteikusies, ka Parīzes vienošanās ir ļoti liels solis uz priekšu. Jā, Parīzes pakts ir lielisks, taču, lai realizētu nospraustos mērķus, valdībām būs jādubulto vai pat jātrīskāršo savi centieni. Tas tāpēc, ka 2030.gadā emisijas pēc esošās vienošanās pat labākajā gadījumā būs tajā pašā līmenī, kur tās ir pašlaik – tās ir aptuveni 55 gigatonnas ar oglekļa dioksīdu. Taču, lai ierobežotu temperatūras kāpumu, šim skaitlim nevajadzētu pārsniegt 42 gigatonnas.

Mēs neesam pat tuvu pareizajam ceļam, kurš šajā gadsimtā ļautu realizēt mērķi nepalielināt vidējo globālo temperatūru par vairāk nekā diviem grādiem.

Un tas ilgtermiņā apdraudēs cilvēku veselību, pārtikas un ūdens pieejamību, veicinās klimata izraisītu migrāciju  un apdraudēs mūsu dabiskās ekosistēmas,” norāda pētījuma autors sers Roberts Vatsons.

Zinātnieki arī izpētījuši, ka kopš 1990.gada dabas kataklizmas, ieskaitot plūdus, sausumu, meža ugunsgrēkus un intensīvākas vētras, ir dubultojušās.

Pašlaik vidējā globālā temperatūra jau ir pakāpusies par vienu grādu kopš industriālās revolūcijas sākšanās un nākamo pusgrādu varētu sasniegt jau tuvāko desmit gadu laikā. Apņemšanos šo tempu samazināt parakstījušas 195 pasaules valstis, taču pagaidām vēl nekas nemainās – 2015.gads bija karstākais kopš datu vākšanas sākuma. Un pašreizējās tendences liecina, ka šis gads būs vēl karstāks par iepriekšējo. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti