Atjauno Anša Lerha-Puškaiša dārzu

Gaidot Latvijas simtgadi, Džūkstes Pasaku muzejs iecerējis atjaunot Anša Lerha-Puškaiša 19. gadsimtā stādīto dārzu. Lerhs-Puškaitis bija ne vien pasaku rakstītājs un krājējs, bet arī skolotājs un dārzkopis.

Vairāk nekā 130 gadus līdzās Lancenieku skolai, kurā 19. gadsimta beigās strādāja un dzīvoja izcilākais latviešu tautas pasaku krājējs Lerhs-Puškaitis, atrodas arī viņa rokām stādītais dārzs. „Ansis Lerhs-Puškaitis šeit bija izveidojis plašu dārzu ar daudziem augļu kokiem, ogulājiem, lai šis apkārtnes zemnieki varētu redzēt kā tas izskatās un ne tikai iestādītu, bet arī koptu savus dārzus. Viņš teicis - nevar iestādīt ābeli pļavā un gaidīt, ka būs labas ražas,” sacīja Džūkstes Pasaku muzeja krājumu glabātāja Dace Valdmane.

Tagad senajā dārzā atkal valda rosība, jo līdz Latvijas simtgadei šeit paredzēts  izveidot ''Pasaku dārzu'', kurā  bērni varēs iejusties Džūkstes Sprīdīša lomā un doties izzināt pasauli.

„Pilsētas bērni dažkārt domā, ka tās ogas aug kastītēs, bet mēs parādīsim, kā tās aug. Ja viņš atbrauks ogu laikā, varēs arī pieiet pie krūma vai koka un baudīt šo augli,” norāda Valdmane.

Plānots, ka iespēju robežās tiks atjaunoti senie stādījumi un arī kādreizējais skolas paraugdārzs, bet nozāģēts netikšot neviens koks. „Dārzs ir, manuprāt, labā stāvoklī. Te nav nekas sabojāts. Lielie koki ir saglabāti un viņu vainagi nav kompaktēti, un līdz ar to te ir materiāls, ar kuru strādājot var iegūt ļoti labu ainavisku rezultātu,” pauž ainavu arhitekte Maija Fogele.

„Šobrīd mēs mēģinām padarīt drošus kokus un izzāģēt sausos zarus, kas varētu būt potenciāli bīstami, bet šeit mēs varam atļauties improvizēt,” piebilst arborists Mārtiņš Pilskalns.

Lielās talkas dienā  piedalīties Pasaku dārza atjaunošanas darbos varēs arī ikviens pasaku mīļotājs.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti