Dienas ziņas

Vidzemē skolās apgūst ugunsdrošību

Dienas ziņas

Cēsīs durvis ver "Draugiem Group" birojs

LLU piedalās pirmā fitoremediācijas parka izveidē Zviedrijā

LLU piedalās pirmā fitoremediācijas parka izveidē Zviedrijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Zviedrijā šomēnes atklāts pirmais izglītojošais parks, kura uzdevums attīrīt augsni. Augu kolekciju, kas attīrīs augsni no smagajiem metāliem, jaunajam parkam veidojuši Latvijas Lauksaimniecības universitātes mācībspēki un studenti. Jauno metodi pašlaik plašāk izmanto tikai ASV.     

Mantojums, ko saņemam no kādreizējām rūpnīcām, nereti ir piesārņota augsne. Situāciju mainīt varot ar salīdzinoši vienkāršu un arī lētu metodi - fitoremediāciju jeb attīrīšanu ar augiem.

LLU Vides un būvzinātņu fakultātes Vides un ūdenssaimniecības katedras docente Inga Grīnfelde skaidroja, ka ar augiem var attīrīt tās vietas, kur piesārņojums ir seklā dziļumā un ar mazu koncentrāciju, lai augi paši var izdzīvot tajā piesārņotajā vidē.

“Populārākie augi ir kārkls, kas ne tikai izvelk smagos metālus, bet arī tā kā pumpē gruntsūdeņus, un līdz ar to piesārņojums neklīst kopā ar gruntsūdeņiem. Saulespuķe arī ir ļoti populārs augs,” atklāja Grīnfelde.

LLU zinātnieces izpētījušas, ka sanācijai derīgi aptuveni trīsdesmit Latvijā augoši augi. Rezultāti apkopoti grāmatā, kas izmantota arī izglītojošā fitoremediācijas parka izveidē Zviedrijas pilsētā Orreforsā pie kādreizējās stikla rūpnīcas.

LLU Vides un būvzinātņu fakultātes maģistrante Jovita Pilecka skaidroja, ka “visa ķīmija, kas nāca līdz stikla rūpniecībai, tika vienkārši bedrē izbērta, gruntsūdeņi un augsne ir piesārņota ar smagajiem metāliem, un tagad parks būs tas, kas attīrīs augsni no smagajiem metāliem”.

Apmēram pushektāru lielajā parkā iestādīti aptuveni 2000 augu. Tā kā pēc būtības Orreforsā klimats ir līdzīgs kā Rucavā, bažas par to, kā jutīsies izvēlētie augi, neesot bijušas, bet liels darbs ieguldīts, lai apvienotu vizuālo ar derīgo.

“Lai cilvēki saprastu, ka arī tie paši augi, kas ikdienā aug puķu dobē, var būt arī tie augi, kas attīra augsni un uzņem tās piesārņojošās vielas,” piebilda LLU Vides un būvzinātņu fakultātes maģistrante Olga Frolova.

Pašlaik fitoremediācija plašāk tiekot izmantota tikai ASV. Eiropā tā vēl nav ieguvusi popularitāti, bet sadarbība ar Zviedriju nākamgad turpināšoties.

Interesi izrādījušas arī dažas pašvaldības Latvijā, tomēr pašlaik  traucējot nesakārtotā likumdošana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti