Valsts sola HIV slimniekus ārstēt laicīgāk; mediķi piesardzīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latvijā ir viens no augstākajiem HIV infekcijas izplatības rādītājiem Eiropas Savienībā (ES) un joprojām ievērojams ir jaunatklāto gadījumu skaits. Viena no smagākajām problēmām ir novēloti uzsākta specifiskā pretvīrusu terapija. Tāpēc Latvijas HIV pacienti ir pakļauti smagām veselības problēmām, jo, sabrūkot imunitātei, pievienojas bīstamas slimības un neārstējoties viņi inficē citus.

Veselības ministrija solījusi, ka varētu no šā gada jūlija uzsākt agrīnāku HIV pacientu ārstēšanu. Šos un citus jautājumus šodien Eiropas mājā apsprieda diskusijā "Dublinas deklarācija un valsts atbildība par HIV/AIDS slimniekiem".

„Mums ir ātrākais HIV infekcijas apjoms Eiropā. Tas ir trīs reizes lielāks” stāsta Latvijas pārstāvis starptautiskajā organizācijā "AIDS Action Europe" Aigars Ceplītis.

Viņš norāda, ka HIV gadījumu skaita ziņā ES Latvija ierindojas otrajā vietā aiz Igaunijas. Taču AIDS gadījumu skaits Latvijā apsteidz Igauniju. Ārsti norāda uz smagu problēmu – Latvijā HIV pacientus sāk ārstēt vēlāk nekā citās valstis.

Rādītājus pazemināja krīzes laikā, un, krīzei beidzoties, šo latiņu atpakaļ neatcēla.

„Mēs prognozējām un brīdinājām gan ministriju, gan visus pārējos, ka tam būs ļoti lielas sekas, ka, ja mēs laicīgi neārstēsim, būs ļoti novēloti gadījumi – būs jau citas slimības. Tas prasīs pilnīgi citus finanšu ieguldījumus, un, protams, cilvēks slims – viņš nav darbspējīgs, viņš nespēj maksāt nemaksā nodokļus vai viņam ir slimības lapa," norāda Rīgas Austrumu slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra ārste Inga Januškeviča.

Latvijā HIV pacientus sāk ārstēt, kad imūnās sistēmas šūnu skaits organismā pazeminās līdz 200 kubikmililitrā, savukārt citās ES valstīs, arī Igaunijā, kad tas sasniedz 350 līdz 500 šūnas. Pazeminoties imunitātei, mēdz pievienoties tuberkuloze, pneimonija, herpes vīruss un sēnīšu infekcijas, kas ir arī dārgi valstij.

„Jo ārstētie cilvēki neapdraud tālāk sabiedrību, jo ārstēšana ir viens no momentiem, kad nav vīrusa organismā, nevar „uzdāvināt” vīrusu, inficēt citu cilvēku. Un ārstēt vajag obligāti," saka Januškeviča.

Tagad HIV pacientiem parādījusies cerība – Veselības ministrija iestājusies par to, ka varētu no šā gada jūlija sākt agrīnāku HIV pacientu ārstēšanu.

„Bet optimisma man nav pilnīgi nekāda, jo šis jau ir tik garš stāsts, tik daudz piegājienu ir bijis,” saka biedrības HIV.LV vadītājs Aleksandrs Molokovskis. Viņš norāda, ka šis jautājums jau iepriekš apspriests vairākos politikas plānošanas dokumentos. Molokovskis zina pacientus, kas par novēloto ārstēšanu ir ļoti satraukušies un kuri ļoti gaida izmaiņas.

„Tas ir ārkārtīgi svarīgi pacientam, kurš zina, ko nozīmē šis šūnu skaits, lai viņš justos normāli, lai viņam būtu garantija, ka viņam nesāks parādīties ar AIDS asociētie simptomi, saslimšanas. Protams, ka satrauc. Ik pa trīs mēnešiem viņam taisa analīzes, un tendence ir krītoša, un, protams, cilvēks saka - ko, jūs mani aizvedīsiet līdz AIDS un sāksiet ārstēt? Tā arī notiek – nonākam līdz AIDS, un tad saka – lūdzu, tabletes," klāsta Molokovskis.

Par Veselības ministrijas sagatavoto Ministru kabineta grozījumu projektu valsts sekretāru sanāksmē stāsta Veselības ministrijas pārstāve Jana Feldmane. "Būs noteikts, ka HIV pacientiem ambulatorai ārstēšanai zāles tiks kompensētas, sākot no 350 šūnām. Projekts ir sagatavots un pēc manā rīcībā esošās informācijas iesniegts apspriešanai valsts sekretāru sanāksmē," drošina Feldmane.

Tas, kāda ir tālākā šā noteikumu projekta virzība, pagaidām nav zināms. Par šiem grozījumiem vēl izšķirošais vārds būs jāsaka valdībai. Pēc ārstu aprēķiniem – HIV pacientu agrīnākas ārstēšanas izmaksas nav lielas – pusgadā ap 150 000 eiro.

Latvijā HIV pacientu skaits šobrīd ir 6200, pēdējos gados klāt nāk ap 300-350 jauni pacienti. Ārsti norāda, ka problēmas rada profilakses trūkums – cilvēki neapzinās, ka ar šo slimību vairs neslimo vien noteiktas cilvēku grupas, tā var skart ikvienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti