Panorāma

Lielbritānijā dzīvojošie rezerves karavīri netiek uz mācībām

Panorāma

Atteikumu varēs pārsūdzēt tiesā

Ekspedīcijā Krievijā apglabā 10 latviešu karavīrus

Ekspedīcijā Krievijā apglabā desmit Otrajā pasaules karā kritušos latviešu karavīrus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vārdi joprojām nav zināmi, taču viņi beidzot atdusēsies kapavietā ar baltiem krustiem. Krievijā atrasti un apbedīti desmit latviešu karavīri, kuri krita Otrajā pasaules karā. Viņi bija iesaukti Sarkanās armijas rindās, bet viņiem visiem mugurā bija Latvijas armijas formas tērps. Karam sākoties, padomju vara vēl nebija paspējusi okupētās Latvijas karavīrus pārģērbt.

 

Pleskavas apgabals. Puškina kalnu rajons. Meklēšanas vienības “Leģenda” pārstāvji atbraukuši izpētīt kādreizējās kauju vietas un apbedīt atrastos latviešu karavīrus. “Leģendas” sadarbības partneri Krievijā iepriekš atrada  astoņu latviešu karavīru mirstīgās atliekas. Šoreiz atrada vēl divus. Visi bija Latvijas armijas formas tērpos.

“Ja mūsu sadarbības partneri Krievijā nebūtu tik profesionāli, viņi karavīrus būtu pierakstījuši vāciešiem. Jo latvieši tajā momentā valkāja vācu Pirmā pasaules kara bruņu cepures galvā. Bet viņi secināja, ka tie nav vācieši, bet gan Sarkanās armijas 24. teritoriālais korpuss, kas tika formēts no latviešu karavīriem,” stāsta meklēšanas vienības “Leģenda” pārstāvis Viktors Duks.

Viņš arī stāsta par kādu detaļu, kas pārsteigusi meklēšanas vienības pārstāvjus: “Pagājušajā gadā mēs pacēlām 42 leģionārus, un vienam kabatā bija santīmi, lati un Latvijas armijas saulītes. Šiem karavīriem, kas Sarkanajā armijā dienēja, viņiem arī kabatās bija santīmi, padomju laika kapeikas, Sarkanā zvaigzne un Latvijas saulīte.

Tātad viņi bija palikuši uzticīgi Latvijas armijai – gan tie, kas vienā pusē karoja, gan otrā.”

Pēc Latvijas okupācijas 1940.gada vasarā, Latvijas armijas virsniekus represēja, bruņotos spēkus pārdēvēja par Latvijas tautas armiju un iekļāva sarkanās armijas sastāvā kā 24.teritoriālo korpusu. To veidoja divas divīzijas, tostarp 181.divīzija.

“Ja vācu karaspēks 17 dienas no Polijas robežas, kur uzbruka PSRS, aizgāja līdz Krievijas  teritorijai, līdz Puškina kalniem, tad nākošās 12 dienas viņi apstājās, jo viņiem pretī stāvēja latvieši 181.divīzija. 181.divīzija neatkāpās. Viņa iekļuva ielenkumā un sitās ielenkumā. Ir fotogrāfijas un pierādījumi tam, ka pie Veļikajas upes ir ļoti daudz sadauzīta vācu tehnika, to ir latvieši izdarījuši,” stāsta Duks.

Noskaidrot vārdus izdevās tikai diviem. “Atpazīti, pateicoties viņu personīgajām mantām, kas bija atrastas kopā ar viņiem. Viens ir karavīrs vai virsnieks Veimanis un seržants Aleksandrs Mieriņš. Mēs nevaram viņu atvest uz mājām, jo ir divas lietas. Mēs nevaram atrast šeit ne Veimanim, ne Mieriņam radiniekus, kam tie karavīri būtu vajadzīgi,” norāda “Leģendas” pārstāvis.

Kopā ar vietējo pašvaldību atrasta vieta, kur latviešu karavīrus apbedīt. Ierādīta zeme sarkanarmiešu brāļu kapos Pleskavas apgabalā. Ekspedīcijas dalībnieki uztaisīja pagaidu koka krustus un kapu plāksnītes.

“Mēs uztaisījām 10 krustus, beigu beigās mums atļāva uzlikt divus. Mēs gribējām tā skaisti, fundamentāli, to vietu ierīkot tā pamatīgi. Mums pateica, ka vietējā tauta nesapratīs, ja kopējā ansamblī parādīsies vēl tādi krusti. 

Mēs paši nopinām ozola vainagus, lai būtu tā spēcīgi.”

Ar laiku plānots uzstādīt paliekošas piemiņas zīmes. Ar to nodarbosies Brāļu kapu komiteja. Darbi notiek saskaņā ar Latvijas un Krievijas starpvalstu līgumu par karavīru apbedījumiem.

Gatavojoties ekspedīcijai, vīri secinājuši, ka laika posms no 1941.gada jūlijam līdz decembrim ir maz pētīts. Krievijas arhīvu materiālos neesot pat datu, ka 181.divīzija tur bijusi. Taču aculiecinieku atmiņu stāsti un atradumi liecina par pretējo.

Kā stāsta Viktors Duks, plānots, ka drīzumā mājās varētu pārvest ap 200 leģionāru, kuri krita Krievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti