Dienas ziņas

Ieguvums no greiderēšanas – 10 km/h

Dienas ziņas

Lauku skolās veic bezmaksas redzes pārbaudes

Trūkst speciālistu darbā ar īpašajiem bērniem

Rēzeknē trūkst speciālistu darbā ar autisma skartiem bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ar biedrības “Autisma atbalsta punkts Rēzeknē” atbalstu piecu gadu laikā vecāki īstenojuši vairākus projektus un  bija iniciatori tam, lai pilsētā izveidotu atsevišķu mācību klasi un terapijas istabas bērniem ar dažāda veida attīstības traucējumiem. Taču trūkst speciālistu, kuri varētu ar bērniem strādāt regulāri, tāpēc vecāki savus bērnus ved ārstēties uz Krieviju.

Biedrības “Autisma atbalsta punkts Rēzeknē” telpās bērni ar īpašām vajadzībām, tostarp  autiska spektra traucējumiem, pavada nodarbības kopā ar logopēdu, fizioterpeitu, erogoterapeitu un citiem viņu attīstības un pašsajūtas uzlabošanā nozīmīgiem speciālistiem. Tomēr katru no tiem viņi satiek tikai reizi nedēļā. Uz vietas – pilsētā un blakus lauku teritorijās -  speciālistu trūkst, daži pieaicināti uz Rēzekni no attālākām pilsētām un novadiem.

„Audiologopēds mums brauc no rehabilitācijas centra “Vaivari”, no Jūrmalas. Grūti ir ar ergoterapeitiem. Viņu praktiski nav. Tuvākais, kas pieejams, ir rehabilitācijas centrā “Rāzna”,” skaidro biedrības “Autisma atbalsta punkts Rēzeknē” valdes loceklis Edgars Šilins.

Masieris Aldis Ciukmacis stāsta, ka daži speciālistu pakalpojumi Latvijā nemaz nav pieejami, tāpēc jābrauc gan uz Krieviju, gan uz Lietuvu.

Biedrībai šobrīd izveidota cieša sadarbība ar klīniku “PrognozMed” Krievijā.

Pērnā gada nogalē šīs klīnikas neirologs un psihologs apskatīja 16 bērnus un atzina, ka palīdzību varēs sniegt septiņiem no viņiem.

„Protams, tas nozīmē, ka jābrauc uz Pēterburgu. Tur divas nedēļas jādzīvo. Ceļš arī nav tas lētākais. Protams, arī visas rehabilitācijas procedūras kaut ko maksā,” uzsver biedrības “Autisma atbalsta punkts Rēzeknē” valdes loceklis Edgars Šilins.

Vidēji viens šāds rehabilitācijas brauciens izmaksā no 1000 līdz 5000 eiro. Vecākiem, kuri blakus pašvaldības finansējumam algu vietējiem speciālistiem maksā paši, tik lielu līdzekļu nav. Tāpēc palīdzīga roka jāmeklē starp ziedotājiem. Lielākās raizes rada arī tiešām labu speciālās veselības un aprūpes nozares pārstāvju trūkums. Daudziem ir spēcīgas teorētiskās zināšanas, taču maz prakses un grūti rast kontaktu ar īpašajiem bērniem.

„Tas ir specifisks kontingents, ar kuriem šī pieredze rodas darbojoties. Lielākā daļa tomēr akcentē uzmanību uz fitnesa nozari uz veselības nozari. Un šie bērni, iespējams, arī nesaņem tik daudz uzmanības, kā tas būtu nepieciešams,” uzskata Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas sporta docents Aivars Kaupužs.

Rēzeknes pilsētā un novadā ir vairāk nekā 50 ģimenes, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām.

Autisma biedrības pārstāvji uzsver: speciālo pedagogu, terapeitu un citu nozares pārstāvju piesaiste reģionam jārisina valstiskā līmenī, sākot ar izglītības iespēju palielināšanu vietējās augstskolās līdz pat šo speciālistu atalgojuma sistēmas sakārtošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti