CIP slepenie arhīvi. Latvijas «mežabrāļi» starp CIP un MI6

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pagājušā gadsimta 50.gados starp divu lielvalstu - Lielbritānijas un Amerikas Savienoto Valstu - izlūkdienestiem norisinājās visnotaļ intensīvas slepenas sarunas par darbības koordināciju Baltijā. Briti, kas agrāk par amerikāņiem bija sākuši “apgūt” šo darbības rajonu, izrādījās visai nepiekāpīgi, liecina ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes atslepenotie dokumenti.

Šā gada pavasarī CIP oficiālajā serverī publiskai piekļuvei ievietoto daudzo dokumentu atslepenošanas process sākās jau šā gadsimta sākumā. Rus.lsm.lv jau rakstīja, ka daļa no šiem 40.-60.gadu dokumentiem ir diezgan plašās atskaites, daži -  aģentu ziņojumi vai to pārstāsti. Pirms publiskošanas visiem dokumentiem tika veikta tā dēvētā sanitārā apstrāde – praktiski visi vārdi, kā arī jebkādas norādes, kas ļautu “izskaitļot” avotus un aģentus, tika aizsmērēti. Atsevišķos gadījumos tika aizsmērēti arī fragmenti, kas atklāj specdienestu darba metodes.

Tagad publicētie 1952.gada pavasara dokumentu tulkojumi sniedz informāciju par to, kā CIP un britu SIS (Secret Intelligenc Service, pazīstams arī kā MI6) organizēja darba ar “mežabrāļiem” koordināciju. 

Sākumā katra no pusēm Latvijā darbojās patstāvīgi, un tas izraisīja abu specdienestu konfliktu – amerikāņi jau bija praktiski sākuši savu operāciju, taču bija spiesti to apturēt pēc britu protestiem.

Pēc tam sekoja sanāksme Londonā. Zviedrijas specdienestus piedalīties neuzaicināja, lai gan briti, spriežot pēc CIP dokumentiem, amerikāņiem paziņoja, ka viņiem ar zviedriem ir kopīgas intereses. Paraksti un vārdi visos dokumentos ir aizsmērēti, kā arī visas iespējamās norādes uz sarunu dalībnieku skaitu no britu un amerikāņu puses.

1. Mēneša atskaite par projektu, 1952.gada aprīlis

Pilnīgi slepeni

Projekta kriptonīms — ZRLYNCH.

[CIP] nodaļa – PSRS/Baltijas.

Teritorija — Latvijas PSR.

Plāns – iefiltrēšanās.

Finansēšana – tieša.

Posms – operācija notiek.

Līdzšinējais gada finansējums — 110 500,00 dolāri.

Pārraugošā darbinieka vārds — [aizsmērēts] un [aizsmērēts]

а. Uzdevums

Izveidot Latvijas PSR slepenus atbalsta objektus ar mērķi nodibināt kontaktus, organizēt un sagatavot pagrīdes struktūru aģentus, lai PSRS īstenotu operācijas, kuras veic Politikas koordinācijas birojs un Īpašo operāciju birojs (tolaik – CIP izlūkošanas un pretizlūkošanas direktorāti)

b. Paveiktais

Atbilstoši tam, par ko iepriekš bijām vienojušies ar MI6, mēs informējām MI6 par mūsu piedāvātajām [CIP aģentu] nogādāšanas zonām Kurzemē, Latvijā. Saņēmuši šo informāciju,

briti nekavējoties reaģēja ar telegrammu, protestējot pret mūsu nogādāšanas zonu izvēli Kurzemes pussalā un paziņoja, ka šāda operācija apdraudēs MI6 aktīvus šajā rajonā, un ka MI6 uztur kontaktus ar partizāniem Kurzemē un viņiem šajā Latvijas daļā ir adekvāts izlūkošanas un operacionālais pārklājums.  

Turklāt briti pieprasīja, lai mēs nekavējoties atliktu operāciju AECOB (Rus.Lsm.lv jau rakstīja, ka ar kodu AE tika apzīmētas CIP operācijas pret PSRS, ar kodu COB – operācijas Latvijā) līdz 1952.gada rudenim. Viņi ierosināja līdz tam laikam noorganizēt mūsu aģentu uzņemšanu un tālāku pārvietošanos Latvijā.

Britu protesta rezultātā tika no jauna izvērtēta operācijas AECOB īstenošana.

Tā apstiprināja, ka šī operācija galvenokārt bija balstīta uz atbalstu, kuru sniegtu Kurzemes partizānu grupas un atsevišķas personas, kas, iespējams, saistītas ar britu un zviedru interesēm Latvijā.

Ņemot vērā iepriekš aprakstītās intereses, kas konfliktē ar CIP interesēm, un to, ka nav iespējams mainīt operācijas AECOB plānu tik vēlā stadijā, kā arī, ņemot vērā iespēju pieņemt britu piedāvājumu sniegt palīdzību un uzņemt mūsu personālu 1952.gada rudenī, tika nelabprāt nolemts atlikt operāciju AECOB līdz 1952.gada rudenim.

2. Mēneša atskaite par projektu, 1952.gada maijs

Pilnīgi slepeni

Projekta kriptonīms - ZRLYNCH.

[CIP] nodaļa — PSRS/Baltijas.

Teritorija – Latvijas PSR.

Plāns - iefiltrēšanās.

Finansēšana - tieša.

Posms – operācija tiek īstenota.

Līdzšinējais finansējums šogad — 110 500,00 dolāri.

Pārraugošā darbinieka vārds - [aizsmērēts]

(...)

b. Paveiktais

Būtiskas aktivitātes šajā projektā maijā nav notikušas. Tā kā 1952.gada maijā paredzētā operācija Latvijā tika atlikta, aģenti tiek atkārtoti izvērtēti, lai noteiktu viņu vēlmi un gatavību piedalīties operācijā rudenī.

Briti informēja, ka šī mēneša laikā nogādājuši Latvijā divus aģentus, bet vienu izveduši.

3. Operācija Baltijas valstīs. CIP un MI6 sarunas Londonā, 1952.gada maijs

Pilnīgi slepeni, 1952.gada 29.maijs

1. Sākotnējā diskusija par CIP operāciju Latvijā šogad un iespējamo palīdzību, ko varētu sniegt valstī jau esošie CIP aģenti.

2. MI6 definēja savas intereses kontaktu uzturēšanā ar pretošanās kustību Latvijā. [MI6 pārstāvji] paskaidroja, ka viņu pieredze liecina, ka atsevišķi aģenti, kas puslegāli dzīvo Baltijas valstīs, nespēj attīstīt izlūkošanas informācijas vākšanas tīklus. Viņi uzskata, ka labākais veids, kā apmierināt ierobežotās izlūkošanas vajadzības Latvijā, ir mudināt pretošanās organizāciju aicināt savas kontaktpersonas legāli dzīvojošo iedzīvotāju vidū iegūt izlūkošanas informāciju un nodot nelegālajām grupām, ar kurām uztur kontaktus MI6. Par to viņi informējuši tos latviešus, kurus nesen nelegāli iefiltrējuši [Latvijā].

MI6 vēl ir ieinteresēta attīstīt pretošanās grupu, kuras enerģija patlaban ir pilnībā vērsta uz organizācijas drošības uzturēšanu, lai tā varētu pāriet pie uzbrūkošākām darbībām, iefiltrēšanās [padomju] administrācijā u.t.t.

[Briti] arī pauda cerību, ka šī pretošanās kustība nodrošinās “tramplīnu” aģentiem, kas dodas uz svarīgākiem mērķiem austrumos. Tomēr ir skaidrs, ka šādā veiktā var tikt nosūtīts tikai Baltijas [izcelsmes] personāls.

MI6 uzskata, ka tās intereses Latvijā adekvāti īsteno aģenti, kurus tā jau ir iefiltrējusi. Tādēļ viņu plāni ir vērsti uz to, lai saglabātu šos aģentus. Tas nenozīmē, ka, ja tiktu iefiltrēta neatkarīga CIP grupa, tas nedotu vērtīgu ieguldījumu.  

3. MI6 uzskata, ka

operācijām Latvijā lielā mērā palīdzēja nepolitiskā atmosfēra, kas dominē Latvijas emigrantu aprindās. MI6 vēlētos, lai [izdotos] ietekmēt arī lietuviešus, lai gūtu labumu no šī labā piemēra [izmantošanas].

4. Situācija Lietuvā: CIP [pārstāvji] informēja, ka [CIP] atkal ir saņēmusi ziņojumu no sava aģenta. Taču, lai gan viņi neuzskata par ticamu, ka viņš atrodas padomju kontrolē, viņi pārtrauks aģenta izmantošanu turpmākās operācijās.

MI6 pavēstīja, ka nesen [no Lietuvas] izveduši lietuvieti no grupas BDPS (Lietuvas pretošanās apvienotā demokrātiskā kustība – Red.), par kura godīgumu viņiem pašlaik nav šaubu. Viņš atvedis sev līdzi rekomendācijas, kuras parakstījis gan BDPS vadītājs, gan MI6 aģenti.

Kopumā situācija Lietuvā kļūst aizvien sarežģītāka – paātrinās sovjetizācija, [ideoloģiski] indoktrinējot jaunatni, izkliedējot tur dzīvojošos lietuviešus, kā arī tāpēc, ka cīņa par neatkarību ir acīmredzami bezcerīga.

Tika panākta [CIP un MI6} vienošanās, ka ir jāapspriež to vairāk nekā tūkstoš partizānu liktenis, kuri līdz šim ir izdzīvojuši. BDPS viņiem varētu nodrošināt dokumentus un darba vietas, taču pašlaik nav līdzekļu. Starpību partizānu stāvoklī Latvijā un Lietuvā var izskaidrot ar to, ka Latvijā partizāni atteicās no aktīvām izpausmēm pirms apmēram diviem gadiem.

MI6 uzskata, ka tās intereses Lietuvā lielā mērā tiek īstenotas tāpat kā Latvijā. Tur nav lielu izlūkošanas mērķu, un viņi pēta iespēju sūtīt lietuviešus uz mērķiem tālāk austrumos.

Varētu būt izdevīgi nodibināt kontaktus ar citiem BDPS atzariem vai pat ar citām pretošanās grupām Lietuvā, par kuru pastāvēšanu BDPS ir informējusi MI6.

5.Situācija Igaunijā: MI6 [pārstāvji] paziņoja, ka [MI6] klātbūtne Igaunijā ir nepietiekama.

Viņu vienīgais aģents joprojām dzīvo nelegāli, lai gan viņš cenšas nodibināt kontaktus ar vietējās pretošanās kustības vadošajām personām un pārcelties uz pilsētu.

Viņiem ir ļoti maz informācijas par vietējo pretošanās kustību. Tā kā Igaunija ir ģeogrāfiski izdevīgāk novietota attiecībā uz tālākiem izlūkošanas mērķiem [austrumos], [MI6] ļoti vēlas izveidot kontaktus šajā teritorijā. [CIP pārstāvji] piekrita un teica, ka viņi cer 1953.gada pavasarī iesūtīt [Igaunijā] grupu.

6. Tika panākta vienošanās izveidot mehānismu, lai garantētu efektīvu CIP un MI6 operāciju īstenošanu Baltijas valstīs 1953.gadā.

Operācijas Baltijas valstīs (29. maija sanāksmes turpinājums)

1952.gada 30.maijā

1. Tika panākta vienošanās par to, ka CIP jāīsteno savas operācijas Latvijā, neizmantojot britu uzņemšanas resursus. Taču atbildīgajiem CIP un MI6 darbiniekiem līdz 30.jūnijam tiks noorganizēta informācijas salīdzināšana par detaļām.

2. Tika panākta vienošanās, ka CIP un MI6 apsvērs iespēju sarīkot kopīgu izmēģinājuma operāciju, iespējams, Lietuvā, 1953.gada vasarā. MI6 priekšlikumi par šo operāciju drīzumā tiks iesniegti CIP [galvenajā mītnē] Vašingtonā. Attiecībā uz citiem neatkarīgajiem operāciju plāniem 1953.gadā notiks pilnīga koordinācija.

3. Apmainoties ar viedokļiem par to, kāds būtu visdrošākais un efektīvākais mehānisms operāciju īstenošanai Baltijas valstīs, tika panākta vienošanās izpētīt iespēju izveidot kopīgo operāciju nodaļu. MI6 rakstiski izklāstīs savas idejas par šo jautājumu nosūtīs uz CIP [galveno mītni] Vašingtonā.

4. Apspriežot pašreizējo dilemmu saistībā ar partizāniem Lietuvā, tika panākta vienošanās, ka abiem dienestiem vēl ir jāapdomā iespējamais tās risinājums.

 

Līdz šim pubicēti materiāli:

Mežabrāļi CIP slepenajos arhīvos - partizānu kustības rašanās, organizācija un pārvalde

Mežabrāļi CIP slepenajos arhīvos – palīdzība no Rietumiem

Mežabrāļi CIP slepenajos arhīvos - «vēstule no meža» un lūgums pēc naudas un munīcijas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti