Polijas siltumnīcu radītais apgaismojums izraisa Čehijas neapmierinātību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Droši vien retais nav dzirdējis par gaisa piesārņojumu, par ūdens vai augsnes piesārņojumu. Izrādās ne mazāk nepatīkams var būt gaismas piesārņojums. Šajā gadījumā kā nevēlamais elements ir spilgta gaisma, kas padara apkārtni pārāk gaišu  nakts stundās. Gaismas piesārņojuma dēļ pat izcēlies diplomātisks skandāls starp Čehiju un Poliju. 

Problēma radusies uz Čehijas un Polijas robežas. Polijas pusē ir industriālais Bogatiņas rajons, kurā iegūst akmeņogles, ir liela termoelektrostacija un nesen uzbūvēts milzīgs siltumnīcu komplekss. Tieši tas radījis neērtības robežas otrā pusē esošās Fridlantas pilsētiņas iedzīvotājiem Čehijā. Tās tuvumā atrodas Jizerski Gora rezervāts, kurā viena no pievilcībām bija arī pirmatnīgas naksnīgās debesis. Tas tagad ir zaudējis jēgu, jo siltumnīcu apgaismojuma atblāzma no kaimiņvalsts naktis pārvērš dienā.

"Polijas puse mūs neinformēja par šo projektu. Problēma ir tajā, ka nav Eiropas regulējuma par gaismas piesārņojumu. Taču mūsu rezervātā tā ir ļoti svarīga lieta, tas spēcīgi ietekmē vidi. Mēs nevēlamies zaudēt unikālās naksnīgās debesis un tumsu," pavēstīja Fridlantas mērs Dans Ramzers.

Siltumnīcu kompleksu uzbūvējis liels Eiropas komplekss "Citroneks", kurš čehu protestos neklausās, norādot, ka Polijas likumi nav pārkāpti.

Tikmēr bažas par gaismas piesārņojumu atbalsta arī čehu zinātnieki – astronomi, kas strādā kalnu observatorijā. "Šādi siltumnīcu kompleksi ir kaut kas jauns. Līdz šim mums novērojumos dažreiz ir traucējuši salūti, taču tagad ir pastāvīgs spēcīgs gaismas avots. Mūsu parastie teleskopi vairāk neko neredz," norāda astronoms Martins Gembecs.

Polijas puse norāda, ka siltumnīcās ir daudz darba vietu un tas ir svarīgi kopumā depresīvam reģionam. Tikmēr jautājums nonācis gan čehu vides, gan ārlietu resoru dienas kārtībā, un Polijas vēstnieks Prāgā jau saņēmis notu, ka problēma būtu jārisina. Siltumnīcās gaisma ir nepieciešama, taču nakts laikā tās avotus varētu vismaz piesegt. Ja jautājumu neizdosies atrisināt starpvaldību līmenī, tiek domāts debatēt par to jau Eiropas Parlamentā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti