Rīta Panorāma

Jūrmalas pilsētas muzejā izstāde "Bērns kūrortā"

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Pirmās palīdzības ABC. Amputācija

VIDEO: Kā rīkoties amputācijas gadījumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ātri un pareizi rīkojoties, vēlāk slimnīcā iespējams piešūt atpakaļ un pieaudzēt nogriezto ķermeņa daļu. Pirmais, kas jādara, ir jāzvana mediķiem, tad jāaptur asiņošana, jo vispirms jāglābj cilvēka dzīvība un tikai pēc tam var sākt meklēt atrauto ķermeņa daļu. Pie amputētajām ķermeņa daļām pieder ne tikai rokas, kājas pirksti, bet arī ausis, deguns, pat ādas gabali. Pareiza rīcība vienmēr būs identiska.

Kļūdas un pareiza rīcība amputācijas gadījumā

Kļūdas:
Savainotās vietas dezinficēšana
Iemērkšana ūdenī
Iemērkšana spirtā
Uzlikšana uz ledus
Ievietošana saldētavā

Pareiza rīcība
mediķu izsaukšana

Asiņošanas apturēšana
Atrautās ķermeņa daļas atrašana
Ietīšana sausā, tīrā drānā
Ievietošana maisiņā
Maisiņa aizsiešana
Ievietošana traukā ar aukstu ūdeni
dažu ledus gabalu pievienošana

“Ja mums ir nozāģēts vai nogriezts pirksts, mēs to paņemam, ietinam sausā lupatiņā,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Mikroķirurģijas centra mikroķirurgs Uldis Krustiņš. “Tad ieliekam maisiņā, kurā neko nelejam iekšā. Maisiņu aiztaisām ciet. Tālāk mēs ievietojam citā maisiņā vai kādā traukā. Paņemam ūdeni, aukstu ūdeni un ūdenim pievienojam klāt dažus ledus gabaliņus. Šādā aukstā ūdens peldē mēs varam mierīgi no jebkura Latvijas stūra atvest pirkstu retransplantācijai,” norāda Krustiņš.

Ja, piemēram, pirksts būs pareizi iepakots, piešūt to varēs arī pēc 10 stundām. Ja nepareizi – pastāv iespēja, ka pēc pusstundas nekas nebūs glābjams. Diemžēl ir virkne kļūdu, ko cilvēki mēdz pieļaut amputācijas gadījumos. “Nogrieztos pirkstus mēs neliekam spirtā, acetonā vai kaut kādos citos šķīdumos. Tad šis pirksts ir bojāts neatgriezeniski,” viņš norāda.

Neatgriezeniski nogrieztā ķermeņa daļa tiks bojāta arī tad, ja tā pa tiešo tiks uzlikta uz ledus vai ievietota saldētavā. Ja notikusi daļēja amputācija, piemēram, nogrieztais pirksts karājas ādā, tad pareiza rīcība būs šāda. “Ja mums ir daļēja amputācija, nost neko negriežam. Aptinam, piespiežam klāt un gaidām ārstu. Pie amputācijām pieder arī izsists zobs. Arī zobu var iestādīt un ieaudzēt atpakaļ. Ieteicams izsisto zobu saglabāt aukstā pienā – mitrums, līdzīga mikroflora,” saka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta galvenais speciālists pirmās palīdzības jautājumos Haralds Lučkovskis.

Laiks, kas dots zoba atjaunošanai, ir līdz vienai stundai, tāpēc jārīkojas ļoti ātri.

Kļūdas, kas tiek pieļautas pēc kādas ķermeņa daļas amputācijas: savainotās vietas dezinficēšana, piemēram, ar spirtu, amputētā ķermeņa ievietošana ūdenī vai kādā citā šķidrumā, uzlikšana uz ledus vai ielikšana saldētavā.

Pareiza rīcība ir zvans 113, asiņošanas apturēšana, amputētās ķermeņa daļas atrašana, tās ietīšana sausā, tīrā drānā, pēc tam ievietošana maisiņā. Maisiņš tiek aizsiets un ievietots traukā vai vēl vienā maisiņā, kurā ieliets auksts ūdens un pievienoti daži ledus gabaliņi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti