Panorāma

Aicina pieteikt Latvijas ainavu dārgumus!

Panorāma

Uz Rīgas Brīvostas pārvaldnieka krēslu pretendē A. Zeltiņš

Latvijā jauna ērču suga

Latvijā savairojusies jauna ērču suga – ērču encefalīta pārnēsātāja

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Cilvēkiem bīstamo ērču encefalīta infekciju Latvijā līdz šim pārnēsāja divas ērču sugas – taigas un tā sauktā suņu ērce. Tomēr klimatisko pārmaiņu rezultātā pēdējos gados Latvijas mežos savairojusies vēl viena ērču suga 'Dermocentor', kas līdz šim plaši izplatīta bija citviet Eiropā. 'Dermocentor' ērces pārnēsā gan ērču encefalītu, gan Laimas slimību, informēja Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes Zooloģijas un dzīvnieku ekoloģijas katedras vadošais pētnieks Voldemārs Spuņģis.

Spuņģis skaidroja, ka 'Dermocentor' ērces Latvijā ienākušas galvenokārt klimatisko pārmaiņu rezultātā. „Domājams, ka šīs ērces pie mums ienākušas no Viduseiropas un Dienvideiropas. Tā kā klimats arī pie mums pēdējos gados kļuvis maigāks, tad dienvidu sugas var pie mums pārziemot,” norādīja Spuņģis.  

Ērces Latvijas mežos, pļavās un parkos sastopamas visā Latvijas teritorijā, tomēr īpaši daudz šo posmkāju ir vietās, kur izplatīti sīkie grauzēji, īpaši peles – strupastes.

„Ērces asinis sūc visos tos attīstības posmos. Jo viņas aug lielākas, jo lielāku viņām vajag upuri. Mazajām ērcītēm parasti galvenā barība ir sīkie grauzēji, it īpaši strupastes. Tur ir diezgan liela loģika: kur ir strupastes, tur ir arī daudz ērču, jo viņām tur ir barība un lielāka iespēja izdzīvot. Strupastes bieži mīt vietās, kur ir graudzāles, kur ir aizaudzis, piemēram aizaugušas pļavas, izcirtumi, mežmalas.  Tādējādi arī ērču šādās vietās ir vairāk,” skaidroja Spuņģis. 

Speciālisti atgādina, ka būtiskākais profilakses pasākums, lai sevi pasargātu no saslimšanas ar ērču encefalītu, ir vakcinācija.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra gadiem pagājušajā gadā ar ērču encefalītu saslima 230 cilvēki. Pagājušajā gadā pēc ilgāka laiks saslimstība ar ērču encefalīta atkal kāpusi, palielinoties par aptuveni 30%.

Slimību profilakses un kontroles centrs 2017.gadā par ērču encefalīta endēmiskajiem rajoniem jeb teritorijām ar īpaši augstu saslimstības risku atzinis 27 Latvijas novadus. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šogad par augsta riska teritoriju atzīts arī Gulbenes novads, kur saslimstība ar ērču encefalītu sasniegusi 32 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem.  

Arī Latvijas Infektoloģijas centra vadītāja Baiba Rozentāle norādīja, ka arī vasarā var uzsākt vakcināciju, lai izvairītos no ērču pārnēsātajām slimībām. Viņa tomēr iesaka par savu veselību parūpēties jau laikus, atgādinot, ka vakcinācija ir vienīgais drošais profilaktiskais līdzeklis pret ērču encefalītu.

Baiba Rozentāle: Par ērču aktivitāti
00:00 / 01:01
Lejuplādēt

„Jāsaka, ka ērču aktivitāte ir līdzīga, kā tas bija pēdējos gados. Ir pieņemtas un izmeklētas 1178 ērces. No tām inficētas ir 49 jeb 3,8%, tā ir līdzīga kā 2016. gadā, kad tika pārbaudītas gandrīz 5000 ērču un inficētība bija 4,3%, un 2015. gadā tā bija 5,1%,” pastāstīja Rozentāle.  

“Sezonas laikā kaut kur ap 4 - 5 tūkstošiem ērču tiek pārbaudīts. Ja vīruss ērcē ir atklāts, nekādi steidzami profilakses pasākumi nav pieejami. Cilvēkam ir aptuveni 3-4 nedēļas jāseko līdzi savai pašsajūtai, ja paaugstinās temperatūra, jāvēršas pie ārsta un pēc šim četrām nedēļām var apsvērt iespēju uzsākt vakcināciju,” stāstīja Rozentāle.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti