Rīta Panorāma

Top Jāņa Šipkēvica dziesmu izrāde "Zenīts" speciāli LNSO Vasarnīcai

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Pirmās palīdzības ABC. Svešķermenis acī

VIDEO: Kā no acs ārā dabūt svešķermeni?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Tā kā acs ir ļoti jutīgs orgāns, svešķermeņa nokļūšanu tajā nevar nepamanīt. Parasti tas izraisa asarošanu, ka ir dabiska organisma aizsargreakcija ar mērķi izskalot svešķermeni ārā.

“Cilvēki visbiežāk instinktīvi pareizi tur aci aizvērtu, jo katra mirkšķināšana rada papildus skrāpējumus radzenē, piemēram, ja svešķermenis ir zem augšējā plakstiņa. Ja jūt, ka ar izteiktu asarošanu neko nevar līdzēt, ir jāgriežas pie acu ārsta,” saka stacionāra “Biķernieki” Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja Kristīne Baumane.

Kļūdas un pareiza rīcība, ja acī iekļuvis svešķermenis

Kļūdas, kas tiek pieļautas, ja acī iekļuvis svešķermenis:

  • berzēšana
  • skalošana ar ziepjūdeni
  • svešķermeņa izlaizīšana ar mēli


Pareiza rīcība:

  • ļaut acij asaroties
  • lai pastiprinātu asarošanu, var griezt sīpolus
  • ja asarošana nepalīdz, laicīgi jālūdz mediķu palīdzība
  • ja svešķermenis iedūries acīs, zvans 113
Pirms vizītes pie ārsta, var mēģināt mākslīgi pastiprināt asarošanu. Berzēt neko nevajag. “Sīpolus mizot noteikti var, bet acī vēl pašam ievadīt kairinošu vielu, konkrēti ziepjūdeni, es neieteiktu. Var mēģināt ar tīru ūdeni paskalot, bet vislabāk ir, ja ar savām asarām viņš izskalojas, tad izskalojas.  Ja nē, tad uz traumpunktu,” saka Baumane.

Neko vilkt garumā nevajadzētu, jo tas tikai palielinās sāpes un ārstēšanās ilgumu pēc svešķermeņa izvilkšanas. Dodoties pie ārsta, cietušo aci nav nepieciešams aizsiet. Ja sāpes ir ļoti stipras, pastāv iespēja izsaukt ātro palīdzību. Ārsti aicina nepielietot tautas metodi, proti, svešķermeņa izlaizīšanu ar mēli. “Laizīšana ir efektīva tikai tad, ja izgriež plakstiņu uz otru pusi,” norāda Baumane. “Tas prasa zināmas iemaņas. Ir plakstiņi, kurus var viegli izgriezt un ir tādi, kurus tik viegli nevar izgriezt pat mediķi. Tāpēc es neieteiktu pielietot tādas tautas metodes,” saka Baumane.

Nereti visnopietnākās problēmas izraisa priekšmeti, ka iedūrušies acī. Visbiežāk šādas traumas gūst, cilvēki, kuri ar drāšu birsti kasa metālu, vai tie, kuri strādā ar fleksi. “Nekādā gadījumā pats šādus acī iedūrušos svešķermeņus nedrīkst ņemt ārā. Ar visu svešķermeni ir jādodas uz traumpunktu. Tad ārsts izlems, kā rīkoties tālāk,” pauda Baumane.

Šādā gadījumā vispareizākā rīcība būtu zvans 113. Nav nozīme, vai priekšmets iedūries acs baltajā daļā vai radzenē, svarīgi ir pēc iespējas ātrāk nonākt mediķu aprūpē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti