Izstrādās vienotu plānu dažādu dzeņu sugu populācijas aizsardzībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēdējos gados Latvijā samazinājusies dzeņu sugu populācija, liecina Dabas aizsardzības pārvaldes bioloģiskās daudzveidības monitoringa dati. Tādēļ tuvākajos gados taps dzeņu sugu aizsardzības plāns. Projekta ietvaros tiks veidots arī modelis, kas palīdzēs izvērtēt esošo mikroliegumu un īpaši aizsargājamo teritoriju piemērotību dzeņu sugām. Ornitoloģijas biedrība apstiprina, ka atsevišķas dzeņu sugas ietekmē daudzi riski un pietrūkst pilnīgas informācijas par populācijas izmaiņām.

Dabas aizsardzības pārvalde izsludinājusi iepirkumu konkursu dzeņu sugu aizsardzības plāna veidošanai. Sugu grupā ietilpst baltmugurdzenis, dižraibais dzenis, mazais dzenis, vidējais dzenis, melnā dzilna, trīspirkstu dzenis un pelēkā dzilna. Iepirkuma uzvarētājam aizsardzības plāns būs jāizstrādā divarpus gadu laikā.

Taps plāns dzeņu sugu aizsardzībai
00:00 / 04:02
Lejuplādēt

Pārvaldes eksperte Gita Strode atzīst, ka monitoringa dati apliecina daudzu ar mežiem saistītu sugu populācijas stāvokļa pasliktināšanos. Iemesli ir ļoti dažādi – gan skaņu traucējums, mežu ceļu būve, mežizstrāde, mežu fragmentācija un citi. Sugas aizsardzības plānu veido vairākām sugām ar mērķi noteikt rīcības pasākumu kopumu, lai nodrošinātu labvēlīgāku stāvokli ilgtermiņā.

Plāna izstrādes gaitā rīkos dabas sargu un mežu īpašnieku diskusijas. Ornitoloģijas biedrības vadītājs Viesturs Ķerus vērtē, ka aizsardzības stratēģijas veidošana šai putnu sugu grupai būs liels izaicinājums, jo

līdz šim plāni izstrādāti noteiktām sugām, nevis to kopumam.

Dzeņu sugu grupā ir ļoti atšķirīgi putni, ko, pēc Ķerus domām, nevajadzēja salikt vienkopus. Taču viņš nešaubās, ka tāds aizsardzības plāns dzeņiem ir svarīgs.

"Tā ir sugu grupa, kas lielā mērā atkarīga no tā, kā apsaimniekojam Latvijas mežus, un tajā pašā laikā no šiem putniem atkarīgi citi putni," paskaidro Ķerus. "Saimnieciskos mežos no dzeņiem ir atkarīgs, vai sev ligzdošanas vietas atradīs visi citi dobumperētāji no lielās gauras līdz zīlītēm."

Ķerus norāda, ka melnajai dzilnai populācija ir stabila, dižraibajam dzenim un mazajam dzenim tā ir samazinājusies, tikmēr par pārējiem sugu grupas pārstāvjiem nav datu. Četrām dzeņu sugām var veidot arī mikroliegumus, taču ar tiem esot aizsargāti mazāk nekā 5% šo sugu populāciju.

Galvenais aizsardzības plāna uzdevums ornitologa ieskatā būtu noskaidrot, kādas precīzi ir katras dzeņu sugas dzīvošanas prasības.

Iepirkumu konkursa pieteikumus Dabas pārvalde pieņems līdz mēneša beigām. Dzeņu sugu grupas aizsardzības plāna izstrāde notiks Eiropas dabas skaitīšanas projekta ietvaros, un maksimālais finansējums ir ap 65 tūkstošiem eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti