Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Ingunu Sudrabu

Pirmās palīdzības ABC. Ķīmiska viela acīs

VIDEO: Ko darīt, ja acīs iekļūst ķīmiska viela

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Tosols, dažāda veida sadzīves ķīmija, degviela. Ja kāda no šīm vielām nejauši nokļūst acī, var rasties nopietnas problēmas. Tādēļ ir svarīgi zināt, kā šādā situācijā rīkoties.

Kļūdas:
- skalošana ar ziepēm,
- acs pārsiešana bez skalošanas, 
- pēc skalošanas tikai vienas acs pārsiešana.

Pareiza rīcība:
- cietušās acs skalošana ar ūdeni 20 minūtes,
- pēc skalošanas jāaizsien abas acis, lai cietušais neko neredz un nekustina acu zīlītes.

Pēc tam jāgaida mediķi vai sasirgušais jānogādā medicīnas iestādē. Ja nav, ar ko skalot aci, tad abas acis jāaizver ciet un līdz ārstu ierašanās brīdim  jācenšas nekustināt zīlītes.

Vai acis ir jāskalo un cik ilgi tas ir jādara un ar ko vislabāk skalot. Vai acis ir jāpārsien? To visu redzēsiet Ulda Birziņa sagatavotajā materiālā par pareizu rīcību, ja acīs nokļuvusi kāda ķīmiska, kodīga viela.

Nav svarīgi, kāda ķīmiska un kodīga viela nejauši nokļuvusi acī, bet, ja tas noticis, tad primārais ir to pēc iespējas ātrāk izskalot.

„Ļoti būtiski ir skalošanas laikā nepieļaut, lai izskalotais ūdens no ķīmiski bojātās acs daļas nokļūtu veselajā acī. Tāpēc zemāk ir jātur bojātā acs, lai tekošais ūdens plūst uz ārpusi, nenokļūstot veselajā acī,” skaidro neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ( NMPD) galvenais speciālists pirmās palīdzības jautājumos Haralds Lučkovskis.

Acs jāskalo aptuveni 20 minūtes ar istabas temperatūras vai vēsāku ūdeni. Spiediena līmenim īpašas nozīmes nav. Ja acīs atrodas kontaktlēcas, tās vajadzētu izņemt ārā. Atkarībā no pašsajūtas pēc skalošanas vai nu jāizsauc ātrā palīdzība, vai pašam jānokļūst ārstniecības iestādē. Nav pieļaujama situācija, ka cietušais ārstu rokās nonāk ar atvērtām acīm, tādēļ pareiza rīcība būtu šāda:

„No pirmās palīdzības aptieciņas varam paņemt trīsstūra veida lakatiņu, kuru, salokot šallītē, mēs iegūsim pārsienamo materiālu.”

Pārsiešana jāsāk no aizmugures, lai nodrošinātu to, ka cietušajam acs apakšā neveidojas sprauga, pa kuru iespējams kaut ko saskatīt.
Ausīm jābūt brīvām, lai cietušais var dzirdēt, degunam vaļā, lai būtu iespējams elpot.  Obligāti jāaizsien abas acis, norāda Lučkovskis:

„Kāpēc abas divas acis, ja bojāta tikai viena? Tāpēc, ka šis ir pāra orgāns un, kustinot it kā nebojāto aci, mēs kustinām zem pārsēja arī bojāto aci.”

Ja nav pieejams ūdens, ar ko skalot aci, tad acis līdz ārstu ierašanās brīdim jātur ciet, cenšoties nekustināt acu zīlītes. Kļūda, ko reizēm pieļauj cietušie, ir acs pārsiešana bez skalošanas:„Asarojot acs pati daļēji mazgā šo bojāto vietu, bet, ja uzliekam pārsēju, tad asarošanas pozitīvais moments pazūd un ķīmiskā viela paliek pie bojātās acs un turpina kairināt acs virsējo kārtu.”
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti