Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Regīnu Ločmeli - Luņovu

Ko darīt ar notriektu dzīvnieku?

Ko darīt ar notriektu dzīvnieku?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pavasaris, ziema un rudens ir gadalaiki, kad uz Latvijas ceļiem tiek notriekts visvairāk dzīvnieku. Nereti autoceļi uzbūvēti tieši tajās vietās, kur dzīvnieku takas atradušās jau simtiem gadu. Par notriekto dzīvnieku jāziņo policijai, savukārt atbildību par tā aizvākšanu no ceļa atbildību nes dienesti, nevis automašīnas vadītājs. 

Tā kā reti kura Latvijas šoseja ir aprīkota ar žogiem, uz mūsu ceļiem katru gadu tiek notriekti tūkstošiem dzīvnieku. Tiesa, precīzas statistikas gan nav, un Valsts policijā (VP) atzīst, ka pērn fiksētie 274 gadījumi neatspoguļo reālo situāciju, jo daļa autovadītāju par sadursmēm ar dzīvniekiem neziņo. 

Rīgas zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns skaidro iemeslus, kāpēc dzīvnieki mīl uzturēties ceļu tuvumā: "Pie ceļiem veidojas barības ķēdes - automašīnas notriec dažādus kukaiņus, sīkos mazos dzīvnieciņus, un tie, kas grib tos apēst, tie dodas uz turieni un gadās, ka tas lielākais arī nokļūst negadījumā un tad ierodas vēl lielāki ēdāji. Nereti staigā stārķi, jo viņiem tur ir daudz ko ēst, gadās, ka kāds stārķis aiziet postā un tad ierodas arī lapsa vai jenotsuns."

Nav atšķirības, vai notriekts savvaļas zvērs vai mājdzīvnieks, par notikušo ir jāinformē policija, kura pēc tam sazināsies ar attiecīgajiem dienestiem, kas sniegs vai nu dzīvniekam palīdzību, vai to savāks utilizēšanai.

"Notikumu vietu atstāt nedrīkst, tas ir ceļu satiksmes negadījums. Bagāžniekā likt nedrīkst, likums nosaka to, ka patvaļīgi piesavināties meža dzīvniekus nedrīkst. Tās var būt problēmas ar likumsargiem.

Likumā ir noteikts, ka ir jāziņo policijai un, ja mēs būsim notriekuši dzīvnieku un kāds liecinieks to būs piefiksējis un autovadītājs nepaliks notikuma vietā, tad par to ir paredzēta administratīvā atbildība," skaidro VP Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Ja dzīvnieks sabraukts pilsētā, apdzīvotā vietā, tad atbildība par līķa aizvākšanu ir jāuzņemas vietējai pašvaldībai. Ja uz valsts autoceļiem, tad lielos dzīvniekus likvidē Valsts meža dienests sadarbībā ar medniekiem, bet mazie zvēri ir Latvijas autoceļu uzturētāja pārziņā. "Tas nav gluži tā, ka jebkurš cilvēks to var izdarīt, ceļa meistars to nevar izdarīt, jo

nobraukto dzīvnieku var klasificēt kā gana bīstamu, jo tam var būt zināmas un nezināmas slimības, piemēram, trakumsērga.

Personālam, kas šos darbus veic, ir jābūt attiecīgi instruētam un aprīkotam. Ir speciāli konteineri un speciāls apģērbs," stāsta VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” valdes loceklis Guntis Karps.

Lai neapjuktu sistēmā, kurā dažādas institūcijas ir atbildīgas par dzīvnieku līķu savākšanu, visloģiskākais risinājums pēc zvēra sabraukšanas ir nekavējoties par to ziņot policijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti