Vezuva nopostītās Senās Romas pilsētas iesaldētas laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Mūsu ēras 79. gadā pēc spēcīga Vezuva vulkāna izvirduma zem pelniem tika apraktas divas Senās Romas pilsētas Pompeji un Herkulāna, kas atrodas Itālijas dienvidos. Šis izvirdums bija tik spēcīgs, ka pelni no tā aizlidoja pat līdz Ēģiptei un Sīrijai. Pagājušajā gadsimtā arheologi pilsētās veica izrakumus un zem pelnu segas atrada ielas un iekārtotas mājas, kas vēsta par dzīvi seno romiešu laikos.

Bērnu šūpulis no koka šeit nav parasta mēbele – tam ir emocionāls stāsts. Tas vēsta par Romas impērijas laika traģēdiju, kurā bojā gāja ģimene, tiekot aprakta zem vulkāna izvirduma pelniem.

Izvirdumā cieta divas seno romiešu pilsētas un kopumā 20 tūkstoši cilvēku. Padsmit metrus biezā pelnu kārta ir ļāvusi mājvietām saglabāties praktiski neskartām. Bez šūpuļa šeit var atrast arī citus artefaktus – koka mēbeles, metāla statujas, kas veltītas mājsaimniecību dieviem, un pat pārtiku.

"Tie ir galvenokārt koka artefakti, ārkārtīgi labi saglabājušies. Tos arheologi atklāja izrakumos, kurus uzsāka 1920. gadā.

Priekšmeti ir piedzīvojuši unikālu karbonizācijas procesu – tie nesadega, bet ir gandrīz pārvērtušies minerāļos. Šeit viņi tiek turēti kontrolētos klimata apstākļos," stāsta Herkulāna arheoloģiskā parka direktors Frančesko Sirāno.

"Herkulāna ir īpaša vieta, kas ļauj mums izsekot līdzi tā laika dzīvei. Tas mums ļauj uzzināt, kā senie romieši iekārtoja savas mājvietas. Pompejā varam atrast tukšas mājas ar brīnišķīgām mozaīkām un freskām, bet Herkulānā varam redzēt arī interjera artefaktus," klāsta Herkulānas konservācijas projekta galvenais arheologs Domeniks Kamardo.

Mēbeles atklāja kāds itāļu arheologs, kurš vairākus gadu desmitus veica plašus izrakumus pilsētās. Viņš izlēma atrastos objektus nedot Neapoles nacionālajam arheoloģijas muzejam, bet paturēt tos Herkulānā, lai ar laiku šeit izveidotu vietējo muzeju.

Kādu laiku artefakti bija atvērti apskatei, bet vēlāk drošības apsvērumu dēļ tie tika pārvietoti uz noliktavu. Tagad tūkstošiem tūristu ik gadu apmeklē šo vietu, bet vairākas telpas apmeklētāju acīm paliek slēptas.

"Tas ir arheoloģisko izrakumu vietas lāsts – nespēja parādīt artefaktus miljoniem apmeklētāju, kas šeit ierodas.

Tas ir neaptverami, ka nevaram parādīt, kā tika iekārtotas mājvietas abās senajās pilsētās," saka grāmatas "Pompeji zem vulkāna" autors Antonio Irlando.

Šobrīd plāni par muzeja izveidi kavējas un aktīvisti apgalvo, ka šī unikālā kultūras mantojuma turēšana aiz slēgtām durvīm ir zaudēta iespēja apmeklētājiem. Objektiem ir bijušas īslaicīgas izstādes Anglijā un Itālijā, bet pastāvīga ekspozīcija vēl ir tikai plānos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti