#LV99plus: Pārtikas devas Liepājas fabrikās sola lielākas par ierastajām

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Marija Bērza

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas hronoloģiski stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti.

Marija Bērza (dzimusi Tišlere), 29 gadi (dzimusi 1888. gada 1. decembrī) – Kuldīgas vācbaltu amatnieka meita, kura īsi pirms kara apprecēja turīga latviešu saimnieka vecāko dēlu Ansi Bērzu. Sākoties karam, vīru iesauca armijā. Viņš piedalījās Prūsijas ofensīvā un pēc Tannenbergas kaujas kļuva par karagūstekni. Vīra ģimene pēc Kurzemes okupācijas sākuma devās bēgļu gaitās, un vīra brālis Kārlis pieteicās strēlniekos. Marija pati nedevās bēgļu gaitās un kopā ar savu mazo meitiņu Annu (dzimusi 1912. gadā) palika pie saviem vecākiem Kuldīgā. Marijas rūpju centrā ir viņas vīrs, kuram viņa regulāri sūta vēstules, pārtikas paciņas un cita veida palīdzību. Paralēli Marija sarakstās arī ar savu māsu Vilhelmīni, kura dzīvo Liepājā. Tāpat ar Mariju cenšas sazināties vīra vecāki, kuri grib uzzināt kaut ko vairāk par savu dēlu. Marija aplūkotajā periodā pamatā uzturas Kuldīgā, periodiski dodas apciemot māsu Liepājā.

Par diskusiju platformu šiem notikumiem un tā laika dzīvesstilam piedāvājam mūsu "Facebook" grupu "Dzīvā vēsture",bet Marijai ir arī savs "Facebook" profils. 

Vilhelmīn,

Svētdien baznīcā uzzināju par kādu iespēju, kas ļoti silda manu sirdi. Liepājas fabrikās trūkst darba roku un oberosts piedāvā iespēju sievietēm no Goldingenas doties turp strādāt. Uztvēru to kā Dieva dāvanu, jo beidzot būs iespēja redzēt Tevi un bērnus vaigā. Kur tas laiks. Tēvs arī ir ļoti priecīgs un uzskata, ka šī man ir brīnišķīga iespēja izrauties no nomāktības un bēdām.

Normālos apstākļos būtu ar Tevi iepriekš visu sarunājusi un sakārtojusi, bet šajā gadījumā ir jārīkojas ātri. Tāpēc jau vakar devos pieteikt sevi šim darbam. Ja visu apstiprinās, izbraukšu uz Liepāju īsi pēc tam, kad saņemsi šo ziņu. Ceru, ka mana pēkšņā rīcība nekļūs par apgrūtinājumu.

Pārtikas devas man piešķirs pašai savas un, kā sola, pat nedaudz lielākas par ierastajām.

Tāpēc varēšu arī pienest kādu lielāku labumu visai jūsu ģimenei.

Tava Marija

*1917.gada 14.novembra vēstule

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti