Meža dienu pirmsākumi meklējami Latgalē - Varakļānos joprojām aug pirmajā akcijā stādītā kļava

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

 Aizvadītajā nedēļā noslēdzās „Latvijas Valsts mežu” rīkotā pasākuma ''Meža dienas'' aktivitātes, kas norisinājās teju divu mēnešu garumā. Meža dienas aptver visu Latviju, bet pirmsākumi meklējami tieši Latgalē, un Varakļānos pat saglabājās pirmajās Meža dienās stādīta kļava, radio raidījumam „Pi myusim Latgolā”  pastāstīja  vietējais aktīvists Viktors Briška.

Meža dienu aizsākumi meklējami teju pirms 100 gadiem. Pirmo reizi tās tika rīkotas 1928. gada 12. maijā, kad notika topošās Varakļānu pilsētas bulvāra ierīkošana.

Kopš tā laika Meža dienas tiek rīkotas katru gadu. 1929. gadā Mežkopju savienība nolēma 1930. gada Meža dienas rīkot visā Latvijā. Tad 54 virsmežniecībās 200 vietās visā Latvijā notika mežu sēšana, stādīšana, kopšana. Tāpat tika rīkotas izglītojošas nodarbības un ekskursijas, sabiedrisko ēku, ceļu un lauku māju apstādīšana. Meža dienas guva tik lielu atsaucību, ka tajās piedalījās aptuveni 20 000 cilvēku.

Mūsdienās katru pavasari „Latvijas Valsts meži” aicina skolas un dabas draugus piedalīties ikgadējās Meža dienās visā Latvijā – stādīt mežus, uzstādīt putnu būrīšus un sakopt dabu no atkritumiem, daudzviet tas jau kļuvis par izteiktu tradīciju.

Vietējais Varakļānu aktīvists Viktors Briška stāsta par kādu vecu, bet vēsturisku koku Varakļānos, kas tagadējā Kosmonautu ielā iestādīts pirmajās Meža dienās: „Tā kļava ir no tiem laikiem. Tur viss bija nostādīts ar ošiem, bet tas kara laikā iznīcināja. Šī kļava palika, tā praktiski ir skaistākā kļava Varakļānos. Arī visa šī iela, vēl te ir dažas liepas, arī tika stādīta.”

Padomju gados Meža dienas bijušas pasīvas, tomēr Varakļānos tās visos laikos saistījušās tieši ar koku stādīšanu. Briška pastāstīja, ka Kārļa Ulmaņa laikos Meža dienās Varakļānos katru gadu tika stādīti koki ne tikai gar ielām, bet arī ap skolām, slimnīcu un citām sabiedriskajām ēkām.  

Arī visa tagadējā Rīgas iela Varakļānos apstādīta tieši pirmajās Meža dienās. Turpat netālu uzkalniņā, kur agrāk bijusi vecā slimnīca, arī saglabājušies Meža dienās stādītie koki.

Viktors Briška arī atceras, kā savos skolas gados piedalījies Meža dienās. Tomēr, tas bijis Dekšārēs, nevis Varakļānos. Tāpat aktīvais varakļānietis piebilst, ka Meža dienas tika rīkotas arī vācu laikos.

Meža dienām ir senas tradīcijas, un tās  „Latvijas Valsts meži” rīko ar mērķi veicināt cilvēku izpratnes veidošanos par mežu un meža nozari, pastāstīja  „Latvijas Valsts mežu” Ziemeļlatgales mežsaimniecības reģiona vadītājs Viktors Reblis.

„Šī tradīcija nav sākusies Ziemeļlatgales mežniecībā, bet teritorijā gan. Trīsdesmitajos gados šo tradīciju pirmais iedibinājis Varakļānu mežzinis, un pirms vairākiem gadiem mēs Varakļānu pilī svinējām 80 gadu jubileju Meža dienām. Mēs stādījām mežu. Bija vairāk nekā 400 talcinieku no visas Latvijas, tajā skaitā Valdis Zalters ar sievu. Ļoti liels pasākums, ļoti svinīgs pasākums, kur tika iestādīts vairāk nekā 10 hektāru meža,” stāstīja Reblis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti