4. studija

Ķengaraga iedzīvotājiem vēl ilgi jāiztiek bez zemās grīdas tramvajiem

4. studija

Valka - mazā Lasvegasa?

Pavasara saulīte atmodina čūskas

Pavasara saulīte atmodinājusi arī čūskas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pavasara saulīte atmodinājusi arī čūskas, kas palēnām izlien no saviem slēpņiem. Tāpēc baudot pirmos pavasara saules starus un silto laiku kopumā ir jāuzmanās.

Par to, ka čūskas ir pamodušās no ziemas miega, cilvēki ziņo sociālajos tīklos. Vides speciāliste Margarita Deičmane neizslēdz, ka čūskas jau varētu doties pasildīties saulītē – vietās, kur zeme jau ir atkususi.

"Visvairāk tās var būt atrodamas saulainās vietās, piekalnītēs, grāvju malās, dzelzceļa malās," teica Deičmane.

Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns stāsta, ka Latvijā vienīgā indīgā čūska odze mīl sausas vietas, tostarp sausus mežus un akmeņu krāvumus.

"Tā kā, ja jūs vēlaties mājās kādas čūskas, piemēram, tad varat izbūvēt šādus te pielāgojumus. Priekš odzēm derētu akmeņu kaudzes un veci mūri. Protams, arī čūskulāji – milzīgi gara nepļauta zāle, avenāji, kazenāji, tādu lieli brikšņi, kur čūskai ir ļoti labi uzturēties," teica Lielkalns.

Ja nu gribas parušināties dārzā vai doties pa pļavu vai mežmalu pastaigā, ir jāizvēlas tam atbilstošs apģērbs. Deičmane norāda, ka labām džinsa biksēm un kārtīgiem ādas zābakiem čūska cauri neizkodīs.

"Taču, ja ir kādi plānāki auduma zābaki, tad tur var būt visādi," teica Deičmane, norādot, ka nevajadzētu šādām pastaigām izvēlēties arī auduma kurpes.

To, vai iekodusi odze vai zalktis, var atšķirt.

"Zalktim ir daudz vienāda lieluma zobiņi, savukārt indīgajām čūskām ir tādi divi lielāki kožamie zobi," klāsta Lielkalns.

Ja tomēr čūska ir iekodusi, tad nevajadzētu vilcināties – jāvēršas pie mediķiem. Pašiem nevajadzētu mēģināt koduma vietai likt žņaugu vai arī izsūkt indi no brūces vietas.

"Šī inde var nokļūt arī palīdzības sniedzēja organismā, un tad mēs varam atrast divus guļošus cilvēkus. Nevajadzētu arī ņemt asus priekšmetus un šo vietu izgriezt," sacīja Bērnu slimnīcas ārste Arta Bārzdiņa.

Koduma vietu – roku vai kāju – pēc iespējams mazāk vajag kustināt, lai inde strauji neizplatās pa visu organismu.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša iesaka arī mobilajā tālrunī lejuplādēt mobilo lietotni "eVeselībasPunkts".

"Šī lietotne dod iespēju zvanīt uz 113 ārkārtas numuru un, izsaucot mediķus, vienlaikus arī nosūtīt ziņu ar savām atrašanās vietas koordinātēm."

Sezonas laikā "ātro palīdzību" par čūsku kodumiem izsauc aptuveni 50-60 reizes, bet ne vienmēr cilvēkus sakodušas odzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti