Lai aizliegtu glifosāta lietošanu, jāsavāc miljons parakstu

Pilsoņu iniciatīvai pret pesticīdu - glifosātu lietošanu tikai piecās dienās Eiropas dalībvalstīs savākti jau 25% no nepieciešamajiem parakstiem. Diskusijas par glifosāta ierobežošanu norit jau divus gadus. Gala zinātnisko atzinumu Pārtikas Nekaitīguma iestāde iesniegs līdz šī gada beigām, kad arī plānots glifosāta lietošanas atļaujas pārskatīt Eiropas Komisijā. Tikmēr nevalstiskās organizācijas plāno savākt miljonu Eiropas iedzīvotāju parakstu pret šīm ķimikālijām.

Aizvadītajā nedēļā Eiropā uzsākta parakstu vākšana par pesticīdu - glifosātu aizliegšanu lauksaimniecībā. Eiropas Pilsoņu iniciatīvai dažās dienās bijis vērienīgs atbalsts dalībvalstīs, informē kampaņas koordinācijas centrs Vācijā (tās koordinators Deivids Švarcs no organizācijas ‘’We Move Europe’’). Latvijas Dabas fonda pārstāve Liene Brizga-Kalniņa papildināja, ka

kopumā Eiropā savākta jau ceturtā daļa no nepieciešamo parakstu skaita:

''Šobrīd savākti 246 tūkstoši parakstu, visvairāk Vācijā, un tur ir arī sasniegts valstij nepieciešamais minimālais parakstu skaits, lai petīciju varētu iesniegt. Kopumā jāsasniedz minimālais parakstu skaits jeb kvota vismaz septiņās dalībvalstīs, lai iniciatīvu kopumā ņemtu vērā. Latvijā šī kvota ir 60 tūkstoši parakstu, pagaidām ir nedaudz virs 300 parakstu. Lietuvā un Igaunijā līdz šim aktivitāte ir nedaudz zemāka nekā pie mums.''

Pagaidām mazāk parakstu uz citu dalībvalstu fona ir Kiprā un Rumānijā, savukārt par negatīvu kampaņas pretreakciju pagaidām nav ziņots. Nevalstiskās organizācijas aicina Eiropas Komisiju aizliegt glifosātu, reformēt pesticīdu apstiprināšanas procesu un noteikt obligātos termiņus pesticīdu izmantošanas samazināšanai Eiropas Savienībā.

''Ik pēc zināma perioda glifosāta lietošanas atļaujas ir jāpagarina, un glifosāta lietošanas atļaujas pagarināšana Eiropas Savienībā tiek atlikta jau divus gadus. Jo patlaban tiek apkopoti pētījumi, jo nav skaidrības un drošības par šiem pesticīdiem.

Atkārtotā atļaujas pārskatīšana notiks vēl šogad, un līdz ar to arī petīcijas parakstīšanas mērķi organizācijas cer sasniegt jau līdz vasarai, lai varētu iesniegt arī Eiropas iedzīvotāju viedokli par šo tēmu,'' klāsta Brizga-Kalniņa.

Glifosāts ir galvenā aktīvā viela virknē nezāļu apkarošanas līdzekļu, no kuriem tirgū populārākais ir pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados „Monsanto” ieviestais ar nosaukumu „Roundup”. Latvijā iniciatīvai pievienojusies arī Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija. Tās vadītājs Gustavs Norkārklis norāda, ka arī Latvijā šo pesticīdu lietotāju kļūst arvien vairāk un tas var ietekmēt ne vien bioloģiskās saimniecības pārtikas kvalitāti, bet arī nest zaudējumus. Svarīgi, lai savstarpēji vienojas kaimiņos esošie bioloģiskie un konvecionālie lauksaimnieki par raundapa lietošanu tā, lai nekaitētu bioloģiskajām saimniecībām.

Kopumā iniciatīvai pret glifosātu lietošanu lauksaimniecībā ir jāsavāc viens miljons dalībvalstu iedzīvotāju parakstu, lai tos varētu iesniegt Eiropas Komisijai, kurai savukārt tad būtu jāsniedz priekšlikumi šo pesticīdu ierobežošanā.

2 komentāri
Uve
Un kur notiek parakstu vākšana?
Kŗemilek
Nu, un ko pilsonis-parastais saprot no problēmas būtības? Neko! Lasa tik biedējošos rakstus, kurus tikpat nekompetenti žurnālisti sacerējuši sava reitinga celšanai. Vai tāpēc lauksqaimnieki herbicīdus pārtrauks lietot? Nē, jo ražu vajadzēs. Un glifosāta vietā var nākt kaitīgāki preparāti. Tieši kā bija ar DDT un aldrinu/dīldrinu.
Pievienot komentāru
Jaunākie

Populārākie
Interesanti