Video: Raidījums «Vides fakti» nofilmē reti pamanāmās laukirbes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Laukirbes ir reti pamanāmi putni, tāpēc LTV raidījums "Vides fakti" piedāvā vērtīgus videokadrus ar šiem aizsargājamiem putniem, kuri ziemā labprāt siltumu rod sniegā. Aukstas ziemas bez sniega var apdraudēt šīs sugas izdzīvošanu.

Pirmajā brīdī īsti nevar saprast, kas pa sniegu rušinās, bet izrādās, tās ir laukirbītes. Tradicionāli un vēsturiski tās vienmēr ir bijušas medījami putni. Slēptā dzīves veida dēļ laukirbi ir grūti ieraudzīt un, iespējams, tā Latvijā ir sastopama lielākā skaitā, nekā tiek novērota.

"Laukirbe ir eleganta vistiņa, vārnas lielumā. Samērā askētiski krāsota. Ir arī spilgtāki akcenti ķermenī. Bet kā jau vistiņa – viņa pārvietojas pa zemi, zālieniem, saistīta ar atvērto ainavu," putnu raksturo ornitologs Andris Avotiņš juniors: "Laukirbe ir interesanta suga, kurai vokālā aktivitāte ir tieši naktīs, tumsā. Daudz biežāk cilvēki viņu varētu redzēt, kad ir izvesti mazuļi. Nedaudz pirms vai pēc Jāņiem, kad laukirbes mēdz pārskriet pāri kādam lauku ceļam."

Laukirbes ir diezgan veiklas un ātras. LTV raidījumam "Vides fakti" izdevās iemūžināt kadrus, kā laukirbe kārpās pa sniedziņu. Rušināšanās sniegā ir lielisks paņēmiens, kā  pārvarēt sevišķi zemās temperatūras. Ierakšanās piecus centimetrus sniegā ļauj putnam dzīvot, kaut gaisa temperatūra sasniedz -30 grādus.

Dabiskie ienaidnieki ir visdažādākie. "Visi vistveidīgo putnu ienaidnieki – cilvēku intensīvā, saimnieciskā darbība, pūces, jenoti, lapsas, visi, kas staigā pa lauku un var viņus apēst," skaidro ornitologs Andris Avotiņš.

Lai nofilmētu laukirbes, ir jābūt apveltītam ar lielu pacietību, zināšanām un veiksmi. Un tāda ir raidījuma "Vides fakti" operatore Lelde Goba, kura atklāj, ka laukirbes meklētas stundu, braukājot pa pļavām. Vajadzīgs ir arī objektīvs vai binoklis.

''Agrāk laukirbe Latvijā bija samērā populārs medību objekts. Taču kopš 1987.gada par pāridarījumu laukirbei paredzēts sods. "Suga ir izplatīta Ziemeļu puslodē, kopš astoņdesmitajiem gadiem konstatēts to samazinājums. Sugai tiek plānots, vai ielikt apdraudēto sugu kategorijā. Lai gan skaita samazinājums ir straujš, tai ir plašs areāls," stāsta ornitologs Andris Avotiņš.

Tā kā laukirbes ir izteiktas nometnieces, tās nemēdz nekur tālu aizklejot. Putnu skaits vistiešākajā veidā atkarīgs no dzīves apstākļiem ziemā. Putniņi bieži  pārnakšņo, pa pusei vai pat pilnīgi ierakušās sniegā. Ja pakususī sniega virskārta naktī sasalst, tad smukuļi iet bojā.

Aukstās ziemās iedzīvotāji droši var palīdzēt laukirbēm izdzīvot un pārdzīvot bargo aukstumu. Kad iestājas īsta ziema, vietās, kur šie putni uzturas, ieteicams viņus piebarot, attīrot no sniega laukumus un regulāri izberot tur pelavas vai, ja nav žēl, graudus un sēklas, piemēram, auzas, miežus, griķus, ķimenes, kaņepes, linsēklas, saulespuķu sēklas. Var izkaisīt arī siena smalkumus. Tomēr jāņem vērā, ka, ja iesākts palīdzēt putniem, tas jādara līdz brīdim, kamēr ziema atkāpjas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti