Dienas ziņas

Salacgrīvas uzņēmēji rada inovatīvus galdus

Dienas ziņas

Dundagā Stacijas dārza atklāšanas svētki

Franča Trasuna muzejam – 25

Trasuna muzeja 25.jubilejā skatāma plašāka ekspozīcija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Franča Trasuna muzejs “Kolnasāta” šogad svin 25.jubileju, līdz ar to apmeklētājiem tiek piedāvāts apskatīt arī daudz plašāku ekspozīciju, kas veltīta Trasunu dzimtas un laikabiedru, kā arī novada vēsturisko liecību piemiņai.

Rēzeknes novada Sakstagalā nupat nosvinēta latgaliešu kultūras un politikas dižgara Franča Trasuna muzeja “Kolnasāta” 25 gadu jubileja. Par godu svinīgajam notikumam restaurēts muzeja teritorijā esošais krucifikss, kā arī iekārtotas daudz plašākas un interesantākas ekspozīcijas muzeja apmeklētājiem.

“Ir arī atjaunota pamatekspozīcija visā memoriālajā mājā. Ir jauns skatījums uz Franci Trasunu un viņa devumu Latgalei un Latvijai,”

norāda muzeja “Kolnasāta” direktora pienākumu izpildītāja Inta Deksne.

Likumsakarīgi, ka svētību Trasunu dzimtas mājai un nupat atjaunotajam krucifiksam deva Rēzeknes-Aglonas diecēzes bīskaps Jānis Bulis, kurš uzsvēra ne vien Trasuna kā garīdznieka, kultūras un politiskā darbinieka nozīmi, bet arī minēja Trasunu dzimtu kā piemēru spēcīgai saimei, kādu šobrīd trūkstot. “Viņam bija stipra ģimene. Bija daudz bērnu, un vecāki bija ļoti ticīgi cilvēki. (..) Tas ir paraugs arī mūsu ģimenēm,  kas nav stabilas mūsu dienās. (..) Mums ir daudz problēmu ar ģimenēm, ar bērniem un jauniešiem,” stāsta Rēzeknes-Aglonas diecēzes bīskaps Jānis Bulis.

Apmeklētājiem lielākoties muzejs ir interesants tā vēsturisko liecību dēļ. Savukārt pašu Trasunu dzimtas pārstāvim Ivaram Graudiņam šī ir vienīgā ar dzimtu saistītā vieta, kura ir saglabājusies neskarta, tādēļ šeit viņš smeļas iedvesmu savai un visai Trasunu dzimtas misijai – būt par apvienotājiem. “Mana māte šeit brauca vasarās. Tātad šī bija mātes saskarsmes vieta. Viņa dzīvoja pie Rāznas, es neesmu tur vēl bijis. Bet tad viņa pārvācās uz Daugavpili, pār upi pie Lauceses. Tur viss bija izpostīts,” saka Graudiņš. “Turpinu vienot konfesijas, cenšos savienot Latgali, lai Latgale top par Latgali un ne tikai par kaut kādu pielikteni pie Rīgas. (..) Cenšos savienot Latgali ar Dievu,” viņš piezīmē.

Franča Trasuna devums Latgalei un Latvijas valsts izveidei ir nepārprotams, un Franča Trasuna dzimtas māja ir tā vieta, no kurienes staro šis cīņas, patiesas ticības un tautas mīlestības gars, kas vēl šobrīd iedvesmo latgaliešu kultūras darbiniekus strādāt sava novada labā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti