Ādažu poligona biotopā ērti sadzīvo karavīri un reti putni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lielākā daļa Ādažu aizsargājamā dabas apvidus ir militārā poligona teritorija, kur karavīri ērti sadzīvo ar retu sugu putniem, kam virsājs ir pati piemērotākā vide. Virsājs visu ir laiku jāapsaimnieko, jo citādi tas aizaugtu ar priedēm un pēc 10 vai 20 gadiem izzustu. 

Kopš 2013.gada Ādažu aizsargājamā dabas apvidū īsteno dabas aizsardzības projektu par putnu sugu aizsardzības stāvokļa uzlabošanu poligonā, pastāstīja Valsts militāro objektu iepirkuma centra Vides nodaļas projekta asistente Ieva Mārdega. Projektu īsteno, lai uzlabotu putnu ligzdošanas un barošanās apstākļus, piemēram, zaļajai vārnai, rubenim, stepes čipstei, vakarlēpim un purva tilbītei. 

"Natura 2000" tīklā iekļautā 10 tūkstošu hektāru teritorijā 60% platības aizņem militārais poligons un 2000 hektāru klāj virsājs. Lai saglabātu virsāju, ir trīs metodes - tiek nocirsti koki un krūmi vai tas tiek pļauts, bet dabas daudzveidībai vislabākā ir kontrolēta dedzināšana. Virsājs veidojas vidē, kas regulāri izdeg, paskaidroja Mārdega. Šādas vietas ļoti labprāt riestam izvēlas rubenis. 

Poligons Ādažos ir jau gandrīz 100 gadu, kas ļāvis saglabāties virsājiem. Tas vai nu tiek izbraukāts ar smago tehniku vai deg pēc šaušanas apmācībām un tieši tādēļ saglabājas. Virsāju izmato arī bitenieki.

Karavīri par vidi rūpējas. Poligons ir sadalīts vairākās dabas aizsardzības zonās - lieguma, regulējamā režīma, sezonālā lieguma un ainavu aizsardzības zonā. Katrai zonai ir savi noteikumi, kam pakļautas arī militārpersonas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti