Dienas ziņas

Balvos izveido āra bibliotēku

Dienas ziņas

Pilnveido iemaņas dzīvības glābšanā

Kāpēc stāda ozolus, ne liepas?

Ozolu stādīšanā mudina līdzsvaram neaizmirst arī liepas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Simboli mūsdienās atgūst savu nozīmi. Šomēnes, kad valsts svētkos stādīja simtgades ozolu mežu, folkloras pētnieki teic - tā ir skaista un apsveicama rīcība ar simbolisku nozīmi. Taču speciālisti vienlaikus pamanījuši, ka, cildinot vīrišķo, ir aizmirsts par sievišķo simbolu - liepu, kas kādreiz tautiskajās tradīcijās ir bijusi neatņemama tautiskās kultūras sastāvdaļa. 

Folkloriste Janīna Kursīte stāsta – jau 16. gadsimta sākumā jezuītu ziņojumos no Latgales atzīmēts, ka latgaļi pielūdz ozolus un liepas. 17. un 18. gadsimtā baznīca cīnās pret ziedojumiem pie kokiem, tāpēc izcērt gan liepas, gan ozolus.
Tas netraucē latviešiem līdz pat otrajam Pasaules karam pie mājām pagalmā, ne gluži loga tuvumā, kad piedzimst dēls, stādīt ozolu, kad piedzimst meita, stādīt liepu.

"Lai ir līdzsvars starp vīrišķo. Ir vajadzība vīrišķība, bet ko līdzēs viena vīrišķība, ja nebūs sievišķā puse," gan ozolu, gan liepu nozīmi uzsver Kursīte.

Ozolu stādīšanas akciju uzteic lielākā daļa aptaujāto. Latvijas universitātes docente Marita Zitmane norāda simbola daudzslāņainību uz kuru vērts paskatīties plašākā kontekstā. Ozoli simbolizē Latviju kā vīriešu panākumu sfēru, vīrišķīgas vērtības.

Ir svarīgi, ko definējam, kā pieminēšanas vērtu, saka Zitmane. Viņa atgādina - nevajag aizmirst, ka sabiedrība sastāv no diviem dzimumiem. Zitmane novērojusi, ka Latvijā ir daudz maskulīnu simbolu. To, piemēram, Likteņdārzā pamanījušas viņas kolēģes no Skandināvijas, vienlaikus šo piemiņas vietu raksturojot kā skaistu.

Savukārt Kursīte uzsver – ir vajadzīgs līdzsvars. "Ir labi, ka ir akcija stādīsim ozolus, un droši vien, pateicoties cilvēkam, kas to pamanīja, ir laiks.. blakus ozoliem stādīsim arī liepas," viņa teica. 

Filozofe Maija Kūle norāda, ka sievietēm trūkst emancipācijas spara, un ir jāceļ pašapziņa. "Medijiem ir jāpalīdz un jāpasaka – meitenes, iestājamies par liepām, sastādīsim liepas, jo latvieši jau ir traki uz dārzkopību, un tas aizietu," uzskata Kūle.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti