Rīta Panorāma

Intervija ar Inesi Vaideri un Kasparu Gorkšu

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Neilu Kalniņu

Pirmās palīdzības ABC. Insults

VIDEO: Kā atpazīt insultu un kā pareizi rīkoties?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas Televīzija rubrikā “Pirmās palīdzības ABC” skaidro, kā atpazīt insulta simptomus un kādēļ pēc saslimšanas pacients iespējami ātrāk jānogādā slimnīcā.

Kļūdas:

  • Vilcināšanās cerībā, ka simptomi paši pāries.
  • Medikamentu dzeršana mājās; tie vairs nepalīdzēs.
  • Cietušajam nevajadzētu dzert vai ēst, jo slimības ietekmē var būt rīšanas traucējumi.

Ārstēšanās mājas apstākļos nav iespējama.


Pareiza rīcība insulta gadījumā ir ĀTRI testa veikšana:

Ā – atsmaidi
T – turi rokas
R – runā
I – izsauc mediķus

Slimnīcā jānokļūst 4,5 stundu laikā.
Ja samaņas traucējumi, pacients jānogulda stabilā sānu poza.

Insults ir galvas smadzeņu asinsrites traucējumi, kas rodas asinsvada nosprostojuma rezultātā vai asinsvada plīsuma dēļ. Šīs slimības riska faktori ir neveselīgs, mazkustīgs dzīvesveids, stress, augsts asinsspiediens, cukura diabēts, smēķēšana, paaugstināts holesterīna līmenis.

Insults notiek pēkšņi, un parasti tā pazīmes apkārtējie var pamanīt.

Insulta pacientam ir vērojama sejas asimetrija, ir vienpusējs vājums vai nu kreisajā vai labajā pusē, apziņas traucējumi, runas traucējumi, sapratnes traucējumi, jušanas traucējumi vienā ķermeņa pusē, redzes traucējumi ar abām vai vienu aci.

Insulta gadījumā reizēm novērojama arī slikta dūša, stipras galvassāpes. Ja cietušais ir pie samaņas, viņam jālūdz izpildīt insulta tests.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) neiroloģe Iveta Haritončenko skaidroja, kā pārbaudīt insulta pazīmes: “Cietušajam lūdz pasmaidīt un vēro, vai ir noslīdējis mutes kaktiņš. Lūdz turēt abas rokas paceltas un vēro, vai spēj noturēt abas rokas paceltas, vai viena roka noslīd. Runāt, nosaukt vārdu. Un atkārtot vienkāršu teikumu, kas ir noticis, vai šodien laba diena.

Ja pacientam novēro kaut vienu no pazīmēm, kuru viņš nespēj izpildīt, ir neatliekami jāsauc ātrā medicīniskā palīdzība 113.”

Šajā gadījumā svarīga ir katra minūte un jebkāda vilcināšanās nāk tikai par sliktu. “Minūtes laikā aiziet bojā ap diviem miljoniem nervu šūnu. Pacients ir jānogādā iespējami ātrāk stacionārā, lai asinsvadu nosprostojumu varētu likvidēt. Svarīgs ir laiks - 4,5 stundas, kamēr vēl nav attīstījies plašs smadzeņu bojājums un iespējami ātrāk varētu atjaunot smadzeņu audus, kas ir cietuši asinsrites bojājuma rezultātā,” skaidroja Haritončenko.

Jo vēlāk cilvēks nonāks slimnīcā, jo grūtāks un ilgāks rehabilitācijas process.

Var nākties no jauna mācīties staigāt, ēst. Ja insults bijis ļoti smags vai novilcināta ārstēšanas uzsākšana, tad ķermeņa kustības var tā arī neizdoties atjaunot un cilvēks paliks paralizēts uz visu atlikušo mūžu vai ies bojā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti