4. studija

Kā kaitīgās vielas nonāk mājdzīvnieku barībā?

4. studija

Lietussargu remonts

Ko ēšanas sacensības nodara cilvēka organismam?

Uztura speciālisti: Ātrēšanas sacensības ir riskantas veselībai un īpaši stulbas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Uztura speciālisti ļoti noraidoši izturas pret hotdogu un citu produktu ātrēšanas sacensībām, jo pastāv lieli riski ēdāju veselībai. Ārsts Anatolijs Danilāns pat nevairās šādus pasākumus saukt par stulbiem.

Latvijas hotdogu ēšanas čempionātā uzvarētājs piecus hotdogus notiesāja trīs minūtēs un astoņās sekundēs. Līdzīga rakstura sacensībās Ņujorkā, kur bija jāapēd pēc iespējas vairāk hotdogu, uzvarētājs pieveica veselus 72 hotdogus.

Gastroenterologs Danilāns šādam pasākumam skarbus vārdus netaupa. “Pateikšu atklāti savas domas – īpaši stulbs čempionāts. Patiešām stulbs! Ir vēl dažādi stulbi čempionāti. Tas nav vienīgais. Pirmo vietu iegūst tas, kurš nomirst. Man ir tādi gadījumi bijuši. Otro vietu aizveda uz slimnīcu, trešo vietu – uz rokām nonesa lejā. Šādu čempionātu rīkošana ir diezgan muļķīga. Nesaredzu jēgu,” saka Danilāns.

Daba nav paredzējusi, ka cilvēkam pārtika ir jānotiesā ātri. Ēdot ātri, rodas riski veselībai. “Mediķu ieteikums ir nesteigties ar ēšanu. (..) Izrādās, ka mūsdienās zinātne ir atklājusi ļoti vērtīgu kuņģu zarnu stiprinošu vielu, un šī viela ir siekalās. Ja tu sadzen visu dažu sekunžu laikā, tur siekalu nav. Gan jau viņš nonāk lejā un pēc tam iekrīt podiņā. Siekalu nav, un siekalās ir ļoti spēcinoša, kuņģa zarnu spēcinoša viela. Viņa dziedē čūlas, skrambas, nostiprina gļotādu. Vārdu sakot, ja tu aprij hotdogu vienā sekundē, no siekalām neko nedabū,” stāsta Danilāns.

Viņam piekrīt uztura speciāliste Olga Ļubina. “Tas īstenībā ir ļoti nopietni, jo tas ir liels apdraudējums mūsu veselībai. Ir noteiktas komplikācijas, kas var rasties ātrās ēšanas dēļ. Vienas no tām – kuņģa perforācija. Ja cilvēkam ir viņam nezināmas kuņģa čūliņas, ēdot ātrā tempā ļoti daudz, kuņģis var pārplīst. Arī atvemjot kuņģa saturu var būt liels aspirācijas risks, kad ēdiena gabaliņš nonāk elpceļos,” brīdina Ļubina.

Arī Danilāns piezīmē, ka, ēdot steigā, cilvēks var aizrīties. Tiesa, kuņģa pārplēšanas risks gan ir apšaubāms.

Šajā pavasarī ASV, piedaloties virtuļu ēšanas sacensībās, kāds vīrietis tiešām arī aizrijās un sacensību laikā nomira. “Ķuņģa tilpums ir liels. Kad neesam ēduši, kuņģis ir nevis tukšs, bet sakļāvies. Taču kuņģis var ievērojami izplesties. Pārplēst kuņģi? Es neticu, ka tāda lieta nenotiks. Organisms pretojas. Tu gribi norīt vēl vienu hotdogu, bet vairs nevari, jo kuņģis jau ir piedzīts. Tur ir tāda aizsardzība. Kuņģis izplešas. Tikko viņš ir pilns, tas pa porcijai tiek laists uz zarnām. Nav tik ļauni,” norāda Danilāns.

Ja gadījies piedalīties kādās ar ēdiena patērēšanu saistītās sacensībās vai pārēsties, lai justos labāk, ir vienkārši jānogaida. Bet vislabākās zāles - vienkārši nepārēsties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti