Dienas ziņas

Izved dūņas no Limbažu Mazezera

Dienas ziņas

Veicot "meža kopšanu", nocērt dižkoku

Rundāles pilī Visvalža Viņķeļa gladiolu izstāde

Izstādē Rundāles pilī - 30 šķirņu gladiolas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

No 9. līdz 11. augustam Rundāles pilī apskatāma gladiolu izstāde. Ziedu mīļotājus pils aicina regulāri – šovasar te jau izsmaržojuši puķuzirņi un flokši, nu kārta gladiolām.

Gladiolu vēsture mērāma gadu tūkstošos. Senākās ziņas par gladiolām fiksētas Senajā Romā mūsu ēras 1. gadsimtā. Latvijā tās parādījušās divdesmitā gadsimta 30. gados. Par gladiolu selekcijas pirmsākumu Latvijā var uzskatīt 1936. gadu, kad Ogres rajona Ciemupē K.Jansons sāka izplatīt savu pirmo šķirni ‘Ciemupes rozā’, bet selekcionēšanas uzplaukums sācies pēc Otrā pasaules kara.

Bet īpaša gladiolu audzēšanas aktivitāte Latvijā vērojama septiņdesmitajos gados, kad rajonos attīstījās Dārzkopības un biškopības biedrības nodaļas, intensīvi notika gladiolu pavairošana, strauji auga bumbuļsīpolu noieta tirgus bijušajā Padomju Savienībā. Latviešu selekcionāru veikums sekmīgi tika parādīts ne tikai Latvijā, bet arī Maskavā, Ļeņingradā, Kijevā, Viļņā, pieauga gladiolu stādījumu platības, mūsu dārzos veidojās ievērojamas pasaules jaunāko šķirņu kolekcijas.

Visvaldis Viņķelis no Bauskas novada Stelpes pagasta ir gladiolu audzētājs ar vairāk nekā 40 gadu ilgu pieredzi un ražīgs selekcionārs – vairāk nekā 50 gladiolu šķirņu autors. Pazīstamākās viņa šķirnes ir ‘Trīs musketieri’, ‘Sarkanais faraons’, ‘Ķiršu liķieris’, ‘Saules karaliene’, ‘Skaistā lēdija’.

"Vienkāršās un kruzuļotās jau ir apnikušas, tāpēc drīz visi jūsmos par eksotiskām gladiolām!" pārliecināts ir Visvaldis. Kā atzīst selekcionārs, viņš cenšas radīt adatainas gladiolas kādas vēl nav nevienam pasaulē.

Pērn piepildījās selekcionāra sapnis -  pirmo reizi uzziedēja apmēram trīs tūkstoši sējeņu no gladiolām, ko kungs bija pats veidojis. Jauna zieda izveidošanai var būt vajadzīgi pat  pieci līdz septiņi gadi un jāiegulda ļoti liels darbs.

Izstādē Rundāles pils 1. stāva vestibilā bez maksas būs apskatāmas aptuveni 30 šķirņu gladiolas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti