Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar Jāni Langi

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Jau gadu darbojas e-veselība

Vairāk nekā trešdaļa ģimenes ārstu noslēguši e-veselības līgumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Nesen apritējis gads kopš Latvijā pieejami e-veselības pakalpojumi. Šo projektu pavadījuši skandāli un ārstu protesti. No nākamā gada recepšu izrakstīšana un darba nespējas lapu atvēršana būs iespējama tikai e-veselības sistēmā. Cik aktīvi ārsti jau šobrīd ikdienā izmanto e-veselību, un kādas ir atsauksmes?

Šobrīd apritējis gads kopš pieejami e-veslības sistēmas pakalpojumi. Kopš pagājušā gada septembra e-veselības sistēmā atvērtas apmēram 33 tūkstoši e-darbnespējas lapas un izrakstīti 45 tūkstoši e-recepšu. Tomēr liela daļu ārstu tā arī līdz šim brīdim e-veselības sistēmu neizmanto.

"Ģimenes ārsti ir apmēram 30% no visiem noslēguši līgumus. Tajā pašā laikā, piemēram, stacionārās iestādes ir noslēgušas līgumus jau pilnā apjomā. Piemēram, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca receptes izraksta tikai un vienīgi e-veselības sistēmā," norāda Linda Freimane, Nacionālā veselības centra  direktores vietniece informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos.

Savukārt Veselības ministre Anda Čakša "Rīta Panorāmai" 30.oktobrī norādīja, ka e-veselības līgumus noslēguši jau vairāk nekā 40% ģimenes ārstu.

Farmaceite Rita Cīrule stāsta – viņai ikdienā ērtāk ir strādāt ar e-receptēm, lai gan cilvēki joprojām vairumā gadījumu aptiekā ierodas ar vecajām – ar roku rakstītajām.

"Mazāk problēmu ir. Ja ir ar roku rakstīts, tad gadās, ka ārsta rokraksts ir nesalasāms vai arī deva nav precīzi uzrakstīta. E-receptē nerodas pārptatumi," stāsta Cīrule. 

"Cilvēks atnāk ar savu personu apliecinošu dokumentu vai arī ir receptes kods. Šeit mēs ievadām iekšā, kas ir pieejams, un tad viņš atlasa izrakstītās e-receptes konkrētajam cilvēkam," viņa atklāj. 

Kamēr ģimenes ārstu asociācija jaunajā sistēmā saskata daudzus trūkumus, tikmēr "Rīta Panorāmas" sastaptie ārsti atzīst, jā, dažas problēmas ir, piemērām, reizēm sistēma strādā lēni, tajā neesot ievadīti visi medikamenti, bet kopumā e-veselības projekts ir nepieciešams un tas atvieglo ārsta dzīvi.

"Es esmu pieradusi, man ir ērti. Tas ir daudz ātrāk. Un ir pārskatāmāk. Nav recepte jāatraksta vēl divos sarakstos, lai būtu uzskaite. Var dabūt visus datus no datora," sistēmas ērtības slavē Ilze Trociukas, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Hematoloģijas-transplantācijas nodaļas vadītāja.

"Manā praksē, kur ir reģistrēti gandrīz 2000 pacientu, visas valsts kompensējamās zāles ir izrakstītas tikai elektroniskā veidā, un pacienti šīs zāles ir dabūjuši. Šodien ir nostrādātas piecas stundas, es esmu atvēris sešas darba nespējas lapas elektroniski, izrakstījis astoņas valsts kompensējamās zāles un kādas 14 nekompensējamās elektroniskās receptes," savu e-veselības lietošanas pieredzi atstāsta dakteris Baumanis. 

Nacionālais veselības dienests atgādina - no nākamā gada 1.janvāra e-veselības izmantošana ārstiem būs obligāta. Tāpēc visi ir aicināt jau laicīgi slēgt līgumus, lai nav tā, ka gada sākumā ārsti jauno sistēmu vēl nav apguvuši un tāpēc pacientiem rodas problēmas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti