Rīta Panorāma

Intervija ar Ingunu Sudrabu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Telefonsaruna ar Jāni Ķuzi

Par 2018. gada dzīvotni atzīts dižkoks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Par 2018. gada dzīvotni ir atzīts dižkoks, to LTV raidījumā "Rīta panorāma" atklāja Latvijas Dabas fonda (LDF) pārstāvis Jānis Ķuze.

Pēc viņa teiktā, dižkoks atzīts par šā gada dzīvotni, lai uzsvērtu tā nozīmi Latvijas dabas daudzveidībā.

"Liels un vecs koks ir bagāta dzīvotne, kas dod mājvietu daudzām radībām, sākot no lieliem putniem un beidzot ar sīkiem kukaiņiem, sūnām un ķērpjiem.

Vecie koki piesaista lielu dabas daudzveidību un veido īpašu mikroklimatu savā vidē, un tie ir arī Latvijas valsts pirmsākumu liecinieki, būtiska mūsu kultūrvēstures vērtība un identitātes daļa," paziņojumā medijiem norāda LDF pārstāvji.

"Dižkoki ir cienījami un godājami – tie ir nodzīvojuši garu mūžu, savas dzīves laikā dodot patvērumu neskaitāmām dzīvajām būtnēm. Tie ir dabas vērtība un liecība par mūsu senčiem, to dzīvesveidu un vērtībām.

Tāpēc Latvijas simtgades gadā mēs vēlamies godināt visus Latvijas dižkokus – gan esošos un jau apzinātos vecos kokus, gan arī tos, kas vēl nav atklāti, un tos, kuri vēl tikai aug, lai kļūtu par dižkokiem nākotnē.

“Valsts aizsardzībā nonāk koki, kas sasnieguši noteiktus stumbra apkārtmēra un augstuma kritērijus, tomēr dižs savā dzīvotnes dāsnumā un saudzējams ir jebkurš cienījama vecuma koks, arī vecvecāku stādītā ābele vai liepa pilsētas apstādījumos,” uzsver LDF padomes priekšsēdētāja Inga Račinska.

LDF šogad iesaka īpaši rūpēties un gādāt par vecajiem kokiem – ja palīdzēsim lielajiem kokiem, tad šos dižkokus satiks arī mūsu mazbērni. Kā parūpēties par koku, LDF ieteikumi:

  • Ja koks aug lauka vidū, tam visvairāk kaitē sakņu bojāšana, aparot zemi līdz pat stumbram. Tāpēc zem lielā koka vainaga jāsaglabā zālājs vismaz koka vainaga laukuma lielumā. Arī pilsētas kokiem svarīgi saudzēt saknes.
  • Ja koks ir bojāts un ir doma to nocirst, jākonsultējas ar ekspertiem – arboristiem. Arī bojātus kokus var glābt, un prasmīgi speciālisti nodrošinās arī to drošību cilvēkiem un apkārtējai videi. Savukārt, lai izaugtu jauns lielais koks, paies vismaz 100 gadi.
  • Daudzi mūsu vecie dižkoki ieauguši brikšņos un krūmos, kas tos noēno. Tad lielie koki kalst, bet pie saulainām vietām pieradušās sūnas, ķērpji un kukaiņi ir spiesti pamest šo koku vai iet bojā. Tāpēc jāizcērt alkšņi, kļavas, egles, bērzi, kas ieauguši lielo koku vainagā. Lai to paveiktu pareizi, var piedalīties kādā dižkoku atbrīvošanas talkā, ko organizē Dabas retumu krātuves entuziasti, vai arī izlasīt “Dižkoku atbrīvošanas ceļvedi”.
  • Iestādīt koku. Iespējams, tas būs nākotnes dižkoks. Aicinājums meža īpašniekiem  – pasaudzēt lielākos kokus savā meža gabalā jebkura veida cirtē.
  • Ja koks jau ir atmiris, jāsaglabā tas vai kāda tā daļa.
  • Rūpējoties par vienu lielo koku, rūpējas par veselu dzīvotni un gādā par dabas daudzveidību. 

Jau ziņots, ka šis ir jau ceturtais gads, kad Latvijā tiek noteikta gada dzīvotne – iepriekšējos gados tās bija dabiskie zālāji un niedrājs. Par 2017. gada dzīvotni tika atzīta lauku sēta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti